Poradna

V této poradně naleznete na jednom místě všechny užitečné informace ohledně výběru produktů.

- Kolečkové brusle

- Zimní brusle

- Skateboardy

- Bojové sporty

- Míčové hry

- Baseball/Softball

- Raketové sporty

- Hokej

- Lyže

- Snowboardy

- Fitnes

- Aerobic

- Atletika

- Ochrana zdraví

- Sportovní výživa

- Hry a zábava

- Outdoor

- Oblečení

 

‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Cyklistika -Jízdní kola

- Odrážedla

- Koloběžky

- Cyklo oblečení

- Cyklo přilby


Jizdní kola
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Jakou velikost rámu zvolit?

Velikostí (výškou) rámu se rozumí vzdálenost mezi středovou osou a koncem sedlové trubky rámu. Velikost se udává zpravidla v palcích (1 palec = 2,54 cm). Velikosti rámů se mohou nepatrně odlišovat dle značky kola nebo konstrukce rámů.

Pro přesnější určení velikosti rámu kola doporučujeme brát v úvahu i tabulku určující velikost rámů podle délky dolních končetin. Crossová (trekingová) kola mohou mít rám o 1 až 2 palce větší.

Určení velikosti rámu podle výšky postavy:

Výška postavy (cm) Horská kola (palce) Crossová kola (palce) Silniční kola (cm)
150 až 155 15 - 16" 16" 50 - 52
155 až 160 16" 16" 52
160 až 165 16 - 17" 17" 52
166 až 170 17 - 18" 17 - 18" 52 - 54
171 až 175 18 - 19" 18 - 19" 54 - 56
176 až 180 19 - 20" 19 - 20" 56 - 58
181 až 185 20 - 21" 20 - 21" 58 - 60
185 až 190 21 - 22" 21 - 22" 60
190 až 195 22 - 23" 22 - 23" 62
195 až 200 a více 24" 24" 62 - 64

Všechny výše zobrazené údaje jsou pouze orientační.


Určení velikosti rámu podle délky dolních končetin

Velikost rámu je dána délkou sedlové trubky, od níž se odvozují ostatní rozměry rámu. Tato velikost se označuje jako "střed-střed". Všeobecné doporučení je, že velikost rámu horského kola se volí tak, aby cyklista stojící obkročmo nad kolem měl horní (vodorovnou) rámovou trubku asi 5 cm od rozkroku.

Doporučené velikosti rámů jsou v následující tabulce, pro orientaci je zařazena i výška postavy:

Výška postavy (cm) Délka nohy (cm) Velikost rámu (cm)
sportovní použití rekreační použití
(cm) (palce) (cm) (palce)
161 72 40 15,7 42 16,5
165 75 42 16,5 44 17,3
169 79 44 17,3 46 18,1
173 82 46 18,1 48 18,9
179 87 48 18,9 50 19,7
183 89 50 19,7 52 20,5
187 92 52 20,5 54 21,3
193 96 54 21,3 56 22,0
Správná poloha sedla:


Nastavte si správnou výšku sedla tak, aby jste při sezení na sedle dosáhli napnutou nohou patou na pedály. Při jízdě leží špička nohy na pedálu a noha je ve spodní poloze pedálu lehce pokrčená. V žádném případě by se Vám neměla pánev houpat z leva do prava. Pánev by měla být tedy při jízdě takřka nehybná.

Sklon sedla se nastavuje podle chuti jezdce nebo druhu kola. U horských, crossových a silničních kol je ideální vodorovná poloha.

Dětská kola

Průměr kola Věk dítěte Výška postavy (cm)
12 " 2-4 90-100
16 " 4-7 100-125
20 " 6-9 105-135
24 " 8-12 115-155
26 " nad 10  

Všechny výše zobrazené údaje jsou pouze orientační.

Materiály rámu:

K výrobě rámů se používá hliník, hořčík, scandium, karbon, ocel a zřídka i titan.

Vlastnosti jednotlivých materiálů:

✦ Hliník - výhodou rámů z hliníkových slitin je většinou nízká hmotnost a boční tuhost rámu. Nevýhodou je pak nízká či žádná pružnost a vyšší cena než u oceli. Výrazným prvkem napomáhajícím vlastnostem hliníkových rámů je profilace (tvarování) trubek. Hliníkové rámy nesou označení alu (případně s označením typu - 6061, 7005, 7020 ap.), allux, alloy, dural, easton, alutron atd.. Cena a váha těchto rámů je odlišná v závislosti na použití různých druhů hliníkových slitin a technologií.

✦ Scandium – hliníková slitina, s příměsí scandia. Díky této přísadě získává hliník vyšší pevnost a pružnost a proto jsou tyto rámy daleko lehčí než klasické hliníkové.

✦ Hořčík - hliníková slitina, s příměsí hořčíku / magnésia. Díky této přísadě získává hliník vyšší pevnost a pružnost a proto jsou tyto rámy daleko lehčí než klasické hliníkové. Hořčíkové rámy mají podobné vlastnosti jako rámy scandiové.

✦ Karbon - vzniká kladením vrstev karbonové tkaniny a pojidla do speciálních forem a jejich spékáním při tlaku a vysátém vzduchu. Tento způsob výroby umožňuje přidávat a ubírat materiál na místech kde ho je nebo naopak není potřeba. Tím se docílí vysoké pevnosti a přitom extrémní lehkosti konstrukce. Díky zdokonalení technologie výroby se tyto rámy staly momentálně nejlepším materiálem pro rámy jízdních kol.

✦ Ocel (Hi-Ten) - výhodou ocelových rámů je jejich pružnost a nízká cena. Nevýhodou je jejich vyšší hmotnost. Pro odstranění těchto nevýhod se často používají slitiny oceli jako např. Cr-Mo (zušlechtěná ocel s přísadou chromu a molybdenu) nebo slitiny např. Columbus. Díky tvrdosti slitiny je možné použít tenčí stěny trubek a rám je proto lehčí. S kvalitou těchto slitin potom samozřejmě roste i jejich cena. Ocel se v současné době nejčastěji používa pro výrobu rámů BMX kol, které mají maximální nároky na výdrž a odolnost proti nárazu / pádu.

Orientační nosnosti jízdních kol

Níže maximální nosnosti jízdních kol dle kategorií. Údaje byly převzaty od výrobce jízdních kol GHOST.

Tyto údaje jsou pouze orientační a mohou se u různých značek kol mírně lišit.

Druh kola Orientační nosnost
MTB 120kg
Crossová kola 120kg
Trekingová kola 140kg
Silniční kola 120kg
Dirt/street/Trial 120kg
Dětská kola 12"/16" 50kg
Dětská kola 20" 80kg
Dětská kola 24" 100kg
BMX 150kg

 

 

Odrážedla

‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Dětská odrážedla jsou novinkou posledních let a u dětí se stávají stále více populární. Dalo by se říct, že dětská odrážedla jsou první věc, kterou dokáže dítě ovládat samo. Mnoho rodičů proto řeší první seznámení dítěte s cyklistikou právě tak, že mu koupí dětské odrážedlo, což je nejlepší cesta jak v dítěti pěstovat lásku k tomuto zdravému sportu.

Co je to odrážedlo?

Odrážedlo je kolo ořezané na kost, zjednodušené tak, aby na něm mohli jezdit děti už od jednoho roku. Nemá šlapky, řetěz ani postranní kolečka a nemusí se na něm dítě učit šlapat. Dítě se na odrážedle naučí jezdit úplně samo a to pomocí odrážení nohou od země. Vaše ratolesti budou velmi nadšené z jízdy a ze svého prvního „kola". Odrážedlo je ideálním mezistupněm mezi tříkolkou a prvním opravdovým dětským kolem.

Kritéria před nákupem dětského odrážedla

Než se rozhodnete k nákupu dětského odrážedla, je třeba ujasnit si některá kritéria. Hlavní roli při výběru hraje kvalita a bezpečnost odrážedla, která je obzvlášť u dětí na prvním místě.

Před výběrem odrážedla sledujte:

-Bezpečnost odrážedla
Odrážedlo musí být pro děti bezpečné, pozor na vše co nepůsobí dostatečně pevně a už od pohledu nevypadá moc odolně, nesmí mít žádné ostré hrany apod.

-Kvalitu odrážedla
Velice důležitý je materiál, ze kterého je odrážedlo vyrobeno, především rám, který musí odolat i hrubším zacházením dětí. Na trhu máme několik druhů, především kovové, plastové nebo dřevěné. Odlišné materiály mají různé vlastnosti a výhody:

Kovová odrážedla Plastová odrážedla Dřevěná odrážedla
+ pevnost + hmotnost + pevnost
+ odolnost + cena + tradiční materiál
+ kvalita + odolnost vůči přírodním vlivům + návrat k přírodě
+ vhodné pro vice generací   + odolnost
    + vhodné i do interiéru

-Váhu odrážedla
Odrážedlo by mělo být co nejlehčí, aby i nejmenší prcek nemusel při jízdě bojovat s váhou a také to určitě ocení rodiče, kteří musí mnohdy kolo nést v ruce, když už dítě nechce jezdit a jste někde na procházce v parku či hřišti.

-Typ kol u odrážedla (nafukovací / plné plastové či bantamové)
Na výběr máte kola nafukovací (kombinace duše a pláště), nebo plná plastová či tzv. bantamová-plná gumová kola, které nemusíte dofukovat a ani je nepíchnete, ale jízdní vlastnosti jsou logicky trochu odlišné. Nafukovací kola lépe absorbují nárazy, jízda na odrážedle je komfortnější a i pro dítě je jízda příjemnější. Na druhou stranu plná kola jsou vhodné pro jízdu v nerovném a náročnějším terénu, kde může dojít k píchnutí nafukovacího kola odrážedla.

-Výšku sedátka odrážedla
Sedátko odrážedla musí být dostatečně nízko, aby dítě bylo schopno odrážedlo bezpečně ovládat a dosáhlo oběma nohama na zem.

Jak zvolit správnou výšku sedátka odrážedla?

Výška sedáku odrážedla je jeden z nejdůležitějších parametrů, který pozorně sledujte! Je důležité, aby dítě dosáhlo oběma nožičkami na zem (ne jen špičkami). Odrážedla jsou různě velká a ve většině případů mají nastavitelná sedla. Všeobecně platí, čím větší možnost nastavení výšky, tím déle může dítě odrážedlo využívat.

Pokud nemáte příležitost odrážedlo osobně vyzkoušet, jednoduše si pomůžete tím, že postavíte dítě s mírně rozkročenýma nohama v botičkách (v případě, že bude díte využívat odrážedlo i v interiéru, tak měřit bosou) a změřte rozměr od rozkroku k zemi v cm. Tento údaj poté porovnejte s údaji u vybraného odrážedla na e-shopu.

Brzdy u odrážedla – ANO či NE?

Základem je, pro jak staré dítě odrážedlo pořizujete. U malých dětí (1,5 – 3 roky) není brzda tak nutná, protože děti v tomto věku intuitivně používají k brždění nohy a jejich pozornost je zaměřená na držení rovnováhy. Navíc brzdění brzdičkou je pro spoustu dětí ve věku 1,5 – 3 roky problém, protože na to ještě nemají dost síly, aby brzdu dokázali zmáčknout. Ve věku nad 3 roky by se už ale naopak měli děti učit používat ruční brzdu u odrážedla, protože dokáží vyvinout vyšší rychlost a při přechodu na dětské kolo už je nutné umět brzdu používat.

Velmi důležitá je kvalita a síla odporu brzd. Určitě nejprve vyzkoušejte, zda vaše dítě dosáhne na brzdné páky a zda zvládne brzdu přítáhnout. Myslete také na to, že dětské prstíky nemají takovou sílu a brzy se unaví a příliš velká obtížnost přitáhnutí může způsobit, že dítě pak nemusí zvládnout bezpečně zabrzdit.

Typy a rady, při výběru brzd u odrážedla:

U dětí do 3 let jsou brzdy u odrážedla nadbytečné, děti je neumějí používat či nemají dostatek síly, aby ji zmáčkli. (Brzdu případně odmontujte a odložte na později.)
Nechte svého malého jezdce vyzkoušet si odrážedlo a posuďte, jaká je ovladatelnost brzd. (Všeobecně platí - lepší žádná brzda než-li špatná).
Vhodnější je zadní brzda, přední může způsobit zablokování kola a tím nepříjmené pády.
Ve věku kolem 3-5 let je vhodné, aby se dítě naučilo používat ruční brzdu. (Při přechodu k dětskému kolu už bude umět brzdu používat.)

 

 

Koloběžky

‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Koloběžky se v poslední době staly doslova fenoménem. Z dětské zábavy se stala aktivita, kterou si oblíbila řada lidí bez ohledu na věk. Jízda na koloběžce je zábavný způsob, jak strávit volný čas. Na první pohled se může zdát, že koupě a výběr koloběžky je velmi jednoduchá věc. Ovšem i přesto není radno výběr koloběžky podcenit.

Kritéria před nákupem koloběžky

Než se rozhodnete k nákupu koloběžky, ať už pro dospělé nebo děti, je třeba ujasnit si některá kritéria.

Před nákupem sledujeme následující parametry:

  • typ koloběžky
  • nosnost koloběžky
  • typ brzdy
  • výška řídítek
  • materiál rámu

Jaký typ koloběžky zvolit?

Před výběrem je velice důležité ujasnit si, k čemu budete koloběžku využívat. Koloběžky můžeme rozdělit do několika kategorií, jako skládací koloběžky, koloběžky pro dospělé, dětské koloběžky, freestylové koloběžky, trojkoloběžky a v neposlední řadě speciální sjezdové koloběžky či dirtové. Dále můžeme rozdělit koloběžky dle využití na:

  • koloběžky pro sport (jsou vyrobeny z odolnějších materiálů, mají aerodynamičtější tvar, většinou mají dvě brzdy)
  • koloběžky pro turistiku (velká kola pro pohodlnější jízdu, mohutnější konstrukce)
  • koloběžky pro zábavu (téměř všechny druhy koloběžek)
  • městské koloběžky (úzká řídítka, malá až středně velká kola, obvykle jedna zadní nášlapná brzda)

Nosnost koloběžek

Nosnost neboli maximální zatížení koloběžky je hodnota, která určuje maximální okamžité zatížení. Jedná se i o zatížení během skocích při dopadu, kdy se tíha člověka působící na koloběžku zvětší. Proto je důležité právě tento parametr nepodceňovat. Na silnicích a ve městech nehrozí žádné velké nerovnosti, díry apod., tudíž postačí koloběžky s menší nosností. Při jízdě v náročnějších terénech pak platí opak, tedy jsou zde vhodnější koloběžky s větší nosností kvůli případným nerovnostem terénu.

Jak zvolit správnou výšku řídítek?

Výška řídítek patří také mezi důležitý parametr, který není radno při výběru podcenit. Výšku řídítek si každý dospělý člověk nastavuje sám, avšak obvykle se pohybuje v rozmezí 90 – 130 cm. Pro děti je pak ve většině případů vhodná výška od 50 cm. Příliš nízko nastavená řídítka způsobují křečovitý předklon, který rozhodně neprospívá vašim zádům. V opačném případě, řídítka nastavená příliš vysoko znemožňují správné řízení koloběžky a to může být při vyšší rychlosti nebezpečné.

Všeobecně platí, pokud si nejste jistí, jaká je pro Vás ideální výška řídíte, raději si je seřiďte o něco výše než níže a to kvůli pohybu nohou.

Jaký typ brzd vybrat?

Na trhu naleznete tři základní brzdy - nášlapné, čelisťové a kotoučové. Všechny brzdy se liší stavbou, funkčnosti a také cenou. Pokud plánujete jízdu především ve městech, postačí Vám nášlapná zadní brzda, pro váhově těžší uživatele pak čelisťové brzdy, které budou dostačující. Nášlapné i čelisťové brzdy jsou velmi snadné na údržbu a jsou cenově dostupnější.

✦ Kotoučové brzdy-jsou vhodné pro sportovce, kteří využívají koloběžku pro různé závody a jiné. Jsou nákladnější a také je třeba o ně kvalitněji pečovat (výměna brzdových destiček apod.).

Materiály rámu

Koloběžky jsou běžně k dostání s ocelovým rámem, hliníkovými řídítka a vidlicí. Tato kombinace materiálů je pro běžné využití dostačující. Pro sportovní účely jsou koloběžky vyráběné z odlehčeného hliníku, mnohdy i z karbonu.

Jednotlivé materiály mají své výhody:

Hliník Karbon Ocel (hi-ten)
+ nízká hmotnost + pevnost + tuhost
+ tuhost + extrémní lehkost + pružnost
    + dobré zpracování

Proč zrovna koloběžka?

Při správné jízdě na koloběžce zatěžujete rovnoměrně svalstvo celého těla Navíc jízda na koloběžce nemusí být jen sport - koloběžka je i výborný dopravní prostředek.

 

 

Cyklo oblečení
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Cyklistické rukavice

Rukavice by neměly chybět ve výbavě žádného cyklisty, ať už jezdí na trekingovém, horském, nebo silničním kole.

Rukavice plní hned několik funkcí:

  • zabraňují klouzání rukou při úchopu řídítek
  • chrání dlaň proti odření při případném pádu
  • jsou prevencí proti otlakům rukou
  • v chladnějším počasí chrání před prochladnutím

Rozměry a převodní tabulka cyklistických rukavic

Cyklistické rukavice pro dospělé:

Velikost Rozměry
S 20 - 22 cm
M 22 - 24 cm
L 24 - 26 cm
XL 26 - 28 cm
XXL 28 - 30 cm

Cyklistické rukavice pro děti:

Velikost Rozměry
XXS 15,5 cm
XS 16 cm
S 17 cm
 
 

Cyklo přilby
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Na co se soustředit při výběru přileb?

✦ Hmotnost- čím je přilba lehčí, tím je to pro cyklistu pohodlnější. Pokud pořizujete přilbu dítěti, ujistěte se, že není příliš těžká, aby nadměrně nezatěžovala krční páteř. Dítě by pak totiž přilbu mohlo odmítat nosit. Ty komfortnější helmy mají váhu lehce pod 200 gramů. Je třeba však říci, že by váha nikdy neměla jít na úkor bezpečnosti.

✦ Velikost- uvádí se jako obvod hlavy v centimetrech. V závislosti na konkrétním tvaru hlavy může být přilba těsná, nebo naopak příliš volná. Dětem nekupujte větší přilbu; cenou za to, že ji budou moct déle nosit, je výrazné snížení ochrany. Důležité je, aby přilba na hlavě vždy dobře seděla. Jen tak bude moct poskytnout v rámci svých možností největší možnou ochranu.

✦ Polstrování- zajišťuje, aby bylo nošení přilby pohodlné. Je výhodné, když jsou spolu s přilbou dodávány náhradní vložky, protože zejména vlivem potu se měkké polstrování snadno zničí.

✦ Kšilt- měl by být odnímatelný a neměl by omezovat výhled. Většinou je to výbava přileb určených pro jízdu v terénu nebo přileb pro volný čas. Jeho účelem je nejen chránit před slunečními paprsky, ale také například před větvemi, odletujícími kamínky a dalšími nebezpečnými předměty.

✦ Odvětrávání helmy- dalším faktorem je odvětrávání, které je velice důležité. Je třeba totiž počítat s tím, že helmu budete používat i v horkých dnech. Jestliže je helma neodvětraná, může dojít v horkých dnech k přehřátí cyklisty, takže se helma s odvětrávání opravdu vyplatí. V případě odvětrávání pracují výrobci cyklohelem s důmyslnými systémy, které fungují na principu nasávání chladného vzduchu v přední části helmy, dále vede speciálními kanály po obvodu helmy a kolem hlavy, v zadní části helmy jsou další otvory, kterými je ohřátý vzduch odváděn ven. Výběr helmy nepodceňujte, kvalitní odvětrání helmy je jedna z věcí, kterou na helmě opravdu oceníte.

Jak pečovat o cyklistickou helmu?

Cyklistickou helmu je nutné vyměnit po každém větším nárazu hlavy. I když poškození není až tak viditelné, vnitřní pěna může být zdeformovaná, tudíž helma nemusí při další vyjížďce plnit svou funkci. Dále je třeba kontrolovat skelet helmy, zda v něm není viditelná prasklina, která může být způsobena například nevhodným zacházení s helmou.

Doporučujeme helmu chránit před zbytečnými nárazy. Také je třeba myslet na to, že po pěti až osmi lety ztrácí materiál helmy své původní vlastnosti, u aktivnějších cyklistů dojde k opotřebení v třetím roce. To znamená, že je třeba pořídit helmu novou.

 


Výběr trampolíny
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Jak zvolit správnou velikost trampolíny?

Při volbě velikosti trampolíny je potřeba zohlednit nejen prostorové možnosti, ale také bezpečnost místa, do kterého trampolínu umístíte.

Nejdůležitějším parametrem při výběru trampolíny je velikost. Na trhu jsou dnes trampolíny v průměrech 90 - 460 cm. Při rozhodování je důležité zvážit umístění trampolíny a počítat s tím, že kolem trampolíny musí zůstat z bezpečnostních důvodů volný prostor aspoň 1 metr po obvodu. Pro trampolínu 457 cm, tedy potřebujeme prostor s průměrem cca 6,5 m. V tomto ohledu doporučujeme nepodceňovat bezpečnostní doporučení a trampolíny neumisťovat do jakkoliv stísněných prostor.

Do bytu a menších prostor je vhodná menší trampolína do průměru 140 cm. Do tělocvičny a na otevřené plochy je možné použít i trampolíny větší. Do omezených prostor lze použít trampolíny obdélníkové, které se vyrábí např. o rozměrech 210x 300 cm a také trampolíny skládací, které lze po cvičení snadno rozložit a uložit do skříně nebo pod postel.

Jak zajistit maximální bezpečnost na trampolíně?

Umístěte trampolínu na bezpečné místo a použijte všechny dostupné bezpečnostní doplňky - především ochrannou síť!

Trampolína je skvělá cvičební a relaxační pomůcka a je velmi účinná při rozvoji tzv. hrubé motoriky lidského těla. Trampolíny procházejí celou řadou bezpečnostích testů a jejich konstrukce podléhá nejpřísnějším normám. Ověřte si, zda vámi vybraná trampolína má příslušný atest, který výrobce nebo prodejce doloží prohlášením o shodě. Aby se z dobrého sluhy nestal zlý pán je nutné maximálně dbát na bezpečnost.

Už při koupi trampolíny můžete pro vaše bezpečí ledacos udělat. Především je dnes už téměř standardem pořizovat k trampolínám nad 140 cm bezpečnostní síť, která je základním bezpečnostní prvkem a jejím použitím můžete předejít mnoha odřeninám i vážným úrazům.

Mezi vhodné doplňky patří také schůdky pro bezpečné vstupování na odrazovou plochu, ochranná síť pod trampolínu, která zabrání nejen domácím mazlíčkům, ale také dětem, hrát si pod trampolínou.

Velmi důležité je správně trampolínu sestavit a umístit ji na vhodné pevné místo a nechat kolem trampolíny dostatečný bezepčnostní prostor minimálně 1 metr po obvodu. Za dodržení základních bezpečnostích pravidel vám bude odměnou zdraví vás i vašich dětí.

Jaké lze pořídit doplňky k trampolínám

Svoji trampolínu můžete doplnit o celou řadu bezpečnostních a funkčních doplňků a zvýšit tak komfort používání.

Kromě bezpečnostních doplňků zmíněných v předchozích kapitolách je možné k trampolíně dokoupit celou řadu zajímavých doplňků. Pokud máte trampolínu přes sezónu venku, pak je nezbytné pořídit si ochrannou plachtu, která trampolínu ochrání před nepříznivými vlivy počasí, především před deštěm. Dále můžeme zmínit nejrůznější odkládací kapsy na mobily a šperky, schůdky, transportní obaly na skládací trampolíny a různé trenažéry a pomůcky pro cvičení.

Proč koupit trampolínový set ?

Většina výrobců si uvědomuje, že trampolína bez ochranné sítě není příliš bezpečná a motivují své zákazníky ke koupi trampolíny i sítě. Obvykle je set trampolíny a sítě cenově zvýhodněn nebo výrobce nabízí při koupi sítě k trampolíně slevu. Mnoho zákazníků, kteří si koupili pouze trampolínu, se časem stejně rozhodne pro dokoupení ochranné sítě. Bohužel již bez nároku na výhodnou cenu.

Hlavní výhody trampolín a trampolínových setů

Špičková odrazová plocha s vysokým odskokem

Odrazová plocha trampolín je základním stavebním prvkem celé trampolíny. Jelikož víme, že špičkový odraz dělá špičkovou trampolínu, již léta vyvíjíme a stále zdokonalujeme samotný materiál odrazové plochy trampolíny. Materiál byl vyvinut v USA ze speciálních vláken zaručujících extrémní pružnost při zachování maximální odolnosti proti protržení či jinému poškození. Materiál odrazové, resp. dopadové plochy trampolín je rovněž odolný proti působení vlhkosti a UV záření. I při běžném působení přírodních vlivů zůstává odrazová plocha dlouhá léta maximálně pružná a pevná.

Materiál pružin

Sada 40 - 100 speciálních pružin (počet pružin závisí na velikosti odrazové plochy trampolíny) držících a napínajících odrazovou plochu trampolíny je rovněž velice důležitým prvkem, určujícím kvalitu odskoku a životnost trampolíny. Na základě dlouholetých poznatků našim trampolínám dopřáváme to nejlepší! Trampolíny jsou vždy osazeny speciálními pružinami s vysokou odolností a paměťovým efektem, díky čemuž si pružiny i po letech používání uchovávají požadovanou pružnost. Povrch pružin je navíc chráněn proti korozi a poškození vysoce odolnou galvanizovanou vrstvou.

Bezpečnost

Trampolíny jsou vyvinuty v souladu s nejpřísnějšími bezpečnostními normami. Konstrukce i akční odrazová plocha jsou vyrobeny z předem testovaných materiálů nejvyšší kvality a trampolíny jsou proto špičkou ve svém oboru. Díky důmyslně navržené konstrukci s bezpečnostními prvky, maximálně pružné a odolné odrazové ploše a důrazu kladenému na maximální bezpečnost a užitnou hodnotu splňují naše trampolíny přísné bezpečnostní normy EN-71 německé zkušebny TÜV NORD a ASTM Internacional.

Široký výběr příslušenství

K trampolínám a trampolínovým setům nabízíme stále rozšiřující se řadu příslušenství, díky nimž se trampolína stává skutečným víceúčelovým zážitkem. Mezi námi nabízené příslušenství patří například trampolínové schůdky pro snadný vstup, kotevní sada pro upnutí trampolíny k zemi, spodní plachta pro zamezení vstupu dětem a zvířatům pod akční plochu trampolíny, ochranná trampolínová síť nebo trampolínový stan, díky kterému lze v několika krocích trampolínu proměnit v zahradní stan.

 

 

Velikosti moto doplňků
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Motorkářské rukavice

 
Mezinárodní značení XXS XS S M L XL XXL
 
Obvod dlaně 18,2 19,4 20,6 21,8 23 24,2 25,4
 
Obvod dlaně je uváděný v cm
 
Označení pánských velikostí   7 7 1/2 -8 8 1/2 9 9 1/2 10
 
Označení dámských velikostí   6-6 1/2 6 1/2 -7 7 7 1/2- 8    
 

Chrániče

Mezinárodní značení XS S M L XL XXL
             
Výška 168,0 172,0

177,0

181,5 184,5 187,5
Délka ruky 56,2 57,9 59,5 60,8 61,7 62,5
Obvod hrudi 88,0 94,0 10,0 106,0 110,0 118,0
Obvod pasu 76,0 82,0 88,0 94,0 100,0 106,0
Obvod krku 37,0 38,5 40,0 41,5 42,5 44,5
             
Míry jsou uváděny v cm


Přilby

Obvod hlavy 50 52 54 56 58 59 60 61 62 64
 
Pánské     XS S M L1-ML L L2 XL XXL
Dětské jr XS jr S jr M jr L            
 
Obvod hlavy je uváděn v cm

 

 

-Plavky

- Boty do vody

- Plavecké brýle

- Potápěčské brýle a šnorchle

- Paddleboarding

- Čluny, rafty

 

Koupací čepice
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Koupací čepice jsou nejvíce charakteristickým příslušenstvím jaké mají milovníci vodních sportů. Zajišťují ochranu vlasů a uší proti chlorované nebo mořské vodě. V stále více bazénech jsou nezbytné, aby vypadávající vlasy z hlavy neucpávaly vodní filtry. Kromě toho jsou používané profesionálními sportovci, protože zmenšují odpor vody, což je pozitivní pro dosažení rychlosti.

Materiál koupacích čepic

Textilní čepice s lycrou

Čepice jej vyrobena z materiálu, který je podobný (nebo stejný) tomu, z jakého se dělají plavky. Jde o elastickou syntetickou látku, která rychle schne, drží si svoji barvu a je pružná. Na kraji čepice je většinou všitá guma, aby čepice lépe držela na hlavě. Nejčastěji jsou čepice sešité z několika dílů. Výhodou látkové čepice je hlavně to, že netahá za vlasy, snadněji se nasazuje a lépe se přizpůsobí hlavě i když třeba máte vlasy v drdolu nebo culíku. Nevýhodu vidíme hlavně v tom, že propouští vodu. Její funkce je tedy čistě o tom, že drží vlasy sepnuté, aby nevadily při plavání. Také na rozdíl od ostatních čepic poněkud déle schne.

Latexová čepice

Materiál latex je elastický a přizpůsobivý. Latexové čepice je daleko tenčí než například silikonová. Výhoda je určitě v tom, že se lépe přizpůsobí tvaru hlavy, je pružnější a není tak tuhá. Latexová čepice nepropouští vodu a po použití ji stačí pouze otřít. Další výhodou je cena. Latexové čepice patří rozhodně k těm levnějším. Nevýhoda je v nízké životnosti. Tím, že jsou slabší jsou náchylnější k roztrhnutí. Taky je trochu obtížnější nandávání, latex může tahat za vlasy.

Silikonová čepice

Silikonová čepice je asi nejpoužívanější. Silikon jako materiál je elastický a má poměrně dlouhou životnost. Výhody silikonu jsou v nepropustnosti vody a dlouhé životnosti. Silikon stejně jako latex stačí po použití utřít a čepice je suchá. Navíc čepice ze silikonu se dělají v mnoha provedení a tvarů. Za nevýhodu můžeme zmínit, že čepice je trochu tuhá a nasazování obzvlášť na dlouhé vlasy je docela pracné a nepohodlné.

Jiné materiály

Materiál, který stojí za zmínku je například kombinace Spandex a silikon. Spandexová čepice je kompromisem mezi látkovou čepicí a silikonovou. Na vnitřní straně je příjemný látkový materiál, který netahá vlasy a zvenku je vodou nepropustná vrstva. Tento materiál je sice dražší než běžné materiály, ale za to komfortnější. Čepice se také snadno nasazuje, ale je nutné, aby opravdu seděla, jinak se může stát že čepice na hlavě klouže.

 

 

Plavky
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Pokud plánujete hodně plavat v bazénech, vybírejte plavky se zvýšenou odolností vůči chloru. Obzvlášť důležité je myslet na zvýšenou odolnost v případě návštěvy termálních lázní. Horké bazény jsou extrémně chlorované a spolu s vysokou teplotou vody nad 40ºC mohou být špatnou kombinací pro citlivé elastické materiály plavek.

Druhy materiálu plavek

Newport- technická textilie vyrobená z vláken nové generace Xtra Life Lycra. Pokročilá technologie materiálů splňuje kvalitativní potřeby specializovaného programu Lycra Sport. Nejvyšší parametry přispívají ke zlepšení sportovní výkonnosti, podporují práci svalů a snižují únavu. Materiál je charakterizován zvýšenou odolnností proti agresivnímu vlivu chloru a paprsků UV (UPF 50+). Je rychleschnoucí a to ho činí ideálním pro použití na vodní sporty. Textilie Newport se dokonale přizpůsobí, zajišťuje volný pohyb těla a neztrácí tvar.

Lycra 190T- zvýšená gramáž tkaniny zvyšuje její odolnnost a zároveň zachovává svou charakteristickou elastičnost. Materiál je citlivý na roztahování čímž zajišťuje volný pohyb a vlivem času neztrácí tvar.

Složení: 80% polyamid, 20% elasten.

Lycra 170T- lehká obměna textilie Lycra o nízké hmotnosti, větší elastičnost materiálu a urychluje jeho schnutí.

Složení: 80% polyamid, 20% elasten.

Rozměry plavek

Dámské rozměry
Rozměr Výška obvod hrudníku obvod pasu obvod boků
S 36 158-164 84-88 64 88
M 38 162-170 88-92 68 92
L 40 162-170 92-96 72 96
XL 42 170-176 96-102 76 102
XXL 44 176-182 102-108 80 108
Pánské rozměry
Rozměr Obvod pasu Výška
S 72-78 170-176
M 78-84 170-182
L 84-90 170-182
XL 90-96 176-188
XXL 96-106 179-188

 

 

Boty do vody
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Při výběru dbáme především na pohodlnost, boty nás nesmí nikde škrtit a zároveň nám musí pevně držet na noze.

Rúzné velikostní tabulky nabízených bot do vody:

Tabulka velikostí obuvi Rainbow:
Velikost 36 37 38 39 40 41
mm 233 241 249 257 267 274
Tabulka velikostí obuvi Oursin:
Velikost 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37
mm 169 177 185 193 201 209 217 225 233 241
Tabulka velikostí obuvi Daisy:
Velikost 28 29 30 31 32 33 34
mm 169 177 185 193 201 209 217
Tabulka velikostí obuvi Surf:
Velikost 38 39 40 41 42 43 44 45 46
mm 249 257 265 273 281 289 297 305 311
Tabulka velikostí obuvi Giselle:
Velikost 36 37 38 39 40 41
mm 217 223 230 237 243 250
Tabulka velikostí obuvi Riben:
Velikost 36 37 38 39 40 41
mm 240 246 253 260 266 273

 

 

Plavecké brýle
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Jak správně vybrat plavecké brýle?

Skla

Transparentní- přirozené podání barev bez narušení proporcí, propouští maximální množství světla. Ideální pro většinu bazénů.
Černá- omezené množství světelných paprsků, nenaruší rovnováhu mezi barvami. Vzhledem ke snížení úrovně jasnosti odlesků jsou oblíbené v bazénech i otevřených vodách.
Modrá- zvýrazňuje modrou barvu přírodního prostředí vody a zároveň sňižuje odrazy. Zvyšuje viditelnost v jasných slunečných podmínkách a zároveň v hale i venku.
Červená- maximalizuje kontrast obrazu, mění vnímání barev. Díky zesvětlení obrazu jsou vhodné pro plavání v otevřené vodě při slabém osvětlení.
Oranžová- eliminuje většinu modrého pásma světelného záření, díky čemuž maximálně zesvětluje obraz. Ideální pro plavání v bazénech a otevřených vodách v zamračených dnech.

Těsnění

je třeba věnovat pozornost materiálu, ze kterého je těsnění vyrobeno, jelikož na tom závisí pohodlí při nošení.
Plavecké brýle s pěnou- slabě drží na očích a často padají, v mnoha případech zůstávají modřiny, musí být přesně dopasované.
Plavecké brýle na gumce přisající se k očím- nejlepší jsou silikonové, dobře přiléhají k tváři a nepropouští vodu. Většina modelů umožňuje regulaci nosníku, což umožňuje lepší dopasování.
Plavecké brýle na přiléhající gumce- určené pro závodníky, nosník je obvykle pevný.
Plavecké brýle speciál- zaručeno největší přizpůsobení. Jednotlivé prvky těchto brýlí (skla, nosník, pásek) jsou vybírány samostatně.

Pásek

nejlepší je regulovatelný, umožňuje nastavení brýlí dle obvodu hlavy. Praktickým řešením je také dvojitý pásek na zadní části hlavy, který zamezuje pádu brýlí- důležitý parametr obzvlášť pro ty, kteří často skáčou do vody.

Nosník

Správně vybrané plavecké brýle musí sednout k profilu tváře. Spojník čili tzv. nosník.
Stabilní- neregulovatelné, díky čemuž déle vydrží, nesednou ke každému obličeji.
Regulovatelný- díky regulaci umožňují lepší přizpůsobení jak k velikosti a tvaru nosu, tak i vzdálenosti očí.

 

 

Potápěčské brýle a šnorchle
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Jak si správně vybrat set na šnorchlování?

Výplň

výplň je u všech typů masek vyrobená z tvrzeného skla.

Masky s jednodílnou výplní- mají rám na nosním hřbetě, proto se vyznačují větší vnitřní objemností, tzn. lepší viditelnost a větší vnitřní objem. Větší objem stěžuje (v porovnání s dělenou maskou) vyrovnání tlaku a odtékání případné vody z masky během hlubšího ponoření.

Masky s předělenou výplní- vložené v rámcích, v porovnání s jednodílnými poskytují o něco užší zorné pole. Další výhodou dělených masek je menší vnitřní objemnost v porovnání s jednodílnými. Výběr druhů skla záleží na individuálních preferencích, výhoda tohoto druhu masek je jednoduché vyrovnání tlaku a odtékání případné vody z masky během ponoření hlouběji než 2m. Je třeba také poznamenat, že výměnu skel za náhradní lze použe u dělených masek.

Maska s vestavěným sklem v rámu nebo v lemování?

v lemování (bezrámová)- upevněné ve speciálně tuhé a dodatečně utěsněné části lemování.

v rámu- model s rámem vyrobený z plastu, ve kterém je upevněno sklo.

Nejdůležitějším rysem odlišujícím masky se sklem vsazeným v lemování, je snížení vzdálenosti skel do očí oproti maskám se sklem upevněným do rámu. Toto řešení umožňuje zvýšit zorné pole a zároveň snížení objemnosti. Objemnost je důležitým rysem během ponoření- čím menší, tím snadněji dostaneme vodu z masky aniž by bylo nutné sundat jí z hlavy, snadněji se v ní rovněž vyrovnává tlak.

Těsnící lemování a kryt na nos

K výrobě těchto prvků masky se používá nejčastěji silikon, k výběru ve dvou barvách- černý, bezbarvý. Lemování společně s krytem na nos plní funkci těsnění, zabraňují vniknutí vody do masky.

Kryt- je velmi důležitá součást masky, během výběru byste měli hledat takovou, ve kterém kryt netlačí na nos. Je to velmi důležité během ponořování se do větší hloubky než 2m, kdy musíte vyfoukávat vzduch abyste vyrovnali tlak.

Pásek s regulačním systémem

Podobně jako lemování je i pásek vyroben většinou ze silikonu. Regulační systém z PVC. Regulační systém pásku umožňuje přesné nastavení masky na hlavu

 

 

Paddleboarding
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Je vodní sport, při kterém jezdec na prkně podobnému surfovému longboardu používá k pohybu vpřed dlouhého pádla. Rovněž je někdy zkráceně nazýván SUP (Stand Up Paddle = pádlování ve stoje).
Paddleboarding je sportem, při kterém člověk rovnoměrně zapojuje celé tělo, zlepší smysl pro rovnováhu a fyzickou kondici. Při pádlování dochází k zapojení velké skupiny svalů od lýtkových na nohou, přes zádové a šikmé břišní, až po všechny svaly na rukou. Navíc se jedná o aerobní sport.

Vybavení:

Základním vodítkem při výběru paddleboardu je jeho maximální nosnost, která činí 95 nebo 140 kg. Při nákupu si také pohlídejte, aby měl širokou plochu zajišťující stabilitu a protiskluzový nášlap.

(plováky a pádla) se liší dle účelu používání. Pro začátečníka, ale i pro extrémního jezdce na divoké vodě je nejlepší volbou nafukovací nebo polyetylenový board, který je prakticky nemožné zničit a vario pádlo s nastavitelnou délkou žerdi tak, aby si mohl najít tu, která mu nejlépe vyhovuje. Vodítkem pro fitness pádlování může být doporučení délky pádla tak, aby přesahovalo výšku jezdce o 25-30 cm. Rychlostní plováky i pádla jsou delší, do vln a peřejí se naopak používají kratší.

Nejčastěji se nabízí hliníkové vario pádlo s plastovým listem, zpravidla umožňující nastavené různé délky žerdi. Jeho délku nastavíte správně tak, že jej postavíte hlavičkou na zem a měli byste mít počátek listu pádla ve výši očí. Jednoduše se dá říci, že by pádlo mělo být od 20cm delší, než je výška postavy. Pádlo nesmí být příliš měkké, v průhybu se totiž ztrácí drahocenná síla při záběru. Naopak nesmí být zase jako z oceli, neboť absolutně tuhá žerď může při delší vyjížďce negativně působit na klouby. Pádlo pro SUP se vyznačuje ještě jednou specialitou, a tou je odklon listu od osy žerdi, které velmi zefektivňuje záběr.

Při sjíždění rychlé vody je nutné se vybavit helmou. Pro mělčí a kamenité řeky se hodí i nákolenky. Vesta by měla být samozřejmostí i na klidných vodách, zejména pokud se jedná o slabé plavce, nebo děti a chystáme se na delší výlet. Vesta nejen usnadňuje plavání, ale i příjemně hřeje a jistě se v ní najde i kapsa na nějaké posilňovadlo. Dalsím vybavením jsou boty do vody.

 

 

Čluny, rafty
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Kajaky

Kajak řídí zpravidla jedna osoba oboustranným pádlem. Kajaky jsou rychlejší než kánoe, ale mají také menší prostory. Kajaky jsou výborné pro výuku pádlování a pro zážitek z rychlé jízdy. Pro delší výlety jsou vhodnější kánoe.

Kánoe
Řídí dvě osoby (tzv. zadák a háček), zřídka tři. Rozdíl je také v pádlech, která jsou v případě kánoe jednostranná, a v sedačce. Kánoe jsou delší a prostornější, a tím ideální pro delší trasy. Kánoe jsou co do popularity na českých řekách stále jedničky (v závěsu jsou rafty a kajaky).

Raft
Je ploché a široké, obvykle nafukovací plavidlo, jež pojme 4 až 9 či 10 osob (liší se model od modelu). Sportovci věnující se tzv. raftingu sjíždějí na raftech i velmi divoké řeky. Rafty jsou ideální volbou pro partu přátel, která chce vyrazit společně na vodu.

Nafukovací čluny
Slouží často rybářům, oblibě se těší též u dětí a u všech, kdo si chtějí za málo peněz užívat houpání na vlnách. Nafukovací čluny se v závislosti na ceně mezi sebou liší rozměry, nosností, počtem vzduchových komor a dalšími vlastnostmi. Vhodné jsou spíše do stojatých vod či na klidné toky řek.

Základní kritéria při výběru pádla

Typ- kajakářská pádla - jedná se o pádlo se dvěma listy, kanoistická pádla, pádla pro rafty, dračí a další speciální pádla.
Hmotnost- ovlivňuje pohodu a lehkost během pádlování na lodi. Dále je velice důležité, jak je pádlo vyvážené, to znamená, jaká je poloha těžiště pádla a podélné rozložení hmotnosti. Je třeba také vzít v úvahu, že při každém záběru pádlem vynakládáte sílu nejen na pohon lodi, ale také na vytažení pádla z vody a nápřah k dalšímu záběru. Ve výsledku, každý gram navíc vás stojí zbytečné úsilí, které se při delších jízdách nepříznivě projeví, například sníženou kondicí či dřívější únavou.
Pružnost- oceníte hlavně při dlouhodobém a intenzivním pádlování. U levnějších a rekreačních modelů pádel se této vlastnosti nevěnuje téměř žádná pozornost. Naopak, jste-li nadšeným vodákem, měli byste pružnost pádla brát vážněji. Obecně platí, že čím jsou listy pádla tvrdší, tím jsou zároveň křehčí a náchylnější na poškození. Když vyžadujete výkon a přesné záběry, doporučují se tvrdší pádla.
Odolnost-třetí a zároveň velice důležitou vlastností je odolnost pádla, která je hodně závislá na způsobu, jakým s pádlem zacházíte. Odolnost je velice důležitá u sportovní jízdy či jízdy na divoké řece.
Mezi další parametry výběru pádla patří:


✦ vaše tělesné proporce
✦ velikost a typ lodi
✦ typ a intenzita pádlování,
✦ délka pádla
✦ velikost a tvar listů
✦ materiál, z kterého je pádlo vyrobeno
✦ cena, kterou jste ochotni za pádlo zaplatit

Bojové sporty- Box

- MMA, Muay Thai

- Judo

- Karate

 

Box

‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Boxerské rukavice

patří k nepostradatelnému vybavení každého boxerského utkání. Boxerské rukavice tvoří součást výbavy v amatérském i profesionálním boxu, ve všech formách kickboxu, v thajském boxu- Muay Thai, BJJ i MMA- smíšená bojová umění.
Velikost boxerských rukavic

Správná velikost vašich boxerských rukavic je velmi důležitá. Příliš volné rukavice vám budou na zpocených rukou klouzat, příliš těsné rukavice vás zase budou nepříjemně tlačit. Je třeba také myslet na to, že pokud hodláte používat pod rukavice bandáže, budete potřebovat rukavice o něco větší.

Velikost boxerských rukavic se udává v uncích neboli oz. Jedná se o jednotku hmotnosti, kdy 1 oz = 28,3495 g.

Rukavice můžeme rozdělit do 3 základních skupin:

  • boxovací rukavice pod 10 oz - jsou určeny zejména pro děti, juniory a ženy
  • boxovací rukavice o hmotnosti 10 oz - nejčastěji se využívají v profesionálních zápasech
  • boxovací rukavice s hmotností vyšší než 10 oz - obvykle se používají pro tréninky (roli hraje vaše hmotnost)

Pro tréninky je potřeba vzít v potaz i pokročilost a hmotnost boxera. Na základě hmotnosti tak můžete určit, jaké rukavice jsou pro vás nejvhodnější. Také se může měnit hmotnost rukavic pro různé typy tréninků. Například pro cvičení rychlosti se doporučují těžší rukavice. Tyto informace by vám měl sdělit trenér.

Materiál

✦ Rukavice vyrobené ze syntetické kůže- Tento druh rukavic má výhodu zejména ve velmi příznivé ceně. Na druhou stranu však má nižší životnost. Vzhledem k tomu se hodí zejména pro začátečníky. Pokud nevíte jistě, zda u boxu zůstanete nebo hodláte boxovat jen rekreačně, vybírejte právě tento levnější druh boxerských rukavic. Pokud se pak boxu začnete věnovat intenzivněji a postupně se v něm budete zlepšovat, můžete si časem pořídit dražší rukavice z kůže pravé, přírodní.

✦ Rukavice vyrobené částečně z umělé kůže- jedná se o dražší variantu boxerských rukavic, která jsou vyrobeny částečně z kůže umělé a částečně z kůže pravé. Rukavice jsou obvykle vyrobeny tak, že nejvíce namáhaná horní část rukavice je z pravé kůže, ostatní části jsou pak z kůže umělé. Jedná se o střední cestu z hlediska poměru ceny a životnosti.

✦ Rukavice z pravé kůže- Boxerské rukavice z pravé přírodní kůže mají rozhodně nejvyšší životnost. Na druhou stranu jsou rukavice také nejnákladnější. K jejich výrobě se používá obvykle kůže hovězí. Tyto rukavice doporučujeme boxerům, kteří se hodlají věnovat tomuto sportu intenzivně, často trénovat a boxovat závodně.

Údržba rukavic

Správná údržba rukavic je velmi důležitá. Budete-li dodržovat následující zásady, rukavice vám vydrží mnohem déle.

Boxerské rukavice skladujeme v suchém a chladném prostředí. Chráníme je před dlouhodobým účinkem slunečního záření a před vlhkostí. Po použití je necháme vždy řádně vysušit. Rukavice ošetřujeme vhodnými a k tomu určenými chemickými prostředky, to platí zejména u rukavic z přírodní kůže. Vyvarujeme se sušení přímo na radiátoru a jiným přímým intenzivním tepelným zdrojům.

Pro čištění používáme vlhký hadřík namočený ve vodě. Pokud nečistoty nelze odstranit pouze vodou, používáme neagresivní čisticí prostředky, aby byla zachována plasticita rukavic a nedošlo ke ztrátě jejich barvy. Rukavice nikdy nepereme v pračce, ani je nedrhneme kartáčkem či podobně.

Boxovací pytle

Boxovací pytel je vhodný zejména pro milovníky bojových sportů. Slouží jakožto náhrada soupeře, na kterém si můžete trénovat vytrvalost, techniky úderu/kopu, nebo rozvíjet sílu. Boxovací pytle mohou být však přínosem i pro ty, kteří si chtějí vybít energii po náročné práci, nebo zvýšit celkovou fyzickou kondici. Boxerské pytle jsou mnohdy používány také pro trénink fitbox a jiné novodobé cvičení.

Standardně můžeme boxovací pytle rozdělit do tří základních skupin:

Boxovací pytel

Jedná se o nejoblíbenější typ boxovacího pytle, který se zpravidla zavěšuje na konstrukci, nebo spouští ze stropu. Díky zavěšení získá pytel ideální vlastnosti pro silový trénink a techniky úderu/kopu. Boxovací pytle jsou zpravidla vyplněny řezankou, látkou, nebo jiným měkčeným materiálem.

Boxovací trenažér

Stojací boxovací trenažér je praktický typ boxovacího pytle, který nese řadu výhod zejména pro ty, kteří nechtějí vrtat do zdi, mají příliš nízký strop, nebo zkrátka disponují menším prostorem. Boxovací trenažér je vyhledáván často pro svou variabilitu, jelikož jej lze přenášet a využít jak ve vnitřních, tak ve venkovních prostorách. Stabilitu trenažéru zajišťuje zpravidla dutá podstava, která se vyplňuje pískem, vodou, nebo jiným plnícím materiálem.

Boxovací hruška

Boxovací hruška je vhodná pro kondiční trénink, trénink reflexů, rychlosti úderů, koordinace očí, ale i pro nácvik úderů a koncovek. Boxerské hrušky jsou zpravidla vyrobené ze syntetické nebo pravé kůže, jejichž vnitřek je tvořen vzduchovým vakem (nafukují se pumpičkou s jehlou). Mnohdy se můžeme také setkat s boxovacím míčem, který je zavěšený na gumovém laně a má téměř stejné vlastnosti jako boxovací hruška.

Jakou velikost a hmotnost boxovacího pytle zvolit?

Boxovací pytel by měl mít přibližně poloviční hmotnost, než máte vy (př. pokud vážíte 90 kg, ideální hmotnost boxovacího pytle je 45 kg). Tato hmotnost pytlů se používá i při fitness boxování. Pro zkušenější a profesionální boxery se pak doporučuje hmotnost pytle odpovídající 80% vaší váhy. Pro úplné začátečníky jsou vhodné pytle pytle s hmotnosti do 35 kg.

 

 

MMA, Muay Thai
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Jaký typ rukavic zvolit?

Na zápasení se používají speciální bezprsté MMA rukavice, které umožňují lepší úchop soupeře. Rukavice patří k nepostradatelnému vybavení každého utkání.

Hlavním účelem rukavic je především ztlumení a změkčení tvrdých částí ruky při nárazu do protivníka. Bezprsté boxerské rukavice poskytují jen limitovanou ochranu, především povrchu končetiny proti odření, částečně tlumí nárazy. Nechrání proti pádům, silným otřesům a úderům tělem nebo jinými předměty.

MMA rukavice nechrání před otřesy, které se přenášejí na klouby, vazy a kosti a jiné části těla. Tyto otřesy mohou způsobit poškození zdraví a to především z dlouhodobého pohledu. Vždy cvičte pod odborným dohledem. Při cvičení dělejte dostatečné přestávky. Věnujte pozornost regeneraci.

Muay Thai je jeden z nejtvrdších bojových sportů. K zápasu přistupují bojovníci oděni pouze do kraťasů, suspenzoru, rukavic a samozřejmě nesmí chybět chránič zubů.

Údržba rukavic

Bezprsté boxerské rukavice pro bojové sporty ošetřujte přípravky na kůži nebo vlhkým hadrem.

 

 

Judo
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Velikost kimona

Důležitým aspektem pro výběr kimona je jeho gramáž. Pro děti do velikosti kimona 160 a začátečníky dostačuje kimono gramáže do 450g/m2 bavlny. U dětí - závodníků je lepší kimono od 450g/m2 do 700g/m2 bavlny. Pro kategorie dorost, juniory, muže a ženy doporučujeme gramáže nad 700g/m2. Dospělá závodní kimona a kimona schválená IJF mají gramáž obvykle 900g/m2.

Velikosti kimona jsou po 10cm (120, 130, 140, atd). Velikost zaokrouhlujeme vždy nahoru od výšky postavy. Pokud potřebuji judo kimono na výšku postavy 145cm, vyberu kimono velikost 150. Je třeba brát v úvahu srážlivost kimona. Kimono judo se vám srazí až o cca 5cm v rozpažení v závislosti na teplotě vody a četnosti praní. Výjimkou jsou tzv. předepraná kimona, která se nesráží, respektive jejich srážlivost je minimální.

Velikostní tabulka Judo - kimono - Spokey:

Péče o kimono

Kimono pereme v běžné pračce na 40 stupňů. Nepoužíváme přitom agresivních pracích prostředků. Není vhodné používat prací prostředky s vysokým obsahem bělidel. Nutno je dát pozor na například levné prací prášky. Opakované použití nevhodného pracího prostředku může vaše kimono až zničit. Nejvhodnější jsou jemné detergenty neobsahující žádná aditiva bělících prostředků, jako jsou peroxidy, chloridy a sodné karbidy.

Pro odstraňování skvrn je nevhodné používat bělící přípravky typu "Savo". Materiál kimona sice tento prostředek na první pohled nezničí, poškodí však moderní polyetylenové šicí nitě, které se u kimon používají kvůli požadavku vysoké pevnosti. Kromě dokonalého odstranění skvrn se vám tak mohou zcela rozpustit šicí nitě a kimono se poté může zcela rozpadnout.

Pračku při praní nepřeplňujeme, aby byl zajištěn dobrý přístup cirkulující vody s pracím prostředkem na všechny části kimona rovnoměrně. V opačném případě mohou po praní zůstávat na kimonu šmouhy. Nenavyšujeme dávku pracího prostředku doporučenou jeho výrobcem, účinnost praní se tím nezvyšuje, naopak může dojít k poškození praného kimona.

Žehlení kimona lze provádět standardním způsobem, pozor je nutno dát pouze na loga, pokud nějaké kimono má. Logo se nesmí žehlit teplotou vyšší než 30 stupňů Celsia, protože tím může dojít k jeho poškození. Logo však lze případně přežehlit přes vlhký hadřík.

 

 

Karate

‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Volba vhodného typu kimona

Kimona pro karatisty se vyrábějí z pevných textilních materiálů, obvykle se jedná o bavlněný materiál. Tento úbor má dvě základní části, skládá se z kalhot a z blůzy.

Z hlediska pevnosti materiálu se doporučuje, aby kimono vážilo alespoň 10 oz (přesněji oz/m2). Oz/m2 je zkratka pro jednotku unce na metr čtvereční, která u kimona udává takzvanou plošnou hmotnost. Jednotka může být udávána také v gramech na metr čtvereční. Kimona o zmíněné hmotnosti lépe drží svůj tvar a mají vyšší životnost. Kimona lehčí, o plošné hmotnosti 8, 9 a 10 oz/m2 jsou vhodná zejméne pro začátečníky či mírně pokročilé.Kimona od 10 oz do 12 oz jsou vhodná spíše pro pokročilejší karatisty. Kimona o hmotnosti 16 oz jsou určena především instruktorům a vysoce pokročilým karatistům.

Volba velikosti kimona

Velikost kimona vybíráme vždy podle vlastní tělesné výšky. Je nutno dát pozor na označení váhové kategorie kimona, někteří výrobci mohou udávat hmotnost kimona v oz nebo v gramech, což však přitom nemusí znamenat plošnou hmotnost oz/m2, ale váhu celého kimona. To může zákazníka zmást. Kimono volíme tak, aby mělo adekvátní velikost k naší výšce a dobře nám sedělo.

Kimono by nemělo být příliš velké a plandat na těle, protože nám pak může stěžovat techniku cvičení. Je nutno upozornit zejména rodiče, že kimono pro děti se nekupuje jako jiné oblečení o něco větší aby dítěti vydrželo delší dobu. Mladý karatista potřebuje pilovat svou techniku a k tomu potřebuje mít vhodné vybavení, tedy i kimono, které mu při cvičení nebude překážet.

Velikostní tabulka Karate - kimono - Spokey:

Rozměry kimona podle tělesné výšky karatisty:

Výška karatisty Velikost
108-117 110
118-127 120
128-137 130
138-147 140
148-157 150
158-167 160
168-177 170
178-187 180
188-197 190
198-209 200

V tabulce jsou uvedeny pouze orientační hodnoty, které vám mohou usnadnit výběr. Nejedná se však o závazné hodnoty.

Rukavice

Rukavice pro karate šetří vaše i soupeřovy ruce, tlumí údery a podstatně snižují riziko zranění. Kvalitní rukavice z kravské kůže, ale i levnější karate rukavice ze syntetické kůže při vašich trénincích nesmí chybět.

Opasek

Blůza se v pase převazuje takzvaným obi, což znamená pás na kimono. Pás má barevné provedení, které označuje nejvyšší dosažený technický stupeň karatisty. Konce tohoto opasku leží volně na břiše pod uzlem. Oba konce mají být stejně dlouhé, neměly by však viset přes kolena. Opasek nebývá součástí kimona a je nutno jej kupovat samostatně.
Doporučená délka karate opasku dle tělesné výšky karatisty v cm:

Výška karatisty 100 110-130 130-140 140-150 150-170 170-180 180-190 190-210
Doporučená délka opasku 180 200-220 220-240 240-260 260-280 280-300 300-320 320-340

Péče o kimono

Kimono pereme v běžné pračce na 40 stupňů. Nepoužíváme přitom agresivních pracích prostředků. Není vhodné používat prací prostředky s vysokým obsahem bělidel. Nutno je dát pozor na například levné prací prášky. Opakované použití nevhodného pracího prostředku může vaše kimono až zničit. Nejvhodnější jsou jemné detergenty neobsahující žádná aditiva bělících prostředků, jako jsou peroxidy, chloridy a sodné karbidy.

Pro odstraňování skvrn je nevhodné používat bělící přípravky typu "Savo". Materiál kimona sice tento prostředek na první pohled nezničí, poškodí však moderní polyetylenové šicí nitě, které se u kimon používají kvůli požadavku vysoké pevnosti. Kromě dokonalého odstranění skvrn se vám tak mohou zcela rozpustit šicí nitě a kimono se poté může zcela rozpadnout.

Pračku při praní nepřeplňujeme, aby byl zajištěn dobrý přístup cirkulující vody s pracím prostředkem na všechny části kimona rovnoměrně. V opačném případě mohou po praní zůstávat na kimonu šmouhy. Nenavyšujeme dávku pracího prostředku doporučenou jeho výrobcem, účinnost praní se tím nezvyšuje, naopak může dojít k poškození praného kimona.

Žehlení kimona lze provádět standardním způsobem, pozor je nutno dát pouze na loga, pokud nějaké kimono má. Logo se nesmí žehlit teplotou vyšší než 30 stupňů Celsia, protože tím může dojít k jeho poškození. Logo však lze případně přežehlit přes vlhký hadřík.

 

Kolečkové brusle- Výběr kolečkových bruslí

- Helmy

- Chrániče

 

Výběr kolečkových bruslí
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Jakou velikost a typ kolečkových bruslí zvolit?

chcete si koupit kolečkové brusle a nejste si jistí, jaký typ a velikost vybrat? připravili jsme pro vás podrobného rádce, který vám pomůže.

Jízda na kolečkových bruslích, se stala sportovním hitem posledních let. Než se rozhodnete k nákupu kolečkových bruslí, je třeba si ujasnit některá kritéria. Kolečkové brusle jsou dokonalým nástrojem k relaxaci a pohybu, ať už to v rekreační či sportovní podobě. Jsou vhodné pro celou řadu aktivit a je pouze na vás, kterou si vyberete.

Při výběru sledujeme:

  • typ bruslí (in-line, fitness, aggressive, ... )
  • velikost a tvrdost koleček(78 mm, 82A, ... )
  • velikost boty (40, 41, 42, ... )
  • celkový poměr cena / kvalita
  • délka rámu, ložiska, materiál a další parametry

Jaký typ kolečkových bruslí zvolit?

Záleží na tom, jestli jste pokročilý a víte, jaký typ bruslí vás nejvíce baví nebo se řadíte mezi začátečníky a ještě nemáte vyhrazený žádný styl. Také je důležité, na jakém povrchu budete nejčastěji jezdit a na základě těchto požadavků vybírat.

Typy kolečkových bruslí

Trekové brusle

Trekové brusle to jsou „oldschoolové" brusle s kolečky ve dvou řadách. Trekové brusle nebo-li „quady" jsou vhodné pro disciplíny: „roller dance" (tanec na bruslích), „jam skating" (break dance na bruslích), „free jump" (skok vysoký na bruslích), „roller derby" (závodní týmová hra po ovále), „roll hockey", ale také diskotéky či nenáročnou jízdu parkem. Tyto dvojřadé brusle mohou využít začátečníci, rekreační i pokročilí bruslaři. Bota brusle se liší materiálem i výškou boty. Trekové brusle s nízkým kotníkem a širokými kolečky jsou určené pro pokročilé bruslaře, rychlobruslaře či jam skating. Jsou také populární pro začínající bruslaře v roller derby. Trekové brusle s vysokou měkkou botou jsou vhodné pro začínající rekreační bruslaře, na diskotéky, nebo do parku. Vysoká tvrdá kožená bota je vhodná pro krasojízdu a soutěžní disciplíny. Brusle s vysokou plastovou botou jsou vhodné pro venkovní bruslení, rekreační bruslení nebo do skate parku. Pro venkovní bruslení doporučujeme použití širokých, tvrdých koleček.

Fitness brusle

Tyto brusle patří mezi nejrozšířenější kategorii kolečkových bruslí v ČR. Fitness In-line brusle jsou díky celkové konstrukci předurčené pro kondiční či rekreační jízdu. Jsou dobře ovladatelné, mají pohodlnou a dobře větranou botu.

Agressive brusle

Tyto brusle využívají především vyznavači triků a jsou určené pro překážkové ježdění, jízdu ve skate parcích nebo pro street jízdu. Aggressive brusle jsou dobře ovladatelné a obsahují několik bezpečnostních prvků. Odolají extrémnímu zatížení při různých skocích, grandech či slidech. Většina nabízených aggressive bruslí je UFS kompatibilní, což umožňuje kupovat díly i od jiných výrobců.

Hokej

Brusle určené na in-line hokej. Vyznačuje se dobrou ovladatelností, která je pro tento sport nezbytná. Bota této brusle je velice podobná klasické botě na lední hokej.

Velikost a tvrdost koleček

Kolečka jsou jedním z nejdůležitějších faktorů, který ovlivňuje výkonnost brusle. Velikost koleček se udává v mm na boční straně kolečka, např. 80/20, kde větší údaj označuje průměr a menší tloušťku. Velká kolečka jsou rychlejší a vhodná i na méně kvalitní povrch. Naopak menší kolečka jsou pomalejší, určené spíše pro kvalitnější povrchy, avšak lépe ovladatelné.

Tabulka velikostí koleček a jejich určení:

Rychlost koleček Velikost koleček

Pokročilost fitness bruslení

Pomalejší 76 - 80 mm Pomalejší kolečka jsou vhodná spíše pro začínající bruslaře, kteří se učí držet stabilitu a nepotřebují vysokou rychlost
Středně rychlé 81 - 84 mm Středně rychlá kolečka jsou určená téměř pro všechny typy uživatelů různých zkušeností (univerzální)
Rychlé 85 mm a více Kolečka od 90mm jsou velmi rychlá, vhodná pro zkušené bruslaře (jedná se o rychlostní kolečkové brusle)
Děti 60 - 70 mm Pro větší bezpečnost dětí jsou vhodná menší kolečka, která nejsou tak rychlá a děti se učí spíše stabilitu a techniku jízdy.

Pro jízdu na U-rampách a ve skateparcích jsou vhodná menší kolečka (55 – 62 mm) kvůli lepší ovladatelnosti při freestylu.

Durometer je přístroj pro měření relativní tvrdosti, která se často zjišťuje u výrobků z gumy a plastu. Tvrdost má několik škál, přičemž škála označená písmenem "A" (od toho je odvozeno například označení 78A) je používána právě pro kolečka. Číslo před písmenem "A" je vždy z intervalu od 0 do 100, kde 0 značí minimální tvrdost a 100 naopak velmi tvrdý plast.

Jakou tvrdost koleček zvolit není tak jednoznačné a obecně nám napoví následující jednoduchá tabulka:

72A, 78A, 82A, 85A
Průměrná životnost ----------------------- Nejdelší životnost
Vysoká ovladatelnost ----------------------- Průměrná ovladatelnost
Vysoká odrazivost ----------------------- Průměrná odrazivost
Nízká váha těla ----------------------- Vysoká váha těla
Hladká jízda ----------------------- Drsná jízda

Tabulka tvrdosti koleček určení:

Tvrdost Označení Pokročilost fitness bruslení
Méně tvrdá 80A a méně Měkká kolečka jsou vhodná pro jízdu v méně kvalitnějším terénu, lépe absorbují nárazy.
Středně tvrdá 80A - 90A Ideální tvrdost, pro jízdu v běžných terénech, jako jsou silnice či stezky pro bruslaře (fitness brusle).
Tvrdá 90A a více Tvrdá kolečka jsou vhodná pro rychlejší jízdu (rychlostní, závodní).

Pro jízdu na U-rampách a ve skateparcích jsou vhodná tvrdá kolečka, kvůli životnosti a většímu opotřebovávání.
Typ a velikost boty

Úkolem boty je zajistit maximální stabilitu nohy a kotníku. Bota má obvykle dvě částí – skořepinu (obklopuje chodidlo) a oporu (obklopuje kotník). Nejčastěji jde o plast, který je různě vyztužen a také odvětrávaný pro vysoký komfort nohou během jízdy.

Velikostní tabulka, která vám pomůže při výběru správně velikosti:

US UK EUR Délka (mm)
5 4 36,5 230
5,5 4,5 37 235
6 5 38 240
6,5 5,5 38,5 245
7 6 39 250
7,5 6,5 40 255
8 7 40,5 260
8,5 7,5 41 265
9 8 42 270
9,5 8,5 42,5 275
10 9 43 280
10,5 9,5 44 285
11 10 44,5 290
11,5 10,5 45 295
12 11 45,5 300
12,5 11,5 46 305
13 12 47 310
13,5 12,5 47,5 315
14 13 48 320
14,5 13,5 48,5 325
15 14 49 330

Délka rámu, ložiska, materiál a další parametry

Rám je další kritérium, z něhož můžete odvodit styl jízdy. Delší rám je vhodný v případě vytrvalostních jízd, kratší rám umožňuje snazší ovladatelnost. Kvalitu rámu lze určit podle materiálů, ze kterého je rám vyroben a to buď hlinkový nebo plastový. Všeobecně jsou hliníkové rámy mnohem pevnější a kvalitnější než plastové a odolají i větším nárazům.

Ložiska ovlivňují jak rychlost, tak kvalitu jízdy. Většina ložisek na trhu nese označení ABEC, následované lichým číslem od 1 do 9 (tedy ABEC-1, ABEC-2, ABEC-3, ABEC-5, ABEC-7 a ABEC-9). Toto označení informuje o tom, s jakou přesností byla ložiska vyrobena. Čím vyšší je číslo, tím jsou díly ložiska přesněji vyrobeny (s menší odchylkou).

Upevnění rámu k botě je další z věcí, na které je nutná brát zřetel. U dražších modelů se používá spojení pomocí šroubů, což je výhodné při čištění. U levnějších bruslí je nůž ukotven pomocí nýtů a u těch nejlevnějších typů je rám přilepený nebo rvou vylisovaný jako součást boty.

Obrázkové znázornění brusle:

Vybavení a doplňky při jízdě na kolečkových bruslích

Ani my nezapomínáme na bezpečnost a širokou škálu kolečkových bruslí doplňujeme o bezpečnostní chrániče a ochranné in-line přilby. Také se můžete vybavit in-line oblečením. V neposlední řadě nabízíme různé příslušenství ať už se jedná o ložiska, brzdy, světla či jiné vybavení.

 

 

Helmy
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Bezpečnost na inline bruslích v žádném případě nepodceňujte. Když si uvědomíme, že i začínající či mírně pokročilý bruslař bez problémů předjede chodce, znamená to, že i rychlost začátečníka dosahuje hodnoty minimálně 10-15 km/h. Představte si například, že se v této rychlosti s někým srazíte nebo se zapletete nějakému chodci do navinovacího vodítka od jeho čtyřnohého miláčka. Když si uvědomíme, jak nepříjemné je se s někým srazit i při obyčejné chůzi, je lepší něco takového raději ani nedomýšlet. Stát se to ale může a každý bruslař by na to měl být co nejlépe vybaven. Set chráničů a kvalitní inlinová helma by proto neměla chybět v základním vybavení žádného bruslaře.

Jaký je rozdíl mezi helmou na kolo a na inline brusle?

Téměř žádný. Obě helmy jsou velmi podobné konstrukcí a někdy mají dokonce stejný systém nastavení obvodu hlavy, ale helma na inline by měla být více odvětrávaná a prodyšná. Často se také můžete setkat s tím, že helma na brusle není tak masivní, ale to je dáno tím, že na kole přeci jenom můžete jet větší rychlostí a navíc se běžně jezdí i terénem.

Velikost

Velikost helmy na kolečkové brusle udává obvod hlavy v centimetrech. Velikost obvodu hlavy bývá doplněna symbolem S, M a L, který určuje rozmezí nastavení obvodu hlavy. Ty lepší helmy jsou vybaveny důmyslným mechanizmem obepínající hlavu, který zajištuje dokonalé přizpůsobení velikosti helmy. Podobný mechanizmus se používá při výrobě cyklistických přileb.

Typ helmy

Na trhu existuje mnoho typů a tvarů. Podle toho, na který styl jízdy je bruslař více zaměřen. Pro časté výlety a intenzivní trénink se hodí spíše lehká a extra odvětrávaná helma. Naopak pro agresivní styl jízdy se bude hodit helma uzavřená, kompaktní, která lépe chrání při častých pádech.

Větrání

Většina inline helem je vybavena větracímy otvory, které mívají bezpečnostní síťku zabraňující vlétnutí hmyzu pod helmu. Platí, že čím více větracích otvorů, tím větší komfort helma nabízí.

Vnitřní výstelka

Pro snadnou údržbu a tím i delší životnost inline helmy je lepší, když je vnitřní výstelka vyjímatelná. Vyjímatelný vnitřek se dá lépe udržovat a v případě potřeby vyprat. Některé helmy mají navíc systém pro jednoduchou změnu rozmístění výstelky pro maximální přizpůsobení a nastavení komfortu podle individuálních potřeb každého bruslaře. Pokud jsou vnitřní výstelky napevno, je vhodné používat čelenku, šátek nebo třeba slabou čepici.

Kšilt nebo štítek

Některé helmy jsou vybaveny štítkem. Tento štítek nebo kšilt je buď odnímatelný (v případě inline helmy) nebo integrovaný u helem pro agressive in-line. Největším úkolem štítku je pomáhat chránit oči od různých překážek (větve, cizí lyžarská hůlka apod.)

 

 

Chrániče
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Při jízdě na kolečkových bruslích je dobré se chránit při případném pádu nebo kolizi. Použitím vhodných chráničů zabráníte odřeninám a bolestivým zraněním horních i dolních končetin. Člověk při pádu většinou instinktivně dává ruce dopředu, proto je velmi vhodné doplnit chrániče kolen a loktů také chráničem zápěstí.

Chrániče na kolečkové brusle doporučujeme všem začátečníkům a samozřejmě dětem, u kterých by používání chráničů mělo být samozřejmostí.
Vhodný výběr chráničů

Při výběru vhodných chráničů platí pravidlo, že čím kvalitnější a propracovanější chrániče jsou, tím nabízejí i větší pohodlí a prodyšnost. Pokud si tedy jízdu chcete naplno užít a máte v plánu na bruslích trávit poměrně dost času (např. při celodenní vyjíždce), na chráničích nešetřete.

Většinou bruslař zvolí trojsadu chráničů, která obsahuje chrániče kolen, chrániče loktů a chrániče zápěstí. Tato sada je většinou prakticky zabalená v síťovaném obalu umožňující dobré přenášení a rychlé vyschnutí po celodenní jízdě. V nabídce máme ale také samostatné chrániče zápěstí, které považujeme za základ v oblasti bezpečnosti při jízdě na kolečkových bruslích.

Velikost chráničů

Nejčastěji se chrániče vybírají podle běžné velikosti oblečení, ale vždy se musí hledět také na to, zda nemáte náhodou silnější nohy nebo ruce. Chrániče jsou vždy lepší, pokud jsou spíše volnější, než aby byly příliš těsné nebo dokonce tlačily.

Rozměry a převodní tabulka chráničů na brusle:

  koleno zápěstí loket
S 14-10 cm 14-10 cm 14-8 cm
M 15-11 cm 15-11 cm 15-9 cm
L 16-12 cm 15-11 cm 16-9,5 cm

 

 

Výběr zimních bruslí
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Výběr zimních bruslí

Při výběru zimních bruslí je velice důležité uvědomit si, na co brusle budeme využívat. Pokud chceme například brusle na klasické bruslení na zamrzlých plochách, nebo pro veřejné bruslení, je hlavním kritériem pohodlí brusle – aby nás bota nikde netlačila, zkrátka abychom se v ní cítili dobře, pohodlně. Na druhé straně, pokud máme naplánované nějaké delší vyjížďky po zamrzlých řekách, potřebujeme brusli, která je vyrobena ze speciálních materiálů, které dokážou odvádět pot a zároveň brusli zateplují.

Velikost

Velice důležitým faktorem při výběru zimních bruslí je velikost. Například, když si vezmeme brusle na rybník, ty mohou být o trošku větší. Opakem jsou brusle hokejové, ty vybíráme přesně na nohu, musí sedět dokonale. Obecně se doporučuje zkoušet si brusle s ponožkou, se kterou budete bruslit.

Tabulka velikostí
EU evropské číslování 25 26,5 27 28 29 30,5 31 32 33 34 35 36
Délka stélky (cm) 15,5 16,5 17 17,5 18,5 19,5 20 20,5 21 21,5 22 23
EU evropské číslování 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48
Délka stélky (cm) 23,5 24 25 25,5 26 27 27,5 28 29 29,5 30 31

Pánské zimní brusle

Tyto brusle, jinak známé jako „kanady" jsou typické svou pevnou konstrukcí, která musí nohu pevně držet. Pánský ocelový nůž je zasazen v plastovém držáku. Hlavním poznávacím prvkem brusle na led je pevná špička, snížená stavba boty a zvýšená zadní část paty.
Dámské zimní brusle

Dámské brusle na led nebo-li krasobrusle s vysokou botou pro ženy mají speciální dámské nože se zoubky určené pro specifický ženský jízdní styl. Dámské lední brusle mají nejčastěji bílou barvu a utahují se klasickými tkaničkami.

Dětské zimní brusle

Dětské zimní brusle nejrůznějších barev a roztomilých designů s pevným plastovým skeletem. Trendem mezi dětskými bruslemi na led je systém nastavení velikosti brusle. "Roztahovačky" nebo-li dětské brusle na led s nastavením velikosti jsou opatřeny různými mechanizmy pro roztažení skeletu.

 

 

Výběr skateboardu
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Podle čeho si správně vybrat skateboard?

  • Deska (deck)

je základní část skateboardu, na kterém stojíme během jízdy. Skládá se ze 7-9 vrstev dýh. U profesionálních skateboardů je to nejčastěji kanadský javor.

Co to znamená v praxi:
širší deska- desky používané skatery na rampách. Desky s lepší manévrovatelnosti a stabilitou
během jízdy ze strmých kopců a po stěnách half-pipe OW. Lehčí pro udržení během provádění
triků a dokončení celého čísla. Avšak pro svou velikost se s nimi hůře otáčí.
užší deska- určené pro skatery na ulice, kteří mají v oblibě více technické triky. jednodušší
otáčení, provádění triků, ale nejsou tak stabilní jako širší desky.
Lepení: jednotlivé vrstvy desky mezi sebou mohou být spojeny různými technologiemi. Největší
kvalita se dosahuje pomocí tzv. techn. ColdPress s použitím lepidla PowderGlue. Schnutí a proces
lepení probíhá přírodním způsobem bez tepelného opracování, díky čemuž jsou desky odolnější,
pružnější a odolné proti praskání a deformaci.

Kanadský javor vs čínský javor:
Základní a nejdůležitější rozdíl je v kvalitě obou druhů dřeva. Kanadský javor je nesrovnatelně lepší kvality jako čínský javor, což se odráží v životnosti a odolnosti skateboardů. Kanadský javor roste v syrovém klimatu a jeho další vrstvy rostou daleko pravidelnějším a plynulejším způsobem, díky čemuž je dřevo kvalitnější, tvrdší, ale pružnější.

Finančně výhodněji se dají také pořídit desky vyrobené z buku nebo dubového dřeva. Úplně nejlevnější variantou jsou skateboardy z PVC nebo laminátu. Výhodou těchto desek je kromě nízké cena také vysoká odolnost. Jejich nevýhodou je to, že se na nich velmi obtížně provádějí triky. Desku nikdy nevybírejte podle grafického designu, ale podle jejich parametrů.

  • Trucky

truck, neboli podvozek, je jedním z nejdůležitějších dílů skateboardu. Umožňuje montáž koleček ke skateboardu a jeho řízení. Trucky jsou vyráběny zájmena ze slitiny hliníku (ve středu s ocelovou osou), upevňovány k desce v horní části (hanger) a dolní části (baseplate). Všechny tyto prvky spojuje šroub nazýván kingpin. Kingpin je největší šroub ve skateboardu, který reguluje tvrdost desky. Na Kingpinu se nacházejí BUSHING, gumové části, které zajišťují pružnost při zkroucení.

Trucky vybíráme podle šířky skateboardu, tzn. šířka celého trucku, včetně závitú, by měla korespondovat se šířkou desky.

Co to znamená v praxi:
čím tvrdší gumičky (BUSHING) a pevnější dotažení Kingpinu, tím jsou trucki tvrdší a méně poddajné ke zkroucení, díky čemuž skater získá větší pevnost podepření při brzdění na desce, ale za cenu manévrovatelnosti.

  • Kolečka

kolečka jsou dalším důležitým prvkem skateboardu. Jsou připevňované k truckem pomocí ložisek a obložení. Většinou jsou vyrobeny z polyuretanu a jejich průměr (větší nebo menší) je v rozpětí 58 - 57 mm. Šířka koleček má vliv na stabilitu a tření. Širší kolečka jsou stabilnější, méně náchylné k odírání, avšak se na ně hůře dokroucejí trucky. Kolečka se od sebe mohou lišit i tvrdostí, ale jen velmi málo, většina koleček je o tvrdosti 96-101A.

Obecně platí, že měkčí a menší kolečka jsou pomalejší, větší a tvrdší jsou naopak rychlá.

  • Ložiska

v každém kolečku jsou umístěny dvě ložiska rozdělené podložkou. Ložiska ke skateboardům,
podobně jako u bruslí a koloběžek, mají rozměr 608 a podléhají klasifikaci podle normy ABEC (liché
čísla od 1 do 9). Čísla odpovídají stupni preciznosti s jakou bylo ložisko vyrobeno. Čím větší číslo, tím menší vnitřní odpor způsobený lépe dopasováním elementem.

Co to znamená v praxi:
také zde, jako u bruslí a koloběžek - čím větší číslovka v měřítku ABEC, tím větší rychlost otáček můžeme získat.

  • Montážní šrouby

Montážní šrouby, komplet 8 ks šroubů (4 ks na každý truck) držící najednou desku i truck.

  • Grip-smirkový papír

Základní funkcí brusného papíru je udržení nohou na jednom místě, tak aby se neposouvaly během jízdy a při provádění triků. Je přilepený k horní části desky pomocí samolepící pásky.

Co to znamená v praxi:
Bez gripu je prakticky nemožné vytvářet jakékoliv triky a jiná čísla. Dostupný v mnoha barvách a vzorech, zdůrazňuje individualitu majitele skateboardu.

Velikost skateboardu:

Velikost desky skateboardu Velikost bot Tvoje výška
Plnohodnotná deska skateboardu 7.4 a větší EU 41 a víc 160 cm a víc
Střední deska 7.3 EU 39 - 41 130 - 160 cm
Mini deska 7.0 EU 35 - 38 100 - 130 cm

Tato tabulka je pouze orientační, hodně záleží na individuálních schopnostech a dovednostech každého jezdce. Obecně platí, že začátečníci volí spíše větší desku - skateboard bývá stabilnější. Nevýhoda větší desky spočívá v tom, že se s ní hůř dělají triky

Waveboardy

Oproti skateboardu má pouze 2 kolečka uchycená v tzv. casteru, který umožňuje otáčení koleček o 360°. S waveboardem je možné začít již od 4 let. Jízda na něm je velmi zábavná.Zlepšuje také koordinaci pohybu a rovnováhu - je tak dobrou průpravou pro další sporty jako lyžování, bruslení apod.

Hlavní výhodou waveboardu oproti skateboardu je, že pro to, abyste se na waveboardu rozpohybovali a zrychlili, tak se nemusíte odražet nohama od země. Waveboard rozpohybujete pomocí svých boků a ohebný kloub uprostřed při pohybu opravdu připomíná plazícího se hada.

Longboardy

Longboard je většinou 1 m dlouhý a na pohled vypadá podobně jako běžný skateboard. Důležité jsou ale detaily, které z něho dělají něco výjimečného. Jsou to kola, která jsou větší a měkčí než kola běžných skateboardů. Díky tomu je prkno stabilnější, má lepší přilnavost, přejede množství nerovností a urazíte na něm velké vzdálenosti bez potřeby pohybu. Navíc nevytváříte nepříjemný hluk jako většina městem projíždějících skateboardistů.

Neméně důležité jsou trucky, tedy kovové části, které spojují vaše prkno s koly a umožňují zatáčet pohybem v pase. Jsou širší a oproti běžným skateboardům mají tzv. offset, tedy otočené osy směrem ven. Díky tomu je velmi snadné zatáčet a přidají vám na stabilitě.

V neposlední řadě je to samotná deska. Ta je lisována z dýh pečlivě vybraných druhů stromů. Díky tomu je prkno příjemně pružné a má dobrou odezvu. Důležitým faktorem je právě volba tvaru, který vám vyhovuje pro danou činnost, kterou plánujete na longboardu nejběžněji provádět.

 

Míčové hry - Fotbal

- Basketbal

- Volejbal

- Nohejbal

- Házená

 

Fotbal
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Výběr míčů

Při výběru klasických tréninkových míčů zohledňujeme několik parametrů, a to správnou velikost míče, materiál, ze kterého je míč vyroben, dále cenu a kvalitu míče.

Velikost
Existují dvě základní velikosti míčů 4 a 5. Oficiální velikostí fotbalového míče je velikost 5. S velikostí 4 hrají většinou malí žáčci, každopádně to není pravidlo. Někteří trenéři preferují míč číslo 5 už pro malé fotbalisty, proto je potřeba s nimi tuto problematiku před nákupem nového míče konzultovat.

Materiál a odolnost

Dále je třeba uvědomit si, kde se bude s míčem hrát, nebo trénovat. Pokud jde o povrch pro fotbal typický - klasické travnaté hřiště, tak bez obav volíme běžně odolný míč. Pokud ale počítáme s používáním "kopačáku" na škvárovém hřišti, nebo na hřišti s jakýmkoli hrubým povrchem, tak volíme odolné míče, vhodné pro tento typ povrchů, klasický míč bychom rychle zničili.

Výběr kopaček

Na současném trhu existuje opravdu velké množství kopaček nejrůznějších druhů, materiálů a barev. Jak si mezi nimi správně vybrat? Podle čeho se řídit a rozhodovat? Existuje několik základních ukazatelů, které nám s výběrem mohou pomoci.

Velikost

Jedním z nejdůležitějších ukazatelů je velikost. Kopačky by Vám měli na nohou sedět co možná nejlépe, to znamená ani velké, ani malé. Měly by být přesně na nohu, díky tomu budete mít ten nejlepší kontakt s míčem. Kopačky je proto nejlepší si v obchodě vyzkoušet, při nákupu v e-shopu můžete použít tabulku velikostí:

Tabulka velikostí kopaček
Velikost 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46

Cm

22,4

23,0

23,7

24,3

25,0

25,7

26,3

27,0

27,7

28,3

28,7

Rozměry kopaček LANKA
Rozměr (francouzskéčíslování) délka vložky v cm -kopačky LANKA číslování (v cm) podle PN-87/O-91010
28 18.7 19
29 19.3 19.5
30 20.0 20
31 20.7 20.5
32 21.3 21
33 22.0 21.5
34 22.7 22
35 23.3 22.5
36 24.0 23
37 24.7 24
38 25.3 24.5
39 26.0 25
40 26.7 26
41 27.3 26.5
42 28.0 27
43 28.7 28
44 29.3 28.5
45 30.0 29

Pozor: francouzské číslování vychází ze změny čísla o 0,666...cm, zatímco podle normy se čísla zaokrouhlují na celé nebo poloviny cm. Použitá norma: PN-87/O-91010

 

Typy podrážek a jejich využití:

Označení Kategorie Povrch Vlastnost
SG soft ground kolíky měkký povrch optimální záběr na měkkém a velmi měkkém nebo podmáčeném povrchu
FG firm ground lisovky pevný povrch univerzální použití na tvrdém i měkčím povrchu a přírodní trávě
HG hard ground lisovky tvrdý povrch komfort, tlumení a odolnost vůči oděru, pro suchý a velmi tvrdý povrch a škváru
AG artificial ground lisovky umělá tráva zesílená konstrukce pro vyšší odolnost na náročném povrchu umělé trávy
TF turf turfy umělý povrch tvrdý travnatý a umělý povrch, škvára
IN indoor sálovky sálový povrch zaručuje přilnavost a stabilitu na každém halovém povrchu

Materiál

Pro příležitostné hráče jsou nejvhodnější levnější kopačky ze syntetické kůže. Pokud to ale s fotbalem myslíte opravdu vážně, tak je určitě lepší investovat větší peníz do kvalitních kožených kopaček, nebo do fotbalových bot vyrobených z některých moderních ultralehkých syntetických materiálů.

Jak se o kopačky starat

Pravidelným čištěním a ošetřováním kopaček výrazně prodloužíte jejich životnost a funkčnost. Kopačky z pravé kůže potřebují ošetřovat krémem, aby byl povrch měkký a nevysušený. Podrobný návod najdete u kopaček v přiloženém návodu.

Brankářské rukavice

Při výběru rukavic je důležité si vybrat správnou velikost a ochranné prvky. Důležité je také zvolit typ rukavic podle podmínek, ve kterých je budete používat. Za mokra, sucha nebo větrného počasí je třeba zvolit jiný typ rukavic.

Materiál dlaně

Materiál pěny dlaně zvyšuje přilnavost a zlepšuje výkon. Déšť a vlhkost výrazně ovlivňují schopnosti materiálu dlaně, proto je potřeba jiné složení materiálu.

Výběr rukavic podle počasí:

  • Sucho - speciální pěna pro suché počasí
  • Mokro - měkčí pěna s otevřenějšími póry, které absorbují vodu

Výběr rukavic podle schopnosti tlumení

  • Lehká slabá pěna - méně tlumí, je pohodlná, ale snadno se zničí
  • Hustá silná pěna - čím hustější a silnější dlaň je, tím lépe tlumí dopad míče

Odolnost proti oděru

Latex je velmi citlivý materiál, který vyžaduje důkladnou péči. Častý kontakt s míčem způsobuje oděr dlaně. Odolnost proti oděru, který rozhoduje o míře opotřebení, závisí na struktuře povrchu stejně jako na kompresi dlaňového materiálu. Čím robustnější a hrubší latex, tím je rukavice odolnější z hlediska opotřebení.

Ochranné prvky

Brankářské rukavice obsahují mnoho ochranných prvků pro maximální bezpečnost. Je důležité si vybrat kvalitní rukavice, které tyto ochranné prvky obsahují. Rukavice mají tlumící prvky v oblasti nártu ruky, funkční tlumící materiál brankáře lépe ochrání a zvýší jistotu při zákroku.

Ochrana prstů minimalizuje zlomení prstů, případně chrání nedoléčené zranění. Nové konstrukce rukavic se přesně přizpůsobí tvaru prstů a poskytnou tak maximální bezpečnost. Univerzální vnitřní konstrukce chrání prsty, aby se nezlomily a zároveň nesnižuje kontrolu nad míčem.

Údržba rukavic

Na brankářské rukavice existují různé přípravky, jako je například šampón na brankářské rukavice, který odstraňuje nečistoty, zlepšuje přilnavost na úchopové straně a zabraňuje tvrdnutí usní. Pravidelná péče výrazně prodlužuje životnost rukavic. Doporučujeme používat šampón na rukavice, který zaručí delší životnost a funkčnost rukavic.
Pro výběr správné velikosti použijte následující tabulku:

velikost 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
délka v cm do 6 6 - 6,5 6,5 - 7 7 - 8 8 - 9 9 - 9,5 9,5 - 10 10 - 11 11,5 - 12 12 a více

Fotbalové branky

Materiál fotbalové branky:

Nejčastějším materiálem, který se používá k výrobě branek, je hliník, plast a nafukovací branky.

  • Hliník- je asi nejčastějším materiálem, jelikož má dobré vlastnosti z hlediska použití. Jedna se o poměrně lehký materiál, který je však dostatečně pevný a odolný proti korozi. Hliníková fotbalová branka je také bezpečná, má dlouhou životnost a dobře se s ní manipuluje.
  • Plast- V dnešní době plastů se i fotbalové branky vyrábějí z tohoto materiálu. Obvykle se používá tvrzený polyvinylchlorid (PVC). Plastové branky se obvykle používají v nižších věkových kategoriích, v některých případech pro trénink v juniorských soutěžích, jinak jsou převážně určeny pro děti.
    Výhodou branek vyrobených z plastu je vysoká bezpečnost a nízké pořizovací náklady. Na druhou stranu jsou plastové branky náchylnější na působení UV záření, dlouhodobé vystavování může způsobit změknutí materiálu. Proto je dobré je před sluncem chránit tak, že pokud je zrovna nepoužíváme, ukládáme je ve slunných a horkých dnech někam do stínu.
  • Ocel- V minulosti byla ocel hojně používaným materiálem pro výrobu fotbalových branek. Její výhodou byla hlavně vysoká mechanická odolnost a poměrně nízká cena. Dnes se však ocel pro výrobu branek již v podstatě nepoužívá, a to z důvodu jejich vysoké hmotnosti, a tím pádem nízké bezpečnosti zejména pro děti. Ocel také podléhala poměrně rychlé korozi, což má opět vliv na bezpečnost a životnost.
  • Nafukovací branky- jsou vhodné pro děti a rekreační fotbal pro zábavu na cestách, jelikož jsou dobře skladné.

Velikost fotbalové branky

Fotbalové branky pro soutěžní zápasy mají předepsané rozměry 7,32 x 2,44 metrů. Juniorské branky mají obvykle rozměry 5 x 2 metrů. Na futsal a malou kopanou se používají branky o rozměrech 3 x 2 metrů. Pro rekreační fotbal může mít branka v podstatě jakékoliv rozměry, takže zde si libovolně zvolíte podle svých preferencí a možností.

Hloubka fotbalové branky

Fotbalové branky jsou obvykle k dostání v hloubkách 1 metr, 1,5 metru, 2 metry. Z hlediska bezpečnosti je vhodnější větší hloubka, ale záleží také na celkové velikosti branky.

 

 

Basketbal
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Velikost basketbalové míče?

V prvé řadě musíme zvolit velikost míče. Každý jednotlivý basketbalový míč je označen velikostí. Velikosti jsou od 1 do 7. Hlavní velikosti jsou tři - 5, 6, a 7. Velikost míče 7 je určena pro kategorii mužů od 15-ti let věku. V případě, že potřebujete basketbalový míč pro ženy, pak zvolte velikost míče 6. Pokud chcete koupit basketbalový míč pro děti, tak potom zvolte velikost 5. Ostatní velikosti (3 a 1) nejsou určeny pro oficiální soutěže. Spíše se jedná o míče pro rekreační účely, případně pro školy a jejich výuku tělocviku. Velikost míče 3 se také používá pro nejmenší začínající basketbalisty ve věku 5-6 let.

Z jakých materiálů se basketbalové míče vyrábějí?

Druhým kritériem je určitě zvolit ten správný materiál. Mohou být rozdíly mezi přilnavostí, trvanlivostí, ale především i způsobem využití.
Materiály gumové
−Tyto basketbalové míče se vyznačují především příznivou cenou. Jsou vhodné pro začínající hráče a do škol. Mohou se používat jak při hře venku, tak v halách. Na druhou stranu gumové basketbalové míče nejsou velmi trvanlivé a příjemné na dotek.
Materiály syntetické
−Nejběžnější a nejpoužívanější materiál u basketbalových míčů. U těchto míčů se vyznačuje vysoká trvanlivost a skvělá manipulace. Každý míč však může mít odlišný syntetický materiál se speciální povrchovou úpravou, která míče odlišuje pro venkovní a halové. Určení míče vždy píšeme u jednotlivých typů. Cenové relace syntetických míčů jsou od 600 do 2000 Kč. Tento typ míčů doporučujeme nejčastěji.
Materiály kožené
−Nejvyšší třída basketbalových míčů. S koženými míči doporučujeme hrát převážně v hale. Při hře venku se míč velmi opotřebovává a je škoda ho používat.

Údržba basketbalového míče

Míče se nedoporučuje vystavovat vysokým teplotám. Nenechávejte proto nikdy svůj míč například v rozpáleném autě v letním období nebo jej neskladujte příliš blízko k topení. Míč také nevystavujeme dlouhodobě na přímém slunci. Pokud možno, po každém použití udržovat v čistotě opláchnutím vlažnou vodou, případně lze použít obyčejné mýdlo. Nikdy nepoužíváme agresivních mycích prostředků, saponátů nebo organických rozpouštědel. Míč poté vždy necháme volně uschnout a skladujeme jej v čistém a suchém prostředí. V žádném případě se nedoporučuje sušit míč fénem nebo jinými horkovzdušnými prostředky.

Basketbalová deska

Basketbalová deska se skládá ze samotné desky a přimontovaného basketbalového koše. Ten lze často sklopit, takže jej při skladování či transportu nebudete muset odmontovávat.

Nevýhodou basketbalové desky je to, že pro ni musíte mít pevnou konstrukci, na kterou ji uchytíte. Konstrukce musí být dostatečně pevná, aby se deska při hře nezřítila. Příkladem takové pevné konstrukce může být stěna vašeho domu na zahradě, stěna nad garážovými dveřmi a podobně.

Basketbalový koš

Basketbalový koš má na rozdíl od desky vlastní stojan, který je vybaven základnou se závažím, která zajišťuje stabilitu konstrukce. Stojan je navíc možno nastavovat do libovolné výšky podle rozsahu daného výrobku. Základna bývá opatřena také kolečky pro snadný transport.

Hmotnost závaží dnes obvykle bývá vytvořena tak, že je základna naplněna určitým objemem vody nebo písku. Doporučujeme zvážit raději variantu s možností plnění vodou. Vodu seženete vždy a velmi jednoduše. Celý koš pak můžete po vypuštění daného objemu vody velmi lehce transportovat na libovolná místa. Tím odpadá nutnost pevné konstrukce jako u basketbalové desky. S basketbalovým košem můžete také jednodušeji cestovat a vzít si jej třeba na dovolenou.

 

 

Volejbal
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Kožený nebo syntetický materiál volejbalového míče?

Dříve se volejbalové míče vyráběly pouze z koženého materiálu. Ten byl později nahrazen syntetickou kůží, která ve výrobě a používání převažuje dodnes. Kožené míče se oproti syntetickým materiálům vyznačují tvrdším povrchem a vhodností použití především pouze do haly, na venkovní používání není doporučován. Kožený materiál je velmi trvanlivý až do styku s vlhkostí, kdy mění své vlastnosti (těžkne, klouže) a velmi bolí do prstů. Naproti syntetické materiály, které jsou vhodné jak do hal tak venkovních prostor a jsou stálé ve všech podmínkách. Míče jsou měkčí a jemnější na dotek. Vyrábí se z různých materiálů a paleta měkkostí, druhů a hmotností je velmi široká.

Co se týče výběru volejbalového míče na základě pohlaví, ženy budou preferovat míče měkčí, syntetické, jejichž odbíjení je jednodušší. Některé typy volejbalových míčů jsou vyrobeny ze speciálních měkčených směsí syntetických materiálů nebo mají vrchní materiál podložený měkkou molitanovou vrstvou.

Rozdíl mezi volejbalovým a beach-volejbalovým míčem

Mezi častý dotaz zákazníků patří, jaký rozdíl mezi volejbalovým a plážově-volejbalovým míčem. Tyto dva druhy míčů mají jisté odlišné vlastnosti, a to zejména ve velikosti obvodu míče, letových vlastnostech míče, technologii zpracování a vnitřním tlaku míče.

Rozměry míče - obvod

Volejbalový míč a míč určený pro plážový volejbal mají rozdílné rozměry. Beach-volejbalový míč je asi o 2 centimetry větší než klasický volejbalový. Jak už bylo uvedeno výše, volejbalové míče splňující předepsané parametry FIVB se pohybují v rozmezí velikosti obvodu 65 - 67 cm. Beach-volejbalový míč má obvod v rozmezí 66 - 68 centimetrů. Hmotnost je však pro oba míče stejná - 260 až 280 gramů. Míče tak mohou mít poněkud odlišné letové vlastnosti.

Letové vlastnosti

Volejbalové míče jsou při letu rychlejší než míče pro volejbal plážový. Rychlost daného míče je dána zejména technologií výroby, vnitřním tlakem a obvodem míče. Hraní klasického volejbalu s plážovým míčem můžeme s nadsázkou přirovnat ke hraní tenisu se squashovým míčkem. Naopak klasický volejbalový míč na písku bude příliš rychlý a míč tak mnohdy nebudete schopni stíhat dobíhat.

Vnitřní tlak

Volejbalový míč má vyšší vnitřní tlak - plní se na tlak 30 - 32,5 kPa. Beach-volejbalový míč je naproti tomu huštěn pouze na tlak 17,1 - 22,1 kPa. Doporučený vnitřní tlak daného míče je vždy uveden u ventilku, na tento tlak míč vždy plníme s pomocí tlakoměru. Tlak také pravidelně kontrolujeme, abychom zajistili, že má míč požadované vlastnosti při každé hře.

Technologické provedení míče

Povrch volejbalových míčů (tak zvané panely) je lepen přímo na vzdušnici, plážový volejbalový míč je naopak šitý a vzdušnice je pak pouze vložená do šité soupravy. Toto technické provedení se také promítá do možnosti opravy míče, opravit prasklou vzdušnici, na které jsou přímo nalepeny panely je velmi obtížné a v podstatě se nevyplatí, kdežto šitý míč se jednoduše odpáře a vloží se vzdušnice nová.

Volejbalové chrániče

  • chrániče kolen hráče chrání před nárazem kolene, zlomeninami, a spálením kůže o tvrdý povrch
  • chrániče celé koleno fixují a pomáhají tak zabránit jeho vymknutí
  • vzhledem k vyšší ochraně budete moci provádět riskantnější zákroky a kvalita vaší hry se zvýší.

Velikost chráničů

Velikost je nejdůležitější parametr, na který si při výběru chráničů musíte dát pozor. Správná velikost chrániče zajistí maximální ochranu vašich kolen. Chrániče by neměly být příliš velké a při pohybu padat, a naopak by neměly být příliš těsné, neboť pak brání v pohybu. Chrániče jsou k dostání v klasických velikostech S, M, L, XL. Pro děti se případně adekvátně označují (např. kid, junior, pro dospělé - senior).

Velikostní tabulka chráničů:

Chrániče-SECURE, MELLOW
Velikost Délka Horní obvod Dolní obvod
S 23 cm 35 cm 30 cm
M 24 cm 37,5 cm 32,5 cm
L 25 cm 40 cm 35 cm
XL 26 cm 42,5 cm 37,5 cm

Péče o volejbalové chrániče

Volejbalové chrániče nevyžadují zvláštní péči. Přečtěte si vždy návod k použití, pokud jej výrobce přikládá, kde by údaje o základní údržbě měly být obsaženy.

Po použití chrániče jednoduše přetočte naruby a nechte pořádně vyschnout od potu. Praní chráničů se doporučuje maximálně na 40 stupňů. Při vyšších teplotách se chrániče dříve opotřebují a vyblednou.

 

 

Nohejbal
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Výběr míče

Kde kdo může namítat, že nohejbal se hraje s fotbalovým míčem, tudíž žádný speciální míč na nohejbal nepotřebujeme. Není to tak docela pravda. Nohejbalový míč sice vypadá jako fotbalový, avšak vlastnosti má jiné. Hlavním rozdílem je technologická výroba. Pokud si je oba prohlédnete, zjistíte, že všechny fotbalové míče mají panely sešité pevnou nití, zatímco míče na nohejbal jsou všechny lepené vulkanizačním lepidlem.

Dále u fotbalových míčů je podšívkový materiál nalepený na jednotlivých dílcích a tvoří se nepatrný prostor mezi povrchovým materiálem a vzdušnicí. U nohejbalových míčů je mezi dílky černá pryž. Vzdušnice je z podšívkového režného materiálu napuštěná lepidlem a s povrchovým materiálem tvoří jednotlivou vrstvu. Velikostně a váhově jsou na tom jinak velmi podobně.

Povrchový materiál nohejbalových míčů:

syntetická kůže

přírodní kůže

Syntetická kůže je zpravidla vhodná pro všechny typy povrchů a není náchylná na vlhkost, Což se u přírodní kůže říci nedá, ale zato přírodní kůže více vydrží.

Správné parametry nohejbalových míčů jsou u obvodu 680-710 mm, váhově 396-453 g a s doporučeným tlakem 60-65 kPa.

 

 

Házená
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Rozdíl mezi míčem na českou a mezinárodní házenou

Česká házená má jeden míč pro všechny věkové kategorie. To znamená, že ženy, muži i děti či dorost hrají s míčem o obvodu 59 cm. Tato velikost je ještě pořád větší než u největší velikosti 3 u mezinárodní házené. Tam je to s velikostí trochu složitější. Každá kategorie má svou vlastní velikost:

Velikost 3 míče na házenou
je určena pro muže a dorostence - obvod (56-60 cm) a hmotnost (425-475 g).
Velikost 2 míče na házenou
je určena pro ženy a dorostenky - obvod (54-56 cm) a hmotnost (325-400 g).
Velikost 1 míče na házenou
je určena pro žáky - obvod (49-52 cm) a hmotnost (300-350 g).
Velikost 0 míče na házenou
je určena pro děti - obvod (46-49 cm) a hmotnost (200-220 g).

Materiál míčů

Míče na mezinárodní házenou jsou šité nebo tepelně svařované a složené z 32 panelů. Míče na národní házenou jsou odlišné od míčů na mezinárodní házenou a to tak, že jsou lepené z 18-ti panelů.

Většinou se pro oba typy používá syntetická kůže s příměsí polyuretanu. Pravá kůže se již moc nepoužívá. Materiály jsou dělané tak, aby byly odolné. Míče na národní házenou vyrábí český výrobce Gala.

Sítě na házenou

Sítě pro branky na házenou jsou vyráběny z pevné a stálé uzlové siťoviny. Pro kolektivní míčový sport, jako je házená, je potřeba odolnou, dlouhověkou síť, která zachytí i prudké údery míče.

 
 

Baseball/Softball
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Abyste mohli v baseballu a softballu vyniknout, je třeba si pořídit správně vybrané vybavení, intenzivně trénovat a zdokonalit svou techniku.

Jak vybrat rukavici?

Nejpřesnější výběr vaší rukavice učiníte na základě velikosti rukavice a rozměrů své ruky. Rukavice na baseball a softball se číslují opět v palcích. Pro zajímavost, jeden palec neboli anglicky jeden inch činí 2,54 centimetrů přesně. Jedna stopa neboli foot činí 12 palců. Jednotlivé velikosti také určují hráčskou kategorii z hlediska věku.

Ruku si změříte tak, že položíte metr na nataženou dlaň a měříte od konečků nejdelších prstů k zápěstí.

V následující tabulce jsou uvedeny doporučené hodnoty velikostí rukavic vzhledem k rozměrům vaší ruky v centimetrech.
Rozdělení rukavic podle velikosti:

Hráčská kategorie Velikost rukavice Velikost ruky
Dětské 9" < 15 cm
Dětské 9,5" < 16 cm
Dětské 10" < 17 cm
Dětské 10,5" < 18 cm
Juniorské 11" < 19 cm
Juniorské 11,5" < 19,5 cm
Juniorské 11,75" < 20 cm
Seniorské 12" < 20,5 cm
Seniorské 12,5" < 21,5 cm
Seniorské 13" < 21,5 cm
Seniorské 13,5" > 22 cm

Jak správně vybrat pálku?

Výběr správné pálky je otázkou individuálních preferencí, v podstatě závisí na dvou základních faktorech, vaší síle a vaší technice odpalování. S tím souvisejí rozměrové parametry pálky, zejména délka a hmotnost pálky, na které se proto při výběru primárně zaměříme. Tyto parametry pálky lze vybrat podle vašeho věku nebo podle vaší výšky a váhy.

Výběr podle hmotnosti pálky

Obecně lze říci, že urostlí a silní hráči budou obvykle preferovat těžší pálku, aby maximálně využili svých proporcí k silovému odpalu míčku do velkých vzdáleností. Menší hráči naopak těží z lehčích pálek, se kterými mohou odpalovat míčky rychlým rozmachem.

Mladší kategorie hráčů by měla začít s lehčími pálkami, s kterými mohou lépe pilovat svou techniku odpalování a správného postavení. Mladí hráči by měli zejména zajistit dostatečnou rychlost rozmachu, tak aby zajistili silný odpal míčku. Rychlost rozmachu je pro odpalování nejdůležitější, proto by měli volit lehké pálky. Obecně platí, že pokud hráč neudrží pálku 20 sekund, aniž by se mu začaly třást ruce, je pro něj příliš těžká.

Výběr podle délky pálky

Délka a hmotnost pálky se vzájemně doplňují a jejich správný vzájemný poměr zajišťuje nejlepší herní vlastnosti pálky. Delší pálka vám zajistí větší dosah při odpalování míčku. Na druhou stranu delší pálka znamená také celkovou vyšší hmotnost, což může zpomalovat vaše údery, proto je nutno zvážit adekvátně své proporce a sílu vzhledem k rozměrům pálky. Nejlépe je vyzkoušet si několik pálek o různých délkách a zjistit tak, která vám osobně nejvíce vyhovuje.

Výběr délky pálky podle věku hráče

Pálku lze orientačně vybírat podle věku, existují tabulky, které vydávají jednotliví výrobci pálek, kde jsou k danému rozmezí věku přiřazeny doporučené velikosti pálky.
Materiál pálky

✦ Kompozit (syntetická slitina)

Tento materiál je obvykle kombinací uhlíku, sklolaminátu a umělé hmoty. Tyto pálky mají unikátní zvuk a ve srovnání s ostatními materiály mají tyto pálky nejlepší vyvážení a největší sweet spot. Pálky kompozitu také méně vibrují, pokud s nimi trefíte míček mimo sweet spot. Tyto pálky jsou lehčí a zvyšují tak rychlost hráčova rozmachu pro silné odpálení míčku.

✦ Slitina hliníku

Slitina hliníku je dalším hojně používaným a oblíbeným materiálem baseballových pálek. Existuje celá řada různých druhů slitin, které zajišťují vyvážení vzájemného poměru odolnosti a herního chování pálky. Kvalita slitiny obvykle primárně určuje cenu pálky, která se může pohybovat od několika set do několika tisíc. Jedná se o hojně používaný materiál i na profesionální úrovni s výbornými vlastnostmi.

✦ Dřevo

Dřevěné pálky jsou dobré pro trénink, naučíte se s nimi dobře techniku rozmachu a dalších aspektů odpalování. Obvykle se vyrábějí ze dřeva javorového, bambusového, jasanového nebo jako slitina dřeva. Dřevo představuje materiál o vysoké hustotě, který zajišťuje dobrou sílu úderu, vyvážení a odolnost baseballové pálky.

 

Raketové sporty-Tenis

- Stolní tenis

- Squash

- Bedminton

 

Tenis
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Jak správně vybrat tenisovou raketu?

Velikost hlavy

✦ Udává se v cm2 nebo in2 - pohybuje se v rozmezí 600 – 760 cm2

Větší hlava znamená, větší plochu pro ideální zasažení míče, čili velkou výhodu pro začínající hráče. Díky zvětšené hlavě Vám raketa pomůže míček razantněji odpálit. Na druhou stranu raketa s menší hlavou je přesnější, rychlejší a vyžaduje již značnou dávku tenisového umění.

Obecně rozeznáváme 4 kategorie velikosti hlavy rakety:

Označení velikosti Velikost v cm2
super oversize větší než 740 cm2
oversize 690 - 739 cm2
midplus 601 - 689 cm2
midsize menší než 600

Hmotnost rakety

✦ Udává se v gramech bez výpletu

Hmotnost rakety se řadí mezi nejdůležitější parametry při výběru. Lehkou raketu doporučujeme začátečníkům, jelikož je lépe ovladatelná, ale také méně přesná. Těžká raketa, oblíbená u pokročilejších hráčů, je hůře ovladatelná, ale udělá více práce za Vás díky většímu švihu.

Rakety můžeme rozdělit do následující tabulky:

Označení velikosti Hmotnost
ultra lehká méně než 240 g
lehká 241-280 g
středně těžká 281-300 g
těžká více než 301 g

Délka tenisové rakety

Tenisová raketa musí velikostně korespondovat s výškou hráče, která se s věkem přirozeně mění. Tak si raději zapamatujte, že tenisová raketa pro děti by měla měřit do 680mm, pro dospělé 680-690mm a tenisová raketa pro vyšší hráče i nad 690mm.

Tenisové výplety

O výpletu se občas hovoří jako o „srdci rakety" a pro mnohé hráče je chybně až druhořadou záležitostí. Většina hráčů stráví 6 měsíců testováním různých raket a pouze 6 minut výběrem výpletu, což je špatně. Každý hráč má jiné potřeby a preference, a proto je třeba identifikovat pro určité skupiny hráčů nejvhodnější typy výpletů.

Vlastnosti výpletů stručně:

  • menší napnutí strun generuje větší zesílení
  • více napnuté struny umožňují více kontroly
  • řidší vzor výpletu umožňuje více rotace a zesílení
  • hustší vzor výpletu umožňuje více kontroly
  • tenčí průměr strun produkuje více rotace a zesílení
  • tlustší průměr strun umožňuje více kontroly a méně rotace

Typy výpletů

✦ Syntetické struny- jednoznačně nejpoužívanější typ výpletů, které se na trhu vyskytují v největším množství. Jsou ideální pro široké spektrum hráčů a zároveň jsou nejlépe cenově dostupné.

✦ Přírodní struny- nejkvalitnější struny současnosti, vyráběny většinou z hovězích či ovčích střev. Doporučují se pro hráče, kteří trpí problémy s ramenem či loktem. Tyto výplety výborně tlumí nárazy a šetří ruku, na druhou stranu se vyznačují krátkou životnosti a vysokou pořizovací cenou.

✦ Hybridní výplety- Kombinované výplety dvou různých typů.
Tenisové omotávky

Omotávka ovlivňuje výkon i pocit ze hry. V závislosti na kvalitě více či méně saje či odvádí pot, omezuje pootočení nebo vypadnutí rakety a ovlivňuje i velikost rukojeti.

K čemu vlastně omotávky jsou

  • odvod potu z dlaně ruky v průběhu hry
  • komfortní držení rakety (zamezení pootočení či vypadnutí rakety)
  • úprava velikosti rukojeti

 

Tloušťka rukojeti

Důležitou součástí každé rakety je její rukojeť (grip), který se vyrábí v několika provedeních (tloušťkách). Obecně platí, že nejběžnější velikostí pro průměrného muže je grip L4. Pro větší mužskou ruku pak L5 a naopak pro menší mužskou dlaň volíme velikost L3.

Velikost L3 se běžně volí i pro ženy, nejčastěji však velikost L2; ženy s menší dlaní pak mohou zkusit i velikost L1.

Tenisové míče

Tenisové míče patří k základnímu vybavení každého tenisty a dělí se na tlakované a netlakované.

Tlakované míče

jsou nejpoužívanějším typem míčků. Jsou plněné vzduchem, jsou pružnější, jejich tvrdost však časem klesá. Při profesionálních utkáních se tyto druhy tenisových míčů vyměňují již po pár setech, nicméně amatérům vydrží několik týdnů.

Netlakované míče

Netlakované míče jsou nejkvalitnější tenisáky, mají speciální strukturu, která může být naplněna např. mikropráškem (Tretorn Micro X) a jejich trvanlivost je dlouhodobě stálá. Kvalitu míče také pozitivně ovlivňuje příměs jádra míče - většinou titaniová, a vlastní plsť míče - melton.

Netlakované míče se vyznačují dlouhou životností a ani po delším používání neztrácí své herní vlastnosti.

Rozměry a hmotnost

Tenisové míče musí mít přesně danou velikost, váhu, deformaci a odraz, aby mohly být schváleny pro regulérní hru. ITF (International Tennis Federation) přesně definuje průměr tenisového míčku a to na více než 2 a půl palce, a méně než 2 a 5/8 palce. Jeho průměr se pohybuje v rozmezí od 6,35 do 6,67 cm. Hmotnost tenisového míče se pohybuje od 56,7 do 58,5 g, odskok dále činí 135 až 147 cm po dopadu na pevný podklad z výšky 254 cm. Je dána tolerance přední deformace tenisového míčku od 0,56 do 0,74 cm, dále tolerance zadní deformace je od 0,89 do 1,085 cm.

Z čeho jsou tenisové míčky vyrobeny

jsou vyrobeny z pevné gumové duše a dalších přísad. K potažení tenisových míčků se používá nejčastěji melton. Melton je vlněná tkanina, z které vzniká plsť a která se danou technologií fixuje do stejnoměrného povrchu. Míček je dále nahuštěn vzduchem.

 

 

Stolní tenis
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Jak vybrat raketu na stolní tenis

Kvalita vaší ať útočné, či obranné hry závisí hlavně na kvalitě a správném výběru vaší rakety na stolní tenis. Koupi pingpongové pálky by tedy mělo předcházet základní seznámení s typy, vlastnostmi a správným použitím této sportovní pomůcky.

Každá pingpongová raketa se skládá ze dřeva (prkna) a potahu. Zejména typ a tvrdost dřeva a potahu významně ovlivňují ráz vaší hry, a proto se vyplatí jim věnovat pozornost. U pingpongových raket platí jedno pravidlo: čím větší rychlost, tím menší je kontrola míčku a naopak.

Pingpongové pálky pro obrannou hru (a pro začátečníky a mírně pokročilé) disponují měkčím povrchem, který zaručuje větší ovladatelnost a kontrolu míčku, na druhou stranu však znemožňuje opravdu rychlý úder. Pingpongové rakety pro útočnou hru se pak vyznačují tvrdším, nepružným povrchem, který vám zajistí rychlou rotaci míčku na úkor kontroly a vykrývání úderů soupeře.

Tloušťka potahu pro:

  • univerzální hru (a začátečníky) by se měla pohybovat v rozmezí 1,3-2 mm,
  • útočnou hru v rozmezí 1,5 mm a více,
  • obrannou hru v rozmezí 1-1,5 mm.

Míčky na stolní tenis

Míčky na stolní tenis patří k nejzákladnějšímu vybavení stolního tenisu. Jestliže si vybíráte vybavení pro stolní tenis, je třeba věnovat pozornost nejen stolům na stolní tenis nebo pingpongovým pálkám, pozornost je však třeba také směřovat výběru správným pingpongovým míčkům.

I když jsou na trhu ve velké většině pingpongové míčky s průměrem 38 mm, oficiální průměr, který je pro soutěže schválený ITTF (Mezinárodní federace stolního tenisu) je 40 mm. Tímto došlo k tomu, že se poměrně snížila rychlost a rotace míčku.

Pingpongový míček je vyroben z tenké plastové stěny. Hmotnost pingpongového míčku je 2,7 g

Stůl na stolní tenis

Vnitřní stoly na stolní tenis (interiérové pingpongové stoly)

Vnitřní stoly na stolní tenis jsou určeny výhradně do vnitřních prostor, čímž je myšleno domů, do sportovního klubu, do tělocvičny apod. Tyto pingpongové stoly jsou vyrobeny a uzpůsobeny pouze pro hraní v interiéru. Vnitřní stoly na stolní tenis jsou určené pro místnosti temperované a bez zvýšené vlhkosti. Jsou vyrobeny z materiálů, které neodolávají povětrnostním vlivům, kterým mohou být například sluneční svit, déšť nebo vítr. Tyto stoly na stolní tenis opravdu nepořizujte pro venkovní hraní. Jestliže se rozhodnete pro vnitřní stůl na stolní tenis, je třeba počítat s dostatečnou hrací plochou.
Venkovní stoly na stolní tenis

Venkovní stoly na stolní tenis mají daleko širší využití, než pingpongové stoly interiérové. Výhodou těchto pingpongových stolů je jejich celoroční využití. Venkovní stoly na stolní tenis jsou určeny pro netemperované prostory s možností vlhkosti, ne jak tomu je u vnitřních pingpongových stolů. Materiál venkovních pingpongových stolů je odolný vůči slunečnímu svitu, vůči dešti a případným změnám teplot. Tyto stoly na stolní tenis jsou vybaveny antireflexní vrstvou a UV filtrem a to proti negativnímu působení slunečního svitu.

Hrací plocha stolu na stolní tenis - Jaké parametry by měla mít hrací plocha pingpongového stolu?

Stůl na stolní tenis má přesně dané rozměry. Pingpongový stůl je 274 cm dlouhý, 152 cm široký a 76 cm vysoký.

Hrací plocha stolu na ping pong je rozdělena na dvě poloviny a to síťkou na stolní tenis. Pingpongový stůl je buď zelené, nebo modré barvy. Za žádnou cenu nesmí být stůl na stolní tenis lesklý.

Na okrajích pingpongového stolu je umístěna 2 cm široká bílá postranní a koncová čára. Dále je poté každá polovina pingpongového stolu ještě rovnoměrně rozdělena 3 mm širokou středovou čárou rovnoběžnou s čarami postranními (určeno pro čtyřhru).

Materiál

Při hře je důležité, aby se pingpongový míček po dopadu na jakoukoli část hrací plochy stejnoměrně odrazil, proto je při výrobě stolů věnována patřičná pozornost. Materiál hrací desky ovlivňuje cenu a model pingpongového stolu.

Hrací plocha vnitřního stolu na stolní tenis bývá nejčastěji vyrobena z dřevotřísky (většinou lisovaná z více vrstev dýhy). Procesu výroby je věnován veliký důraz. Je důležité, aby se dřevo při výrobě nekroutilo a pořádně proschlo.

Hrací deska venkovních stolů na stolní tenis je nejčastěji vyrobena z laminátu.

U značkových pingpongových stolů jsou hrací desky vyrobeny ze speciálních profilovaných vrstvených hliníkových plátů s antireflexní odrazovou vrstvou, která zabraňuje odrazu světla a oslnění hráče. Odrazové vlastnosti pingpongového míčku jsou však naprosto stejné jako u stolů dřevěných.

Nejkvalitnější pingpongové stoly mají zpravidla silnější horní desku (rozměry 22 mm, 25 mm) a jsou označeny logem ITTF (Mezinárodní federace stolního tenisu).

Odolnost hrací desky pingpongového stolu

Důležitou vlastností hrací desky je její odolnost. Deska interiérového stolu na stolní tenis musí být dostatečně odolná a to například proti nárazům pingpongové pálky nebo proti manipulaci se stolem. Aby nedošlo k tomu, že po pár hrách bude deska viditelně poškrábaná či poškozená, což může mít za následek snížení kvality hry. U venkovních stolů na stolní tenis musí být hrací deska odolná hlavně proti dešti či slunečního záření.

Podlaha, na kterou se umisťuje pingpongový stůl, musí být za každou cenu rovná. Stůl na stolní tenis určitě neumisťujte na nestabilní podlahu. U venkovního hraní stolního tenisu můžete být rovnou podlahou omezeni, nicméně se snažte pro venkovní hraní odpovídající podmínky přizpůsobit.

Zaměříme-li se na oficiální pravidla stolního tenisu, tak se na podlahu v interiéru kladou přesně definované požadavky. To znamená, že by podlaha neměla být světlá, lesklá a kluzká. Její povrch rovněž nesmí být cihlový, betonový, keramický a ani kamenný. Co se nejvyšších soutěží týče, podlaha musí být dřevěná nebo pokryta speciálním materiálem.

Nicméně, pro hraní doma takováto přísná pravidla neplatí, ale není ke škodě z těchto pravidel alespoň trochu vycházet. Stůl na stolní tenis určitě neumisťujte na podlahu, která je kluzká, neboť by mohlo dojít k častým pádům hráčů a tím pádem k zbytečným úrazům (vzhledem k hranám stolu).

Nejlepší variantou podlahy je určitě dřevěná podlaha, popřípadě laminátová plovoucí podlaha (popřípadě krytina z PVC), která zvyšuje komfort při došlapu nohy a zvyšuje stabilitu stolu. Existuje také speciální podlahový systém, který je určen pro ty nejnáročnější.

 

 

Squash
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Jak vybrat squashovou raketu?

Záčatečník (rekreační hráč)

Pro začátečníky jsou nejlepší rakety vyvážené mírně až výrazně do ruky (méně než 360 mm) - nabízejí totiž nejen velmi dobrou manévrovatelnost a ovladatelnost, ale také neunavují ruku a především potom zápěstí hráče tak výrazně, jako by tomu bylo v případě těžší rakety vyvážené do hlavy. Hmotnost rakety pro začátečníka, který plánuje hrát alespoň 1x týdně, by neměla přesáhnout 200 g.

Středně pokročilý hráč

Středně pokročilí hráči mají poměrně široké pole při výběru rakety a vše vybírají podle svého herního stylu. Muži ve většině případů volí rakety s hmotností okolo 160 g a vyvážením více do hlavy (více než 370 mm), jelikož upřednostňují agresivnější pojetí hry, ženy naopak vyvážení spíše na střed či do ruky (méně než 365 mm), což zajišťuje lepší ovladatelnost a cit.

Závodní hráč

Kluboví a profesionální hráči často volí útočné, do hlavy vyvážené, rakety s nejpokročilejšími technologiemi. Velmi populární je kombinace extra lehké rakety s hmotností pod 150 g a výrazně do hlavy vyvážené rakety (více než 375 mm), což umožnuje výborně skloubit ovladatelnost rakety se smrtícím útokem.

Technické parametry

Vyvážení rakety - udává se v milimetrech

Raketa může být vyvážena směrem do hlavy, na střed anebo do ruky. Obecně je vyvážení do hlavy důležité pro zesílení úderu. Vyvážení do ruky přidává na citu a lépe se tak kontroluje umístění míče. Doporučujeme především pro mírně pokročilejší hráče..

Vyvážení do hlavy pomáhá zesílit úder, není třeba velký švih a doporučujeme pro pokročilé hráče.

» Jak se měří vyvážení

Vyvážení je měřeno od konce rukojeti směrem do hlavy rakety. Vyvážení si u každé rakety přeměřujeme sami a raketa je vyvažována vždy včetně výpletu a omotávky

Hmotnost rakety - udáváme v gramech včetně výpletu

Hmotnost squashových raket se pohybuje od 145 g až po 240 g a je vždy ovlivněna materiálovým složením. Rakety s hmotností nad 180 g jsou většinou vyrobeny z hliníku či kompozitového materiálu, lehčí rakety pak z různých stupňů grafitu.

Lehké rakety vynikají výbornou ovladatelností a ideální kontrolou. Těžší rakety (více než 200 g) doporučujem pouze pro rekreační squash, případně pro úplně začátky a jejich jedinou výhodou jsou nízké nároky na dlouhý švih hráče.

Označení hmotnosti Hmotnost rakety v g
lehká méně než 156 g
středně těžká 156 - 180 g
těžká vice než 180 g

Velikost hlavy - udává se v cm2 nebo in2

Ve squashi není velikost hlavy tak důležitá jako tomu je v tenise. Vellikost hlavy u squashových raket se pohybuje v rozmezí 450 – 510 cm2, kdy naprostá většina raket má velikost hlavy 500 cm2.

Větší hlava znamená, větší plochu pro ideální zasažení míče, čili velkou výhodu pro začínající hráče. Díky zvětšené hlavě Vám raketa pomůže míček razantněji odpálit. Na druhou stranu raketa s menší hlavou je přesnější, rychlejší a vyžaduje již značnou dávku squashového umění.

Provedení rámu

Rám squashových raket se vyrábí ve dvou základních provedeních – s krčkem či bez krčku (tzv. monoshaft).

Monoshaft má oproti rámu s krčkem výhodu hlavně pro útočné hráče. Díky delším podélným strunám má raketa větší „trampolínový efekt", což laicky řečeno znamená, že se delší struna více natáhne a následně při "smrštění" vydá větší zpětný ráz, jehož výsledkem je velmi razantní úder.

Squashové míčky

jednotlivé míčky pro squash se rozdělují na 4 základní typy vhodné pro rozdílné kategorie hráčů s ohledem na jejich výkonnost a herní schopnosti. Míčky se liší svým odskokem a jsou určeny pro různé kategorie hráčů, od dětí a úplných začátečníků, přes dívky a ženy až po výkonnostní a profesionální hráče.

Následující obrázek napoví, pro jakou kategorii hráčů je konkrétní míček vhodný:

 

Kromě výše uvedených 4 typů značení je možné se setkat také s míčky označenými jednou bílou tečkou- jejich odskok je v rozmezí mezi míčkem s jednou žlutou tečkou a míčkem s jednou červenou tečkou.
Zahřívání squashového míčku

Vždy před zahájením vlastní hry nebo i jen tréninku je důležité míček zahřát na určitou teplotu. Platí nepsané pravidlo, že čím je vyšší teplota míčku, tím větší je jeho odskok.

Studený míček má výrazně horší odskok a odraz než míček optimálně zahřátý, především to platí, pokud je po delší dobu vystaven nízké teplotě nebo dokonce mrazu.

Ideálním způsobem zahřátí míčku na "provozní teplotu" je postavit se k jedné z bočních stěn v přední části kurtu a silnými údery hrát míček o boční stěnu. Čím větší silou je míček hrán, tím rychleji se zahřeje na optimální teplotu.
Trvanlivost a obměna míčku

Squashový míček je spotřební věc a s jeho častým používáním dochází ke ztrátě herních vlastností (pokles tlaku vzduchu uvnitř míčku) a k celkovému poškození. Obecně platí, že míčky s menším odskokem (2 žluté tečky) se opotřebují rychleji než míčky s větším odskokem.

Průměrná doba trvanlivosti míčku je 2-3 měsíce (při hraní 3x týdně). Samozřejmě vše záleží také na herním stylu daného hráče - silovějšímu hráči míček určitě nevydrží tak dlouho jako techničtějšímu.

Zároveň doporučujeme míčky měnit pokaždé, když se na jejich povrchu objeví nějaká výraznější trhlina, která prudce zhoršuje herní vlastnosti.

 

 

Badminton
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Pružnost rakety

Ve stručnosti se pružnost rakety udává ve 3 základních stupních, někteří výrobci však udávají stupňů až 7.

K vysvětlení pružnosti/tuhosti rakety platí 2 základní pravidla:

» čím více je raketa pružná, tím je lépe ovladatelná a méně útočná. Odehraný míček letí menší rychlostí delší letovou trajektorií. Těchto míčků se užívá při úderech přes celou délku kurtu a obranných lobech na zadní čáru. Využívají hlavně ženy a méně pokročilí hráči.
» čím více je raketa tuhá, tím je útočnější a hůře ovladatelná. Při zasažení míčku je tuhá raketa stabilní, reaguje minimálním ohnutím a generuje let míčku o velké rychlosti přímou trajektorií. Tato vlastnost je velkou výhodou při smečích a rychlých drajvech. Využívají hlavně muži a pokročilejší hráči.

U každé rakety určujeme sedm tříd pružnosti shaftu:

  • Extra Flexible (velmi pružný shaft)
  • Flexible (pružný shaft)
  • Medium Flex / Dynamic (více pružný shaft)
  • Medium / Dynamic (středně pružný shaft)
  • Medium Stiff / Dynamic Stiff (středně tuhý shaft)
  • Stiff (tuhý shaft)
  • Extra Stiff (velmi tuhý shaft)

Vyvážení - udává se v milimetrech

Raketa může být vyvážena směrem do hlavy, na střed anebo do ruky.

Obecně je vyvážení do hlavy důležité pro zesílení úderu. Vyvážení do hlavy pomáhá zesílit úder, zrychluje švih a údery jsou tak svižnější a agresivnější.

Vyvážení do ruky přidává na citu a lépe se tak kontroluje umístění míče.

Měření vyvážení

Vyvážení je měřeno od konce rukojeti směrem do hlavy rakety.

Označení vyvážení Vyvážení v mm
do hlavy více než 315 mm
na střed 305 - 314 mm
do ruky méně než 304 mm

Hmotnost rakety - udáváme v gramech včetně výpletu

V badmintonu není hmotnost rakety až tolik důležitá jako například v tenise, jelikož hmotnostní škála není tak široká.

Obvykle se hmotnost vypletených raket pohybuje mezi 85 - 120 g. Hmotnost většiny kvalitních raket se dnes pohybuje mezi 85-100g.

Těžší rakety (120g a více) jsou často produktem starších technologií a doporučují se jen pro rekreační badminton. Lehké rakety vynikají výbornou ovladatelností a dobrou kontrolou.

Rakety můžeme rozdělit do následující tabulky:

Označení hmostnosti Hmotnost rakety v g
lehká méně než 89 g
středně těžká 90 - 93 g
těžká více než 94 g

Délka rakety

Standardní délka rakety je 665 mm. Tento parametr má vliv na styl hry, ale je znatelný teprve při technicky správném držení rakety a často při vhodné kombinaci s velikostí hlavy rakety.

V současnosti sází většina výrobců na prodlouženou délku rakety (675 mm). Prodloužená délka zvětšuje oblouk opsaný raketou při úderu a vede k větší intenzitě úderu.

Tvar hlavy rakety je parametr určující velikost plochy, na které lze odehrát dobrý úder. Již standardem je, tzv. izometrický tvar hlavy. Tento tvar hlavy zvyšuje optimální plochu pro zahrání dobrého míčku (tzv. "sweet spot ") až o 33 %.

Míčky na badminton

Z čeho se míčky skládají:

  • tělo míčku
  • rychlostní pásek
  • korková hlava (potažena umělou kúží)

Materiál míčků

  • plastové míčky- Jste-li začátečník, nebo hledáte košíčky pouze pro rekreaci, zakupte si plastové badmintonové míčky, které splní v tomto případě svůj účel. U těchto míčků jsou přírodní brka (pera) nahrazena tzv. "sukénkou" či napodobeninou per vyrobených ze syntetického materiálu. Ti, kteří s badmintonem začínají, si s těmito míčky osvojí úderovou techniku. Začínáte-li s péřovým míčkem, může se lehce stát, že trefíte míček mimo korkovou hlavičku, čímž můžete lehce péřový míček zničit. Výhodou plastových košíčků je jejich dlouhá životnost. Nevýhodou může být horší letová stabilita.
  • péřové míčky- Druhou skupinou míčků jsou péřové, které se hodí pro pokročilé a závodní hráče badmintonu. Tito hráči již nemají žádný problém s trefením míče. Používají se převážně v závodním badmintonu. Tyto míčky se skládají z 16-ti husích per, které jsou pevně zasazeny do korkové základny. Všechna pera musí mít stejnou délku, tj. od 6,2 do 7 cm a jsou pevně spojena nití. Hmotnost míčku se pohybuje od 4,74 do 5,5 g. Zakulacena korková hlavička pak má průměr 25 až 28 mm. Jestliže hledáte kvalitní péřový míček, tak potom sáhněte po tom míčku, který je vyroben z levého husího křídla. Ty jsou totiž nejkvalitnější. Péřové míčky jsou velmi náchylné na poškození jednotlivých per. Sice se nemusí zdát, ale sebemenší zalomení pera má vliv na kvalitu letu míčku. Proto se také během hry spotřebuje i několik košíčků. Běžná spotřeba péřových míčků při jednom zápase se pohybuje cca 6 až 12 míčků při čtyřhře a 3 - míčků při dvouhře.

 

 

Hokej
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Výběr hokejky

Nejdříve si uvědomte na jakou stranu potřebujete zahnutí hole. Jestli je hráč levák nebo pravák nerozhoduje. Zahnutí určíte podle toho jakou ruku má dole.

Každá hokejka se skládá ze dvou částí:

✤ Shaft (tělo)
✤ Blade (čepel)

Materiál hokejky

Klasický materiál starších hokejek dřevo bylo postupně nahrazeno karbonovým kompozitem. Kompozitové hokejky jsou v současné době nejběžnější a zároveň nejprodávanější hokejky. Mezi největší výhody kompozitu patří velmi nízká hmotnost a možnost libovolně materiál vrstvit a tvarovat.

Kompozitové hokejky:

✚ Nízká váha ➖ Hokejky jsou dražší
✚ Odolnost vůči vlhkosti a vodě ➖ Nižší odolnost vůči lámání
✚ Lepší držení i díky gripovému povrchu (hokejka neklouže) ➖ Nižší odolnost čepele na nestandardním povrchu
✚ Vyšší cit při střele a vedení kotouče ➖ Hokejka časem vyměkne
✚ Lepší přenos energie při střele a přihrávce  
✚ Široký výběr různých modelů a variant  

Dřevěné hokejky:

✚ Vysoká odolnost ➖ Nízká odolnost vůči vlhkosti a vodě
✚ Výdrž ➖ Vyšší váha
✚ Nízké pořizovací náklady ➖ Horší manipulace s kotoučem
✚ Vyšší výdrž čepele na nestandardním povrchu ➖ Dřevo ztrácí rychleji své vlastnosti
  ➖ V dnešní době omezený výběr a dostupnost

Tvrdost hokejky

Pro spoustu hráčů je parametr tvrdosti hole nepodstatný, ale pro amatérské a poloprofesionální hráče je velice důležitý. Každá hokejka má tvrdost vyznačenou na shaftu hole. Tento údaj značí jak lehce se hůl prohne.

Nejčastěji je tvrdost vyjádřena číslem. Čím vyšší číslo, tím tvrdší hůl. Zároveň platí, že čím je hůl tvrdší, tím by měl mít hráč lepší techniku střely a sílu potřebnou k efektivitě střely. Mezi dospělými hráči je nejoblíbenější tvrdost 87 - 95.

Tvrdost Kategorie
35 - 50 extra měkká žák
50 - 67 velmi měkká junior
67 - 80 měkká dorostenec
80 - 120 středně tvrdá až tvrdá dospělý

Tvrdost se někdy označuje také počtem písmen X, čím tvrdší, tím více písmen X. Např.: X-Stiff, XX-Stiff, XXX-Extra Stiff. Obecně lze říci, že měkčí hole užívají útočníci střílející švihem, tvrdší potom obránci často střílející nápřahem.

Délka hokejky

Obecně se dá říci, že délka hokejky by měla hráči dosahovat po bradu, když hráč stojí na bruslích a hokejku má opřenou o špičku čepele. Jinak je délka hokejky individuální věc. Pokud je hokejka vyrobena z kompozitu je možno ji prodloužit nástavcem. V případě, že je hokejka dlouhá dá se jednoduše zkrátit zaříznutím.

Výběr bruslí

Kategorie pokročilosti:

  • Poloprofesionální a profesionální hokej – tvrdé a maximálně pevné brusle zaměřeny na výkon a vysokou ochranu pro časté hraní.
  • Amatérský hokej - pro soutěže na úrovni okresního přeboru. Brusle mají pevnou botu, která poskytuje vyšší ochranu.
  • Rekreační a hobby hokej – brusle menší tuhosti pro pravidelné hráče tzv. bezkontaktního hokeje. Hodí se pro hraní 1-2x týdně.
  • Vhodné pouze pro bruslení – vzhledem k pevnosti a povaze brusle je vhodná pouze pro rekreační bruslení, ale ne pro hokej.

Styl bruslení

Rozlišování bruslí podle stylu bruslení má opravdový smysl hlavně v oblasti top modelů, které díky použitým technologiím lépe odpovídají filozofii bruslení hráče.

Frekvenční styl - pro agresivní herní styl s rychlými starty, nečekanými otočkami a prudkým bržděním. Brusle přizpůsobené bruslení s vysokou frekvencí.

Silový styl – pro delší skluz a větší oblouky, vyšší stabilita.

Univerzální – klasické brusle, které nejsou specificky zaměřeny. Tyto brusle představují kombinaci obou výše uvedených typů. Jedná se o nejrozšířenější typ bruslí. Je to ideální typ pro pravidelně hrající amatéry a hobby hráče.

Podrážka

Materiál podrážky ovlivňuje stabilitu, přenos energie a odvod vlhkosti během hry. U bruslí nejvyšší kategorie najdete i různé otvory, díky čemuž brusle větrá.

Jazyk

Čím je jazyk silnější, tím poskytuje hráči vyšší stupeň ochrany a zároveň zvyšuje komfort v místě nártu. Základní modely pro rekreační hokej mají měkký ohebný jazyk. Nejvyšší top modely mohou být vybaveny pevným vloženým chráničem.

Výběr helmy

Při hledání vhodného modelu je ideální, když volíte stejnou značku jakou jste již měli předtím. Pokud kupujete helmu poprvé, doporučujeme vyzkoušet helmu spoluhráče v kabině.

Způsob značení

Velikost helmy se uvádí pomocí označení: S - small, M - Medium, L - Large, XL - Extra Large. Velikosti jednotlivých značek i modelů se často liší, proto je nejlepší znát obvod hlavy, který uvádíme u každé velikosti.

Jak změřit obvod hlavy?

Krejčovským metrem změřte obvod hlavy tak, že metr veďte v nejširším místě nad ušima přes spánky a doprostřed čela. Naměřený rozměr v cm porovnejte s velikostí vybraného modelu.

Větší nebo přesnou?

Vhodné je zvolit takovou velikost, u které jste se svým naměřeným rozměrem dostali doprostřed uvedeného intervalu , protože v rámci rozpětí je daná velikost helmy dobře nastavitelná. V případě, že naměřený rozměr je na hranici dvou velikostí, je lepší zvolit velikost větší, aby se zabránilo nepříjemnému tlačení.

Obecně by se dalo říci, že čím je helma pohodlnější, tím je vyšší cena a naopak. Levnější modely jsou vybaveny pěnovou výstelkou, která má svou určitou tvrdost a při delším hraní je pak helma nepohodlná a tlačí.

Hráčům, kteří chtějí na ledě strávit více času, doporučujeme vybrat helmu pohodlnější. Nové technologie výroby ultra měkkých pěn z pamětovým efektem nebo nejnovější gelové materiály drží vaší hlavu jako v bavlnce.

Téměř každá helma se dá přesně nastavit podle tvaru hlavy, kterou má každý člověk jiný. Levnější modely mají systém nastavení velikosti zajištěn klasickými šrouby, které se povolí a po nastavení velikosti opět utáhnou. Propracovanější systém nastavení velikosti je rychlým a jednoduchým povolením upínacího systému, který dovoluje hráči utáhnout požadované nastavení přímo na hlavě bez sundání.


Výběr rukavic

Pro určení správné velikosti rukavic je nejdůležitější výška hráče. Samozřejmě se vždy musí přihlédnout i k silovému fondu jedince. Je jasné, že hráč může mít rozdílné proporce těla a hlavně délku prstů.

Obecně by se dalo říci, že každému hráči do výšky 170 cm budou sedět rukavice ve velikosti 13". Hráč, který měří 170 až 180 cm bude potřebovat 14". A hráč který je vyšší jak 180 cm bude potřebovat 15".

Ochrana prstů

Jeden z největších rozdílů mezi modely hokejových rukavic je provedení a důmyslnost pěnových chráničů. Čím více rukavice chrání, tím více jsou určeny pro závodní hokej plný nejrůznějších střetů a sekání do rukavic.

Dělení prstů

Způsob dělení prstů výrazně ovlivňuje cit pro držení hokejky a tím i cit pro kontrolu a zpracování puku. Levnější modely mají prsty dvojdílně členěné. Kvalitnější modely mají prsty trojdílně členěné pro dokonalý cit a úchop hole.

Materiál rukavic

Nejpoužívanějším vnějším materiálem na výrobu rukavic je umělá kůže, která zajišťuje dlouhou trvanlivost a odolnost. Některé mohou být vyrobeny z nylonové síťoviny, která sice nezaručuje tak dlouhou trvanlivost, ale je lehká a prodyšná.

Použitým lehkým nylonovým materiálem jsou specifické i některé profesionální top modely, které jsou z tohoto materiálu vyrobeny z toho důvodu, že takovým hráčům většinou nezáleží na tom, jak dlouho rukavice vydrží, ale aby byly co nejlehčí.

Chrániče holení

Pro určení správné velikosti holení je nejdůležitější výška hráče. Samozřejmě se vždy musí přihlédnout i k silovému fondu jedince. Je jasné, že hráč může mít rozdílné proporce těla a hlavně délky nohou.

Velikost chráničů holení se uvádí v palcích. Délka holeně se měří od místa kde nárt přechází v holenní kost až po střed kolenního kloubu (jablka). Rozměr změřte krejčovským metrem.

Při výběru chráničů holení vybíráme nejdříve podle toho, jak často budeme hokej hrát. Pro rekreační hráče stačí základní modely bez odvětrávání s jednoduchou výstelkou. Kvalitnější vyšší řady mají výstelku dělenou a vyjímatelnou pro rychlejší vyschnutí a vyšší komfort během hry. Ty nejvyšší modely mají navíc dokonale odvětraný plast chrániče pro maximální prodyšnost.

Mezi nejvetší rozdíly patří počet pásků z pružné gumy opatřené suchým zipem. Čím více upínací systém pásků obsahuje, tím je pohodlnější a pro řádné upnutí chrániče na noze je tak potřeba menší síly.
Upínací pásky tolik netlačí a chránič na noze lépe sedí. Posledním trendem je trojnásobný systém pásků nebo upínací pásky překřížené.

Chrániče ramen

Pro určení správné velikosti ramen je nejdůležitější výška hráče. Samozřejmě se vždy musí přihlédnout i k silovému fondu jedince. Je jasné, že hráč může mít rozdílné proporce těla a hlavně obvod hrudníku.

Velikosti ramen se většinou uvádějí pomocí označení; S - small, M - Medium, L - Large, XL - Extra Large. Pro správné zařazení do určité kategorie je rozhodující rozměr obvodu hrudníku.

Chrániče loktů

Velikosti loketních chráničů se většinou uvádějí pomocí označení; S - small, M - Medium, L - Large, XL- Extra large atd. Velikost určuje délka chrániče měřená od předloktí k přibližně polovině bicepsu na ruce ohlé do pravého úhlu. Rozměr lze změřit krejčovským metrem po vnějším obvodu ruky přes loketní kloub. Naměřený rozměr pak porovnejte v níže uvedených tabulkách jednotlivých značek (velikosti se mohou pro různé značky lišit).

✦ Ochrana- hokejové chrániče loktů mají za hlavní úkol ochránit loketní kloub a předloktí. Profesionální vyšší modely mají také často prodlouženou délku pro zvýšenou ochranu předloktí ve spodní části a ochranu bicepsů v části horní.

✦ Upínání- mezi největší rozdíly v upínacích systémech patří počet upínacích pásků a způsob jejich uchycení. Základní chrániče mají vždy alespoň dva jednoduché pásky z pružné gumy zakončené suchým zipem. Novinkou v oblasti zapínání loktů je různé křížení upínacích pásků a nebo trojitý systém gumových pásů.

Hokejové kalhoty

Pro správný výběr velikosti kalhot na hokej je rozhodující obvod pasu, jako pomocné kritérium používáme výšku.

Jak se změřit

Krejčovským metrem změřte obvod pasu přes pupek a naměřený rozměr porovnejte v tabulkách. Velikosti se mohou pro různé značky lišit. Ideální je zvolit takovou velikost, u které jste se svým naměřeným rozměrem uprostřed intervalu. Hokejové kalhoty tak nejlépe sedí.

Zvolené velikosti by měla přibližně odpovídat i výška. Například: pokud měříte 180 cm a máte v pase 105 cm, tak vám sedne velikost XL.

Při výběru hokejových kalhot se vybírá podle toho jaký stupeň ochrany potřebujeme podle úrovně hry.

✦ Ochrana- pro občasné rekreační hráče bohatě postačí základní model kalhot, který má hlavní úkol chránit stehna a v menší míře i oblast ledvin a kostrče.

✦ Utahování- systém utahování kalhot v pase je u všech modelů hodně podobný. Nejčastěji je to řešeno páskem s přezkou, který bývá často doplněn o tkaničku. Téměř každé kalhoty jsou vybaveny knoflíky pro připojení hokejových kšand.

✦ Rozepínací nohavice- lepší modely kalhot mají možnost rozepnout nohavice kalhot. Rozepnutím nohavic se výrazně zlepší oblékání výstroje. Navíc takto vybavené kalhoty umožňují oblékání kalhot i s obutými bruslemi.

 

 

Lyže

‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Délka lyží

Platí, že začátečník bude spokojený na délce 140 až 160 cm. Nejběžnější délky pro pokročilého budou do 160 cm u žen a 160 - 175 cm u mužů. Od 180 cm výše již půjde ten, kdo ví co chce (vždy uvažujeme osobu neextrémních parametrů, tedy zhruba 150 - 200 cm, 40 - 100 kg).

Šířka lyží

Šířky sjezdovkových lyží se pohybují od (nejčastěji) 66 mm ve středu lyže výše. Po Sjezdovce lze samozřejmě sjíždět i na lyžích mnohem širších, ale zkušenost i praxe včetně závodního lyžování ukazuje, že pro zachování sjezdovkového charakteru lyží a jejich optimální funkčnosti na upravených, tedy u nás mnohdy velmi tvrdých tratích, je nepřehnaná šířka nejvhodnější. Stejně tak je nejlepší pro začátečníky i pro pokročilé, který chtějí správnou techniku ​​pilovat. Tyto "úzké" lyže na našem trhu i v půjčovně dominují, a tak většina lyžařů právě po takových sahá.

Výška a váha lyže

Rekreační jezdec běžných parametrů, který správně vybere úroveň lyže, obvykle nemívá s vyběrem problémy. Zásadní vliv mají tyto parametry jen u extrémů. Lyže ovšem při jízdě nezná, jak je její jezdec velký / malý a kolik váží. Reaguje na síly, které na něj působí.

Platí, že lehčí lyžař, Pokud nejezdí extrémně dobře a rychle, produkuje nižší síly přenášené do lyží, a tak užije lyže spíše kratší a měkčí. Takové bývají lyže pod 150 cm u dámských modelů i delší.

Hůře na tom může být těžká váha. Velký lyžař působí na lyže dlouhými pákami a větší vahou, takže při stejných rychlostech jako malý a lehký zatěžujete lyže více. To vyžaduje lyži trochu delší a v případě lyžařů hodně těžší i tvrdší. Nejlepším řešením je sáhnout po lyži dost výkonné, tedy sportovní, a navíc s klasickou sendvičovou konstrukcí, která si původní tuhost v ohybu i další důležité vlastnosti uchovává nejdéle.

Lyžařské přilby

Velikost lyžařské přilby- Správná velikost přilby je taková, že i bez zapnutého pásku pod bradou se helma při zatřepání hlavou nepohne. Předkloníte-li se s rozepnutým podbradním páskem, v tuto chvíli by vám helma neměla vůbec sklouznout. Dále vás helma nesmí nikde tlačit. Při výběru helmy je důležité věnovat pozornost ještě řemínku, který by měl být při jízdě zapnutý a správně dotažený. Obvod hlavy změřte pomocí krejčovského metru, měřte těsně nad obočím a metr veďte vodorovně kolem hlavy. Metr nesmí jít přes uši.

Lyžařské přilby s možností regulace velikostí

Některé přilby nemají uvedeno jedno číslo velikosti, ale rozpětí. Jedná se o helmy, které jsou vybaveny mechanismem na úpravu velikosti - jsou vybaveny kolečkem v zadní části helmy - a tudíž mají možnost upravovat velikost, stahovat či povolovat. Výhodou tohoto mechanismu také je, že jestliže si chcete pod helmu nasadit například kuklu či čepici, tak vám to helma s regulací velikosti hravě umožní.

Větrací otvory lyžařských helem

Lyžařské helmy se mezi sebou liší systémem odvětrávání. Rozlišujeme systém odvětrávání pasivní, kdy jsou v helmě zabudované větrací otvory, které nelze zavírat, a tudíž nelze ovlivnit intenzitu odvětrávání. Dále je pak systém aktivní, kdy můžete podle potřeby otvory zavřít, nebo naopak otevřít.

U levnějších modelů lyžařských přileb je odvětrávání řešeno vyjímáním ucpávek uvnitř hlavy a pro regulaci intenzity odvětrávání musíte helmu sundat. Naopak modely vyšší třídy jsou vybaveny mechanismem, kdy lze odvětrávací otvory ovládat na vnější straně skořepiny, tudíž nemusíte helmu sundávat. Helmy vyráběné technologií in-mold jsou vybaveny lepším odvětrávacím systémem, neboť lze do vnější skořepiny umístit více otvorů.
Zateplení lyžařských helem

Většina lyžařských přileb je vybavena dostatečnou tepelnou izolací hlavy. Rozdíly lze zjistit zejména v materiálu ušnic. Některé dámské lyžařské přilby jsou vybaveny zateplenými chlupatými ušnicemi. Jestliže je venku mráz, pod helmu lze nosit také speciální čepici, popřípadě kuklu (viz Lyžařské přilby s možností regulaci velikostí).

 

 

Snowboardy

‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Jak si vybrat snowboard?

Volba snowboardu závisí na několika faktorech:
Zda jste úplný začátečník, středně pokročilý nebo profík. Také do jakého terénu a na jaký styl jízdy chcete prkno používat, zda jste těžší nebo lehčí jezdec, žena, muž nebo dítě a v neposlední řadě rozhoduje i cena.

Snowboard vybíráme výškově asi k bradě. Pokročilý jezdec může delší. S kratším snowboardem se lépe učí a snadněji se ovládá. Kdo začíná na příliš dlouhém snowboardu, může se s ním zbytečně trápit a jízdu mu to může znechutit. Příliš krátký snowboard se ale může přetáčet.
Těžší jezdec se přiklání spíše k delší možnosti, závisí ale i na pružnosti - tuhosti snowboardu.
Tuhost, pružnost snowboardu (flex)

Začátečníkovi se lépe ovládá měkčí snowboard. Odpustí mu chyby a není tak rychlý. Tvrdší snowboardy jsou vhodné pro pokročilé jezdce a pro rychlejší jízdu.
Čím je snowboard větší, úměrně snese i těžšího jezdce. Pokud vážíte víc kilo, zvolte o trochu delší variantu prkna a ohlídejte si, aby nebyl snowboard příliš měkký.

Šířka snowboardu

Je třeba dbát, aby špička a pata boty nepřesahovala přes snowboard více než asi 3 cm. Pro jezdce s většími chodidly jsou vhodné snowboardy wide (označovány W), pro jejich větší šířku. Tyto snowboardy jsou zároveň vhodné do hlubšího a neupraveného sněhu.

Jak vybrat dětský snowboard

Snowboardy pro děti jsou vesměs všechny konstrukčně podobné.
Snowboard vybíráme výškově asi k bradě, může být i delší až k nosu dítěte.

Jak vybrat dámský snowboard

Dámské snowboardy bývají konstruovány s ohledem na ženskou postavu, těžiště a styl jízdy. Bývají trochu užší, inzerty pro vázání jsou nepatrně blíže k sobě a celková konstrukce snowboardu je měkčí.
Není vždy nutné vybírat pro ženy pouze dámské snowboardy, ale kdo si není jistý, nic tím nezkazí.

Snowboardové přilby

Snowboardové helmy se liší od lyžařských kromě tvaru a designu většinou měkkými, popř. odnímatelnými kryty uší. Pro nejmenší děti se mohou použít stejné helmy, jako na lyže. Helmu na snowboard vybíráme změřením obvodu hlavy těsně nad ušima. Počet centimetrů se převádí na obvyklé značení:

Tabulka velikostí helem na snowboard:

Velikost Rozměr v (cm)
XS 52-54 cm
S 54-56 cm
M 56-59 cm
L 58-60 cm
XL 60-62 cm

Chrániče na snowboard

Chrániče na snowboard patří k základní výbavě. Chrániče páteře, šortky s chráničem kostrče a chrániče zápěstí jsou ideální ochrannou kombinací pro maximální bezpečnost při jízdě na snowboardu.

Velikost chráničů

Velikosti chráničů jsou číslovány podobně jako oblečení – tedy ve velikostech XS až XXL. Vyberte si tedy velikost, ve které si obvykle kupujete oblečení.

  • Chránič páteře- je pro mnohé snowboardisty základním a velmi důležitým součástím snowboardového vybavení, které zvýší vaši bezpečnost na sjezdovce a může vás opravdu ochránit před vážným úrazem. Důležité je, aby vám chránič páteře padl a chránil vás po celé délce páteře, to znamená od krční páteře až po kostrč. Druhou důležitou funkcí je, aby vás chránič páteře nijak neomezoval v pohybu a neměl by vám způsobovat nepřiměřený lokální tlak. Velikost chrániče páteře je nejčastěji udávána stejně jako velikost oblečení, to znamená S, M, L, XL. Na páteřáku je často uvedeno, pro jak vysokého člověka je páteřák určen. Někdy je tam také uvedena délka trupu od pasu k rameni, popřípadě obvod pasu. Nezapomeňme také, že páteřák vždy nosíme na první vrstvě funkčního prádla. Jak udržovat páteřák- Chrániče páteře nejsou na údržbu nijak náročné. Některé modely mají dokonce odnímatelnou vnitřní část, kterou můžete jednoduše vyprat. Pozor si však dávejte na materiál, z kterého je páteřák vyroben, neboť může být poškozen různými čisticími prostředky. Omývejte ho tedy pouze mýdlovou vodou. Na co si dávejte dále pozor je skladování páteřáku. Páteřák za žádnou cenu nenechávejte dlouhou dobu ve chladu, neboť plastové části, pokud zmrznou, mohou po nasazení páteřáku prasknout. Vyberte pro páteřák takové místo, kde je sucho.

Výběr správné velikosti chrániče páteře (pro dospělé):

Velikost páteřáku Vaše výška v cm Délka trupu
S 151-164 cm 38-41 cm
M 164-178 cm 41-44,5 cm
L 178-188 cm 44,5-47 cm
XL 188-200 cm 47-50 cm

Výběr správné velikosti chrániče páteře (pro dítě):

Velikost páteřáku Věk Výška v cm Délka trupu
JR S 4-6 let 128 cm 30-33 cm
JR M 6-9 let 140 cm 30-36 cm
JR L 9-12 let 152 cm 37-41 cm
  • Chrániče pánve, kostrče, boků - ochranné kalhoty- Tyto chrániče by vás neměly omezovat v pohybu, měly by být dostatečně prodyšné a současně s páteřákem by se neměly omezovat. Nedoporučuje se kupovat chrániče větší, ochrana pak nemusí být stoprocentní. Někteří výrobci také nabízejí řešení, kdy páteřák a ochranné kalhoty můžete sepnout, což umožní lepší usazení obou chráničů na těle.

Ochranné kalhoty zn.Snow:

Velikost Délka nohavic Šířka pasu
S 39 cm 62 - 72 cm
M 41 cm 66 - 76 cm
L 43 cm 70 - 84 cm
XL 48 cm 76 - 100 cm

Rozměry jsou pouze orientační. Kalhoty jsou vyrobené z velice elastického materiálu

  • Chrániče kolen- Další část těla, která je v rámci snowboardingu nejvíce zatížena a ohrožena, jsou vaše kolena. Bohužel, zranění kolen je doprovázeno dlouhodobou léčbou. Abyste tomuto zabránili, stačí vám vhodná ochrana kolen, kterou lze opět pořídit za velice nízkou cenu, tudíž se opravdu i do tohoto chrániče vyplatí investovat.

Boty na snowboard

Rozhodující pro výběr správné boty je její velikost, celková tuhost a odvětví, pro které je určena.

Bota by měla po utažení dokonale obemknout nohu. Noha se v botě nesmí hýbat (nesmí se zvedat pata), nikdy však nesmí tlačit. Dámská chodidla se vyskytují v daleko více rozličných tvarech, proto je třeba dát výběru více času. Pozor na rozdílnost pravého a levého chodidla, zkoušejte vždy obě boty.
Velikost snowboardobých bot se označuje velmi často systémem "EUR". Snowboardové boty pro dospělé jsou v rozsahu 36-50 EUR. Tato velikost určuje vždy velikost vnitřní stélky snowboardových bot. Stejně jak je tomu u výrobců klasických bot, tak je tomu také u výrobců snowboardových bot, kdy se velikost jednotlivých výrobců liší.

 

Fitnes- Posilovací lavice

- Čínky

- Gymnastické míče

- Švihadla

- Rotany

- Expandery

- Hrazdy a bradla

- Cyklotrenažéry

- Eliptické trenažéry

- Veslovací trenažéry

- Lyžařské trenažéry

- Vibromasážní stroje

- Běžecké pásy

- Rotopedy

- Steppery

 

Posilovací lavice
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Jak vybrat správnou posilovací lavici?

Cvičení je velice důležitá činnost, kterou provozuje mnoho lidí po celém světě. Někdo chce zhubnout, nabrat svalstvo na léto, někdo cvičí ze zdravotních důvodů a někdo se cvičení věnuje na profesionální úrovni. Ale ne všichni si mohou dovolit vstup do komerčních posiloven, ať už z časových, finančních nebo jiných důvodů a zařizují si posilovny domácí.

Do domácí posilovny si může každý dát co chce. A nejčastější věcí v domácích posilovnách jsou právě posilovací lavice, které se liší určením, provedením, variablitou, a také samozřejmě cenou, která indikuje kvalitu, náročnost provedení a prakticky vše, co lavice může nabídnout.

Cena není ale to jediné, na co bychom se při výběru lavice měli dívat. Protože posilovací lavice není investicí na měsíc, ale v nejlepším případě napořád, minimálně na několik let, připravili jsme pro Vás tohoto průvodce výběrem posilovacích lavic.

Typy lavic a jejich variabilita

  • Bench lavice- Bench lavice jsou základním vybavením každé posilovny. Primárně slouží ke cviku bench press, nejrozšířenějšímu a nejznámějšímu cviku na rozvoj hrudníku. V průběhu let se z bench pressu stala doslova kultovní záležitost. Každý chce vědět, kolik zvedne maximálně na bench, kolik v sériích atp. V případě bench lavic s nastavitelnou lavicí lze cvičit i tlaky, rozpažky (co se prsních svalů týče) nebo cviky mimo hrudník požadující pouze klasickou nebo nastavitelnou lavici.
  • Nastavitelné lavice- Hlavní výhodou nastavitelných lavic je jejich flexibilita. Moderní nastavitelné lavice mají pozitivní sklon opěrky (nahoru), tak negativní (dolů), vertikální (90°) a horizontální (0°). Samozřejmě není nutné na lavici jen ležet, můžeme na ní rovněž provádět cviky v sedě nebo v opěru o koleno.
  • Šikmé lavice- Tento typ lavice má jeden jediný účel - proměnit vaše břicho na železo. Na šikmých lavicích se cvičí sed-lehy, a to buď s vlastní vahou, nebo v případě pokročilých i se závažím. V závislosti na cviku se posiluje buď příčné (rovné sklápění) nebo šikmé břišní svalstvo (vytáčením).
  • Rovné lavice- Říká se, že v jednoduchosti je krása. A to potvrzují i rovné lavice. Přes svou jednoduchost nabízí spoustu cviků od rozpažek (hrudník), pullovery (triceps), bicepsové zvedání činky v sedě (biceps), přítahy s jednoručkou v sedě (ramena), až po výstupy na lavičku (nohy).
  • Scottova lavice- Scottova lavice slouží pro rozvoj bicepsů. Lokty jsou fixovány do měkké polstrované opěrky, pomocí které se spouští ruce s činkou dolů do pravého úhlu nebo lehce pod něj. Jsou dva typy Scottovy lavice. Buďto pouze s opěrkou, přičemž lze posilovat s jednoruční nebo obouruční činkou (většinou zahnutou), která se odkládá na stojan pod opěrkou (viz obrázek). Druhou variantou jsou lavice se zabudovanými cihličkami závaží, které se zvedají pomocí napojené tyče. Tato varianta je regulérním posilovacím strojem, nikoliv jen lavicí.
  • Hyperextenční lavice (hyperextense) -Hyperextenční lavice jsou primárně určeny na posilování zad (široký sval zádový). Nohy jsou při tomto cviku fixovány měkce polstrovaným, většinou nastavitelným adaptérem. Cvičí se buďto s vlastní vahou, pokročilí mohou do rukou uchopit závaží o libovolné hmotnosti.
  • Multifunkční lavice- Součástí multifunkčních lavic je kombinace většinou tří a více různých strojů na různé partie.

Na co při výběru nezapomenout

Příslušenství

K lavicím lze dokupovat také různá příslušenství, jako např. adaptér na fixaci nohou, posilovací stahovací kladku, adaptér na předkopávání a zakopávání, Scottovu lavici nebo případně celé stojany (na mrtvý tah a dřepy, bench-press stojan nebo obyčejný stojan na činky a závaží).

 

 

Čínky
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Podle čeho vybírat čínky?

Podle typu využití činky vybírejte především vhodnou délku osy. Pro běžné vzpírání lze využít činky o délce 160 nebo 180 cm. Jiný případ nastává tehdy, chcete-li činku využít pro bench press prováděný na konkrétní bench lavici, jejíž součástí jsou stojné tyče pro odložení činky. V tomto případě musíte znát vnější rozteč těchto stojek a činku této rozteči přizpůsobit. Nejčastěji lze v těchto případech využít osu s délkou 180 cm, ale jsou i případy, kdy je nutné pořídit osu delší.

Jaký zvolit typ upevnění kotoučů?

Činkové osy nabízí dva základní systémy upevnění činkových kotoučů. První způsob je upevnění kotoučů na bázi pružinové objímky. Tento způsob je výhodný pro svou nižší cenu a rychlost samotné manipulace s kotouči. Jednoduchým stlačením dochází k rozevření objímky a její stažení z osy - manipulace s kotouči je proto poměrně rychlá. Druhý způsob je upevnění závitem. Tento způsob je výhodný pro vysokou pevnost, drobnou nevýhodou je o něco delší časová náročnost v případě manipulace s kotouči, kdy je nutné objímku vždy úplně vyšroubovat a poté znovu našroubovat zpět.
Typy kotoučů:

V nabídce kotoučů naleznete opět několik druhů kotoučů, které se od sebe svými parametry liší. Co do materiálu se kotouče rozdělují na ocelové a cementové. Ocelové kotouče- jak již název napovídá, jsou vyrobeny z oceli a jsou tak v komerční i nekomerční sféře velmi oblíbené pro svou vysokou odolnost. Často se u nich můžeme setkat s dodatečnou povrchovou úpravou například pomocí změkčené vinylové vrstvy či pogumováním. Naproti tomu cementové kotouče- jsou kotouče vyrobené z lisované cementové náplně, která je z vnější části potažena velmi tuhým plastovým skeletem, který zajišťuje 100% tvarovou stálost. Výhodou cementových kotoučů je podstatně nižší pořizovací cena. Pro ty z Vás, kteří jste se s cementovými kotouči doposud nesetkali nutno doplnit, že cementový kotouč je sám o sobě absolutně tvrdý, pevný a pro účely domácích posiloven dnes velmi vyhledávaný. Existují také kotouče s vnitřními otvory pro ruce, které lze mimo činkové posilování využít také samostatně jako jednoruční či obouruční činku pro posilování bicepsů i tricepsů. Tyto kotouče bývají označovány přívlastkem ERGO a mohou být vyráběny jak z oceli tak i z cementovoé výplně.

 

Gymnastické míče
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

K čemu si pořídit gymnastický míč?

Výběr velikosti a tvaru míče záleží na velikosti postavy člověka, na jeho fyzických schopnostech a na prováděném cviku. Cvičení mohou být k posilování svalstva, k jeho protahování či k nácviku stability sedu.
Gymnastický míč je ale také vhodný pro těhotné ženy - a to k cvičení před, ale i po porodu. Gymnastický míč hraje velmi důležitou roli při rehabilitaci a rekonvalescenci, po úrazech a operacích a pomáhá při odstranění přebytečných tukových vrstev.
Další významnou roli hraje u trávení volného času s dětmi kdy jim pomáhá při rozvoji jejich psychomotoriky a zároveň berou cvičení jako zábavu.
Osoby, které mají sedací pracovní prostředí, ocení gymnastický míč díky jeho vlastnostem rovnat a posilovat zakřivení páteře. Je to vhodný náhradník místo kancelářské židle, který napomáhá rovnému držení těla.

Velikost gymnastického míče

Optimální průměr míče vzhledem k výšce cvičence
Vaše výška v cm ∅ míče v cm
od 150 45
150 -165 55
165 - 175 65
175 - 185 75
185 - 195 85
195 a více 95

 

 

Švihadla
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Skákání přes švihadlo napomáhá ke zpevnění pohybového aparátu, a zlepšuje svalovou sílu, zlepšuje smysl pro rytmus a tempo, čímž napomáhá rozvoji obratnosti.

Při cvičení zapojujeme většinu svalů, výsledkem je poměrně vysoký energetický výdej a redukce váhy.

Sportovci, kteří ke své disciplíně potřebují rychlé a hbité nohy používají švihadlo jako nezbytný tréninkový doplněk.
Při skákání přes švihadlo po dobu 10 minut spálíte stejné množství kalorií jako při rychlosti běhu 1 míli (1609 m.) za 8 minut.
Tento velmi jednoduchý a účinný prostředek k aerobnímu cvičení si také našel cestu do fitcenter a mnozí trenéři a cvičitelé jej stále považují za nejlepší vybavení, které můžete vlastnit.

Délka švihadla:

Tělesná výška Délka švihadla
< 152 cm 2,15 m
152 - 168 cm 2,45 m
169 - 183 cm 2,75 m
> 183 cm 3 m

 

 

Rotany
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Rotační disk je vhodný pro zeštíhlení postavy, především v oblasti boků a šikmých břišních svalů. Stačí se na něj postavit a pohybovat tělem ze strany na stranu.

Jak na rotaně cvičit?

Obvykle pohybujete horní částí těla proti směru dolní poloviny těla, tím vzniká pohyb a formujete tělo. Pro zvýšení náročnosti můžete pohybovat pouze spodní nebo horní polovinou těla. Je možné se pomocí rukou přidržovat například nábytku a cvičit pouze pas, nohy, zadeček a boky.

Jestli si už jste jisti svou rovnováhou na rotaně, zkuste cvičit ve sníženém sedu nebo dřepu. Tak zapojíte i velkou část svalů stehen a zformujete hýžďové svaly. Je také možné cvičit každou nohou na jiné rotaně.

Výhodou rotany je malá velikost, je skladná a můžete ji s sebou vzít na cesty. Zároveň s problémovými partiemi můžete formovat i ruce – pokud použijete při cvičení činky nebo textilní závaží na ruce.

Jak často a jak dlouho cvičit?

Rotanu můžete zařadit do tréninkového plánu cca 3x – 4x týdně na 20 minut. Cvičit každý den hodinu tímto způsobem je zbytečné. Při hubnutí či formování postavy by měl být pohyb pestrý. Pokud během cvičení upravíte i jídelníček, neměl by být problém cvičením na rotaně zhubnout.

 

 

Expandery
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Gumové expandery jako moderní a univerzální posilovače jsou vhodné pro aktivní i rekreační sportovce, vhodné pro domácí posilování a jsou dobře využitelné pro rehabilitační cvičení. Umožňují cviky, které zpevňují svalstvo a zlepšují celkovou fyzickou kondici.

Posílení a procvičení

Hlavní účinek spočívá v dokonalém procvičení všech svalů na těle a posílení především hlubokého stabilizačního systému páteře. Ten je v důsledku sedavého zaměstnání a nedostatečného pohybu oslabení, což vede k častým bolestem páteře a bolestem ostatních kloubů kvůli jejich přetěžování.
Při posilování musí nejprve dojít ke zpevnění svalů důležitých pro stabilitu a teprve potom tzv. periferních svalů, které vykonávají samotný pohyb. Tato souhra nám pak pomůže vykonávat všechny ostatní pohyby lehce a bez většího rizika poranění.

Cvičením s expandery se zvyšuje svalová síla, rychlost a vytrvalost, což jsou základní složky dobré kondice. Zároveň se zvyšuje množství svalové hmoty a díky ní i bazální metabolismus, takže můžeme daleko efektivněji hubnout, protože naše svaly potřebují více energie. Cvičení s expandery může být zaměřeno na cvičení pro zpevnění svalového korzetu nebo na kondiční cviční, při čemž se cvičí s větší intenzitou a cviky na sebe navazují.


Cvičení s expanderem je vhodné pro všechny, kteří nemají možnost navštěvovat fitness centrum a chtějí si kvalitně zacvičit doma nebo třeba na cestách. Cvičení je časově nenáročné, expander je malý a velice skladný.

Cvičit můžete jak s uchycením za nějakou oporu nebo pouze využívat k uchycení dolní nebo horní končetiny. Cvičit dokážete i na velmi malém prostoru a výběr cviků je natolik velký, že se nudit určitě nebudete.

 

 

Hrazdy a bradla
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Hrazdy a bradla jsou skvělé posilovací pomůcky, které se hodí do každého bytu.

Posilujete na nich vlastní vahou především svaly končetin paže a břišní svaly. Jednoduchá hrazda se většinou připevňuje do dveří, dveřních zárubní, nebo se navrtává do zdi.

Jak vybrat hrazdu?

  • při výběru hrazdy dbejte na kvalitu zpracování a vhodnost použití.
  • důležitá je také nosnost hrazdy
  • kvalitní ocelový materiál a protiskluzovou úpravu

Co jsou to bradla?

  • působí přiznivě za zádové svalstvo, na ramena a tricepsy
  • v kombinaci s hrazdou formují celé tělo
  • většinou jsou skladné a ideální pro domácí použití

Jak cvičit na hrazdě?

  • na hrazdě procvičíte celé břicho, prsní svaly, ruce, záda
  • cvičením na hrazdě získáte pevná záda a předejdete bolestem zad
  • shyby patří mezi základní cviky na hrazdě
  • kliky na hrazdě nebo bradlech patří také mezi oblíbené cviky, které působí především na prsní svalstvo.

 

 

Cyklotrenažéry
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Cyklotrenažer je podobný rotopedu s tím rozdílem, že má závodnější geometrii podobnou jízdním kolům. Cyklotrenažer lze podstatně výše zatížit a tréninky jsou intenzivnější a tedy vhodné pro náročnější uživatele. Cvičení na cyklotrenažéru má pozitivní vliv na krevní tlak, optimálně zatěžuje srdce, zvyšuje vitální kapacitu plic, podporuje spalování tuků a odbourává celulitidu! S cyklotrenažery se běžně setkáváme například na lekcích speeningu ve fitcentrech. Cyklotrenažér je opravdová výzva pro ty, kteří chtějí opravdu trénovat!

Proč vybrat právě cyklotrenažér:

  • u cyklotrenažerů lze přesně nastavit i velmi vysokou zátěž.
  • cyklotrenažéry jsou konstruováný na intenzivní trénink.
  • cvičení na cyklotrenažéru má pozitivní vliv na krevní tlak, zvyšuje vitální kapacitu plic a efektivně podporuje spalování tuků.
  • cyklotrenažér je také šetrný ke kloubům a cvičením lze také příjemně relaxovat.
  • cvičení na cyklotrenažéru pomáhá zpevnit celé tělo a hlavně stehna, hýždě a boky.
  • pokud jste vášnívý cyklista, tak Vám cyklotrenažér pomůže přes zimu s udržením fyzické kondice a v létě vyjedete na kole ve špičkové formě.
  • není třeba vyhledávat fitness centra a můžete cvičit na cyklotrenažéru v klidu domova.

Jak vybrat správný cyklotrenažér:

  • u cyklotrenažéru je velmi důležitá hmotnost zátěžového kola.
  • pohlídejte si nosnost cyklotrenažéru, aby byl vhodný pro uživatele.
  • pro větší pohodlí je třeba se podívat, jestli lze sedlo u cyklotrenažéru nastavit vertikálně a horizontálně.
  • možnost nastavení výšky říditek je také důležitá
  • středové uložení je pro cyklotrenažér důležité. Pro dlouhou životnost jsou optimální kvalitní kuličková ložiska.
  • pro dnešní cyklotrenažéry je optimální vysoké zatížení a čelisťový brzdný systém

 

 

Eliptické trenažéry
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Eliptický trenažér či orbitrack patří v dnešní době již k rozsáhlé skupině aerobních fitness strojů. Aerobní cvičení má blahodárný vliv na srdce a cévní systém a pomáhá bojovat s přílišným stresem a zajišťuje zvýšení a udržení dobré fyzické kondice.
Pravidelný trénink pomáhá předcházet vzniku vysokého tlaku nebo jej redukovat při již vzniklém onemocnění. Dále má pozitivní vliv na velikost tepové frekvence, dýchací funkce a srdce obecně. Trenažér zajišťuje spalování tuků v těle, je vhodný pro hubnutí a zajišťuje tak navíc psychickou pohodu. Umožňuje zatížit komplexně velké množství svalů těla a minimálně zatěžuje klouby. Trenažér je určen pro všechny věkové kategorie. Využívají ho nejvíce ženy, jelikož zatěžuje hýždě, a proto je vhodný pro zpevnění a vytvarování pozadí, plus zatěžuje i horní části těla, takže ženám přitom výborně pomáhá s hubnutím.

Jak správně vybrat eliptický trenažér?

  • při výběru hledíme na naši výšku a váhu
  • dále je nutno zvážit požadovaný tvar kroků- vyhovující délka může být vyšší nebo nižší.
  • je třeba rozlišit brzdný systém:

- Pásková brzda- výhoda systému tkví v nízké ceně, ale musíme počítat s nevýhodami jako je hlučnost, cukavý chod, poměrně rychlé opotřebení.

- Magnetický systém- je nejčastější variantou, zde odpor při šlapání vytváří permanentní magnet, který se přibližuje nebo oddaluje od setrvačníku a mění tak intenzitu brzdného účinku. Jeho výhodou je tichý chod a dlouhá životnost.

- Elektromagnetický systém- nejdražší eliptické trenažéry mají brzdný systém vyřešen elektromagneticky, kdy je brzdný prvek tvořen cívkou, jejíž velikost napětí a proudu, a tedy velikost indukovaného magnetického pole, řídí počítač. Elektromagnet tak brzdí v různé intenzitě setrvačník. Tento brzdný systém umožní u daného eliptického trenažeru pracovat při velmi vysoké zátěži. Výhodou je také velmi přesné měření pomyslné ujeté vzdálenosti, popřípadě dalších parametrů, a v neposlední řadě také dlouhá životnost.

  • nosnost a velikost rámu- Pro osoby s vyšší hmotností je nutno volit masivnější konstrukce elipticalu, které budou odolávat nejen vyššímu silovému působení na rám ve vertikálním směru, ale také intenzivnější síly v tahu působící na rukojeti, za které daná osoba tahá. Obecně nosnost a velikost rámu můžeme určit dle celkové hmotnosti přístroje, muži a osoby s vyšší vahou budou proto volit přístroje o vyšší celkové hmotnosti. Osoby vážící okolo 100 kg, by měly pořídit přístroj o hmotnosti minimálně 70 kg a více. Větší rám je třeba pořídit také pro osoby vysoké. Osoby menšího vzrůstu by měly pořizovat přístroje s menší vzdáleností šlapek, což je důležité z hlediska zátěže kyčlí.
  • šlapací střed- vyskytuje se vy dvou variantách- kvalitnější přístroje mají šlapací střed ložiskový-který je vhodný zejmnéna kvůli životnosti. Druhý typ je miskový-tento se poměrně snadno opotřebovává, což poznáme podle ohnuté tyče, na které jsou přidělány pedály.
  • přepravní kolečka a stabilizační prvky- výhodné z hlediska komfortu při používání je pořídit variantu eliptického trenažeru s přepravními kolečky a stabilizačními seřizovacími nožkami. Dnes již tuto funkci nabízí většina modelů. Kolečka nám umožní snadnou přepravu stroje po jeho naklopení. S přístrojem se tak pohodlně manipuluje po místnostech, což je velmi výhodné, jelikož celý přístroj je dosti těžký a bez koleček je manipulace, zejména pro ženy, problémem.

Nejvhodnější doba pro cvičení, pokud chceme spalovat přebytečné tuky, je hned ráno, kdy je hladina našich cukrů, které jsou uloženy v těle jako zásobárna energie v podobě složitějších cukrů - v tak zvaném glykogenu, nejnižší. Ve spánku se velká část těchto zásob vypotřebuje a tělo je potřebuje ráno doplnit snídaní. Cukry jsou naším organismem využívány jako zdroj energie přednostně. Až poté co jsou vyčerpány, tělo přechází na mnohem energeticky potentnější tuky. Proto cvičení ráno umožňuje rychlejší přechod organismu na spalování tuků, čím je hladina cukrů nižší, tím pochopitelně dříve dojde k tomuto přechodu.

Dostatečně dlouhá doba při požadovaní tepové frekvenci zajistí vyčerpání a zásob cukrů a přechod na spalování tuků, což trvá nějakou dobu, uvádí se, nejméně kolem 20 minut. Pro hubnutí je tak doporučováno cvičit nejméně 30 minut. Postupně můžeme prodlužovat dobu tréninku na 45 a více minut.

 

 

Veslovací trenažéry
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Veslovací trenažéry jsou považovány za jednu z nejlepších forem domácího tréninku. Veslovací trenažér zatěžuje kompletně celou postavu, zpevňuje zádové a břišní svaly a je účinný pro svaly nohou a hýždí. Pro zhubnutí cvičte ráno na lačno, kdy je hladina krevního cukru nejnižší a tělo rychleji sáhne do tukových zásob.

Dle konstrukce a vytváření odporu se veslovací trenažéry dělí na veslovací trenažéry:

  • tlumičové
  • magnetické
  • vzduchové

Je třeba vždy vybírat podle toho kdo a jak na něm má cvičit. Jiný veslovací trenažér bude vyhovovat pro kondiční veslování na spalování tuku či zpevnění svalstva a jiný pro veslařský trénink aktivního sportovce. Samozřejmě je třeba zohlednit i váhu a výšku osob které mají veslovací treanžér používat. Pro životnost stroje a komfort cvičení je nejdůležitější způsob regulace zátěže a pojezd sedáku.

Jak veslovat správně na veslařském trenažéru?

✦ Nastavte si nejdříve zátěž odpovídající vaší síle, pokroku ve cvičení. Veslařský záběr zahajují nohy, následuje trup a končí paže.

✦ Začínáme se skrčenýma nohama, máme mírně pokrčené nohy a natažené paže
✦ První záběr patří nohám - maximální silou se opřeme do opěrek, záda musí zůstat rovná
✦ V polovině pohybu nohou zapojíme i trup a začneme se zaklánět dozadu, záda stále rovná a paže natažené

✦ Teprvé poté zapojíme paže, trup pokračuje do mírného záklonu a paže přitáhnou madla až ke spodní části hrudníku, v této poloze můžeme chvíli zůstat a pomalu se vracet do výchozí polohy
✦ Návrat slouží k odpočinku, měl by být delší než záběr. Návrat je přirozeně přesně opačný, nejdříve se vrací paže, poté pokračují záda a souběžně nakonec nohy.

✦ Celý pohyb je přirozený a lehce si jej osvojíte. Důležité je provádět pohyby rovnoměrně a s odpovídající zátěží.

 

 

Lyžařské trenažéry
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

K čemu slouží lyžařský trenažér?

Je to efektivní trenažér pro zvýšení fyzické kondice a zdokonalování lyžařské techniky. Je to perfektní pomůcka, která stimuluje přesně ty části těla, které k lyžování každý lyžař používá. Žádný jiný stroj vám takový pohyb neumožní. Trenažery používáme i pro rehabilitaci.

Při pravidelném krátkém cvičení dokáže vaše tělo nabrat svalovou hmotu, zlepšit rovnováhu, rytmus a preciznost oblouků a celkově tak výrazně zlepšit techniku lyžování.

Cvičení na tomto stroji celkově posiluje svalstvo těla a kardivaskulární systém.



Vibromasážní stroje
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Jedná se o vibromasážní stroje, které fungují na principu vibrací. Ty jsou přenášeny hluboko do svalů v celém těle, kde dochází k jejich reflexnímu stahování, což má pozitivní vliv na efektivitu cvičení. Změny na své postavě poznáte, i když cvičíte třeba jen třikrát týdně v krátkých intervalech. Cvičení zároveň zvyšuje celkovou pružnost, tělesnou hbitost, zlepšuje krevní oběh, ale také umožňuje zlepšit a posílit metabolismus i lymfatický systém. To vše pomáhá při redukci váhy.

Pravidelné cvičení posiluje svaly a zvyšuje celkovou pružnost a tělesnou hybnost, zlepšuje krevní oběh a posiluje oběhový systém.

Cvičení na vibrogymu je mnohostranné a můžete jej využít pro posilování řady tělesných partií.

Rozhodující faktory při výběru VibroGym:

použitý systém vibrací - horizontální, vertikální nebo kombinace u dvoumotorových plošin maximální zatížení stroje

Hledáte vibrogym vhodný do vaší domácí posilovny? Vybírejte z vibračních plošin s jedním motorem. Postačí pro běžné vibro cvičení. Obvykle vytváří horizontální, nebo vertikální vibrace. Vibrogym je dále vybaven počítačem s přednastavenými programy pro snadné ovládání a používání. Často mívají i snímač tepu, nebo měřič tělesného tuku pro kontrolu pokroků v hubnutí.

Do fitcenter a wellnescenter jsou vhodnější robustnější dvoumotorové vibrační plošiny, které umožňují souběžný systém vibrací, horizontální a vertikální vibrace vytváří synergický efekt.

Posilování na vibrogymu

  • běžné, pomalé kliky - pro posilování bicepsů, tricepsů, bočních svalů
  • sklapovačky - ideální pro stehna, hýždě
  • vzpřímený postoj s pokrčenými koleny - pro lýtka, hýždě, břicho, nebo jen tak pro relaxaci

Cvičení je bezbolestné, nejsou tolik namáhány klouby a šlachy, jako na jiných strojích. Cvičení slouží i jako prevence osteoporózy.

 

 

Běžecké pásy
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Jak vybrat ten správný běžecký pás?

Pokud pořizujete běžecký pás, pak jistě chcete, aby Vám vydržel spoustu let. Důkladně proto zvažte, jak často plánujete běhat a jakou dobu, v potaz vemte i Vaši hmotnost, zvažujte jak vysoký komfort od pásu očekáváte a podle těchto parametrů vybírejte. Běžecký pás je technologicky složitější kardio zařízení a podcenit například parametr nosnosti či komfort širší běžecké plochy se nevyplácí. U běžeckých pásů v tomto směru platí zlaté pravidlo „čím více, tím lépe", proto čím je pás robustnější (těžší), čím má silnější motor nebo čím širší a delší je jeho běžecká plocha, tím lépe pro Váš pravidelný a ničím nerušený trénink.

Motor, rozměry, nosnost

Uvnitř každého motorového běžeckého pásu je instalován velmi silný elektromotor o síle 1 - 4 HP (koňské síly), který pohání pás během tréninku. Pásy s výkonem 1 - 2 HP jsou určeny pro spíše lehčí postavy, pro občasný domácí trénink chůze či pomalého až středně rychlého běhu. Naproti tomu pásy s výkonem 2 - 4 HP už se řadí mezi výkonné pásy vhodné i pro těžší postavy a každodenní intenzivní trénink. Pokud se obáváte, že platí pravidlo „čím výkonnější, tím hlučnější", pak pro Vás máme dobrou zprávu! Zde totiž platí, že spíše silnější motory jsou v konečném důsledku méně hlučné.

Zvažujete-li pořízení běžeckého pásu, pak by pro Vás jako jeden z rozhodujících argumentů měl být dále rozměr běžeckého pásu, potažmo rozměr běžecké plochy konkrétního běžeckého pásu. Pásy s užší a kratší běžeckou plochou opět poslouží spíše pro chůzi a pomalejší běh, naproti tomu pásy s širší a delší běžeckou plochou nabídnou podstatně větší uživatelský komfort a to i při velmi rychlém běhu.

Bezmotorový běžecký pás

Tak trochu samostatnou podkategorií jsou tzv. bezmotorové běžecké pásy. Ty fungují na principu působení těžištěm proti nakloněné rovině. Takový pás, jak již název naznačil, nemá žádný motor a jeho rozpohybování docílíte vlastní energií. Tento typ tréninku je výrazně odlišný od běhání na klasickém motorovém běžeckém páse a nutno podotknout, že často je účinnost takového tréninku srovnatelná právě s běháním na motorovém běžeckém páse. Důležité je vědět, že bezmotorové pásy jsou svou podstatou spíše simulací chůze do kopce a trénuje se zde spíše chůze nebo velmi pomalý běh. Bezmotorový běžecký pás tedy není určen pro běhání ve vyšších rychlostech kolem 6 - 10 km/hod. a je proto velmi vhodnou variantou pro ty z Vás, kterým je blíže právě tento typ pohybu.

 

 

Rotopedy
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Rotoped je trenažérový nástroj, který vzdáleně připomíná jízdní kolo. Hlavní rozdíl mezi rotopedem a jízdním kolem je ten, že se rotoped nepohybuje, má pevný podvozek, a cvičební zátěž je simulována setrvačníkem.

Rotoped je třeba vybírat s ohledem na výšku a váhu osob, které na něm budou cvičit. Aby mělo cvičení na rotopedu ten správný efekt, je nutné neustále udržovat tělo ve správné poloze a nehrbit se.

Správné sezení při cvičení ovlivňuje především velikost rámu rotopedu, možnost nastavení sedlovky a individuální nastavení výšky řídítek.

Sportovcům, kteří mají drobnější postavu, doporučujeme se při výběru rotopedu zaměřit právě na výšku řídítek pro pohodlný sed a rotopedy s menšími rámy.

Vyšší osoby by měli rozhodně volit větší a masivnější rotoped, navíc vybavený ložisky. Stejným způsobem je třeba vybírat rotoped, na kterém budou šlapat uživatelé s různým typem postavy.

Na co se zaměřit při výběru rotopedu?

  • brzdný systém - většinou magnetický, který zajišťuje plynulý a tichý chod
  • rám rotopedu - dívejte se na design, ergonomii, důležitá je odpovídající nosnost
  • zátěžové kolo - od 4 do 10 kg, čím těžší, tím je obvykle chod plynulejší a trénink efektivnější
  • sedlo rotopedu - anatomicky tvarovaná, gelová sedla; důležité je možné nastavení výšky, případně nastavení v podélném směru
  • řídítka - polohovatelná
  • počítač - funkce, měření tepové frekvence

Jaký je rozdíl mezi rotopedem a ergometrem?

Ergometr a rotoped jsou v podstatě stejná tréninková zařízení, která nabízí podobné funkce a vypadají velmi podobně. Rozdíl je velice snadný a zároveň zásadní.

Ergometr je pouze vylepšeným typem rotopedu, kdy rozdíl mezi nimi je daný pouze v řízení zátěže. Klasický rotoped používá magnetický a ergometr elektromagnetický brzdný systém, který je možno řídit elektronicky, tj. počítačem. Dokáže tak zcela automaticky regulovat požadovanou zátěž, což zajišťuje indukční brzda, která zajišťuje rovnoměrné dávkování měřené ve wattech.

Dalším rozdílným parametrem mezi rotopedem a ergometrem je ten, že na rotopedu si musíme sami sledovat hodnoty, které rotoped ukazuje, a dle požadovaného tréninkového stupně si musíte ručně ubírat nebo přidávat stupeň zátěže.

Výhodou rotopedu je ovšem samozřejmě na druhou stranu nižší cena. Pokud nechcete vynaložit tak vysoké náklady jako za ergometr, rotoped vám k tréninku poslouží také velmi dobře a dostatečně.

Nemusíte mít strach, že váš rotoped nebude mít žádné elektronické funkce. I rotoped obsahuje mikropočítač, který dohlíží na vaši tepovou frekvenci, počet spálených kalorií, ujeté kilometry a podobně.

Proč si vybrat právě rotoped?

Pravidelným tréninkem s rotopedem posilujete vaše srdce a zvyšujete vitální kapacitu plic, má pozitivní vliv na krevní tlak a snižuje klidový a zátěžový puls. Cvičením na rotopedu snižujete riziko vzniku onemocnění srdce a tepen, pomáhá předcházet onemocněním jako je infarkt, mozková mrtvice apod.

Domácím tréninkem na rotopedu ušetříme čas a náklady spojené s posilovnou. Při cvičení zatěžujeme stejné svalové partile, jako při jízdě na kole, konkrétně se tedy zaměřujeme na tvarování stehen, hýždí a břicha. Rotoped je ideálním pomocníkem pro hubnutí a formování postavy.

Doba tréningu by měla dosahovat alespoň 20 až 40minut, po nichž teprve dochází ke spalování tuků. Velmi vhodné je hlídat si svou tepovou frekvenci a nepřesahovat maximum. 3krát až 5krát týdně trénujte po dobu 20 až 60 minut, a uvidíte, že se výsledky zaručeně dostaví.

 

 

Steppery
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Při výběru stepperu se řiďte několika doporučeními:

  • zvažte, jak často budete stepper využívat - pro častější využití zvolte kvalitnější stojanový stepper, vyhněte se ministepperům
  • rozmyslete si, kdo a jak na něm bude šlapat
  • důležitá je váha a výška osob

Pro příležitostné šlapání můžete využít mini stepper (též twist stepper, známé jsou jeho druhy jako klasický, boční nebo s rukojetí).

Typy stepperů:

Ministepper
Představuje levnější variantu, tlumiče vyžadují pravidelné mazání a nevýhodou je limitovaná výška kroku (15-20 cm), která omezuje intenzitu tréninku.

Stojanový stepper
Používá se zejména ve fitcentrech, umožňuje cvičení nohou v plném rozsahu. Přístroj umožňuje nastavit výšku kroku a odporu podle zdatnosti a cíle tréninku.
Začátečníci můžou využít madla, ke zvýšení stability a postupně přejít na účinnější formu bez držení.

Jak cvičit na stepperu?

  • pro redukci váhy cvičte ráno na lačno - tělo sáhne během cvičení do tukových zásob
  • začátečníci by měli cvičit kratší dobu a postupně přidávat na intenzitě, je chybou ihned nastavit vysokou zátěž
  • nejdříve je třeba získat fyzickou kondici
  • pro zhubnutí cvičte nejméně 30 minut - ale dejte si pozor, levnější steppery a mini steppery delší cvičení dlouho nevydrží
  • trénujte optimálně 3x týdně, po cvičení nezapomeňte na strečink a uvolňovací cviky
  • pro zhubnutí zvolte spíše nižší odpor šlapání a vyšší frekvenci kroků. Pro tvarování postavy zvolte silové šlapání (vyšší odpor) s menší frekvencí kroků.

 

Aerobic - Podložky, karimatky

- Bedýnky na step aerobic

- Zátěže

- Cvičební gumy

- Posilovací tyče

 

Podložky, karimatky

‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Podložky jsou užitečným doplňkem, který zpříjemní Vaše cvičení, jsou skladné, lehké, mají protiskluzový povrch, díky kterému se během cvičení nepohybují. Nejdříve je třeba vědět, na jaké cvičení podložku potřebujete, jak často cvičíte

✦ pro občasné cvičení stačí jednoduché karimatky
✦ pro intenzivní cvičení investujte do kvalitní gymnastické podložky

Důležitá je především intenzita cvičení a jak moc to se cvičením myslíte vážně. Investice do podložky pak může být do stovky, ale i tisíce za speciální cvičební desky na pilates apod.

Podložky pro běžné cvičení

Pro běžné fitness cvičení vám stačí základní podložka, nebo karimatka. Důležitý je materiál, ten by měl být zdravotně nezávadný a dostatečně silný.

Na výběr máte z rolovatelných a skládacích podložek na cvičení. Variantou jsou také modulární podložky, ty jsou ovšem dražší.

Speciální podložky na cvičení

Pěknou vychytávkou jsou podložky z paměťové pěny, které jsou vhodné pro náročné a hlavně pro opakující se cvičení.

Pěnový válec

Pěnový válec je univerzální sportovní doplněk, který se používá na cvičení, rehabilitaci a masáže. Cviky na pěnovém válci zlepší pružnost páteře, uvolňují šíji a mezilopatkové svaly a uleví od bolesti zad. Válec slouží jako pomůcka při protahování, stabilizačním cvičení, pro trénink pružnosti a rovnováhy, strečink i posílení vnitřních svalů, při cvičení pilates nebo jógy.

Cvičení na pěnovém válci
Válec je vyrobený z pevné pěny, která nemění tvar a poskytuje pevnou a zároveň pohodlnou podporu při cvičení. Během cvičení se velice efektivně aktivují hluboké svaly trupu, což zlepšuje rovnováhu a držení těla. Kulatý tvar válce není stabilní a nutí cvičícího aktivně zapojovat horní a dolní polovinu těla a posilovat břišní a zádové svaly. Pro začátečníky je určený půlválce, který poskytuje stabilní oporu.

Rehabilitace s pěnovým válcem
Válce se dále používají ve fyzioterapii, jako rehabilitační a regenerační pomůcka pro úlevu ztuhlým svalům a pro automasáže.
Masáž zlepšuje prokrvení pokožky, vazivových tkání, svalů, šlach a vazů, zlepšuje látkovou výměnu. Tlaková masáž pomůže protáhnout hluboké svaly, které se nedají protáhnout běžným cvičením. Válec usměrňuje optimální rozsah pohybu páteře.

 

 

Bedýnky na step aerobic

‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Step aerobic neboli step se stal v posledních letech jednou z nejrozšířenějších forem aerobního cvičení.

Jedná se o vertikální trénink, kdy cvičenci překonávají vystupováním na step a sestupováním zpět na podložku výškový rozdíl. Tím dochází k podstatně jinému zatěžování svalstva dolní poloviny těla než u běžného aerobiku.

Step Aerobic je velmi účinná forma vytrvalostně silového aerobiku střední až vysoké intenzity zatížení. Zakládá se na vystupování na stupínek o výšce 15 – 30 cm vysoký. Tato „bedýnka“ může zvýšit intenzitu práce při cvičení oproti „normálnímu“ aerobiku až o 30 %. Při cvičení dochází ke zvýšení vytrvalosti, posílení kardiovaskulárního systému, spalování podkožního tuku a tvarování dolních končetin a hýždí, ale zároveň jde o cvičení šetrné k našemu kloubnímu a vazivovému aparátu.

Pro první vyšlápnutí na bedýnku je důležité vědět pár informací: na stepu máme položenou vždy celou plochu chodidla („nečouhají“ nám chodidla ze stepu), našlapujeme přes patu, nohy máme v kolenou neustále mírně pokrčené a těžiště našeho těla je nachýleno vpřed. Pokud nám nejdou sladit pohyby rukou a nohou, věnujeme pozornost pouze dolní polovině – tedy práci nohou. V okamžiku zautomatizování pohybů dolních končetin se vám podaří připojit ruce snadněji.

 

 

Zátěže

‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Závaží je oblíbená pomůcka pro posílení horní a dolní poloviny těla, zvyšuje zátěž při chůzi či běhu a napomáhá se tak k efektivnějšímu posilování a výraznějšímu spalování kalorií při pohybových aktivitách. Lze je umístit na zápěstí, nohy a použít během posilování a cvičení nebo při běhu. Odolné textilní zátěže jsou ideální cvičební pomůckou.

Závaží se zapíná na suchý zip a je anatomicky tvarované pro vysoký komfort. Otvor na palce navíc zabraňuje klouzání závaží po ruce.

Proč si pořídit závaží na nohy a ruce:

  • zpevní dolní nebo horní polovinu těla
  • měkký, neoprenový materiál
  • uzávěr na suchý zip a očko
  • cvičení doma, na čerstvém vzduchu nebo ve fitness centru
  • noste je při běžných domácích pracích
  • účinnější kardiovaskulární trénink
  • snadno se používají
  • snadno se skladují

 

 

Cvičební gumy

‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Cvičební pás je pomůcka, která má široké využití a je vhodná k procvičení bench pressu, mrtvých tahů a dřepů. Lze ho použít nejen k posilování, ale i k efektivnímu protahování. Neustálým napínáním a povolováním pásu se zároveň zvyšuje nebo snižuje odpor, díky čemuž se skvěle uplatňuje při nápravě poruch svalové koordinace, či rehabilitaci po zraněních a je velmi účinný při budování svalstva a zvyšování odolnosti.

Vzhledem ke své lehké váze a malým rozměrům je gumový pás snadno přenosný, a proto je ideální cvičební pomůckou nejen v tělocvičně, ale i doma.

Cvičení s gumou posiluje trup, výborné jsou cviky na břišní a zádové svaly. S gumou se ale dají procvičit všechny problematické partie, například hýždě, ruce a nohy. Cvičení by mělo probíhat v pomalejším tempu, je to efektivnější a nedojde k namožení svalstva.

K čemu slouží posilovací gumový pás

  • Využívá se v rehabilitačních centrech, klinikách, tělocvičnách, fitness centrech, při aerobiku i pro domácí cvičení.
  • Cvičení je obzvlášť šetrné pro klouby a šlachy, protože sílu odporu přizpůsobíte vlastním možnostem.
  • Posilují svaly a přispívají k tvarování těla odstraňováním nežádoucích tukových partií.
  • K posílení, procvičení a zpevnění zádových svalů, ramen, bicepsů a tricepsů, hýždí, dolních končetin a zvláště svalů v horní části stehen.
  • Jeho využití je vhodné u onemocnění nebo vychýlení páteře, vadného držení těla a dalších svalových oslabení různého původu. Můžeme tak předcházet jednostranným pohybům a s tím spojenému chybnému zatížení nebo přetížení.
  • Účinně s ní potrápíte i problematické partie, které se jinak posilují jen obtížně.

 

 

Posilovací tyče

‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Posilovací tyč je moderní posilovací pomůcka umožňující systematické posilování všech svalových partií. Při položení tyče na zem a jejím sešlápnutí chodidly lze prostřednictvím flexibilních gumových táhel posilovat svaly paží a horní poloviny těla a opačným způsobem lze pak rovněž efektivně posilovat dolní končetiny.

Díky kompaktním rozměrům, nízké hmotnosti, odolným flexibilním táhlům a nízké ceně je posilovací tyč velmi oblíbená.

 

Atletika- Atletická obuv

 

Atletická obuv

‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Rozměry běžecké obuvi LIBRATE:
Rozměr (francouzské číslování) délka vložky v cm číslování (v cm) podle PN-87/O-91010
36 23.2 23
37 23.9 24
38 24.5 24.5
39 25.2 25
40 25.9 26
41 26.5 26.5
42 27.2 27
43 27.9 28
44 28.5 28.5
45 29.2 29

Jak vybrat běžeckou obuv

Běžecká obuv je tím úplně nejdůležitějším vybavením, které k běhání potřebujete. Proto se vyplatí jejímu výběru věnovat čas i péči tak, abyste si odnesli přesně takovou botu, která vám dokonale sedne a pomůže vám k lepšímu výkonu i k optimálnímu zdraví pohybového aparátu. Podle čeho tedy správnou běžeckou obuv vybrat?

Podle použití

Pokud jste začátečník, máte nadváhu nebo vás čekají tréninky, je dobré sáhnout po tlumivé obuvi, která změkčí dopad a pohlcuje vibrace, čímž chrání klouby i svaly před nadměrnou námahou. Na závody a tempové tréninky jsou pak ideální boty s nižší hmotností, které jsou stvořeny pro rychlost a dobrý kontakt s povrchem.

Podle povrchu

Pokud běháte převážně na asfaltu a případně na zpevněných lesních či polních cestách, bude pro vás ideální silniční obuv. Terénní běžecké boty využijete, když vyrážíte mezi kameny, štěrk, bláto, sníh a do podobně obtížného terénu.

Podle došlapu

Velmi důležité pro výběr bot je způsob, jakým došlapujete. Rozlišují se tři hlavní, a to došlap spíše na vnitřní strany chodidel (pronace), došlap na vnější strany chodidel (pupinace) a neutrální došlap. Podle těchto tří typů najdete také běžeckou obuv, která je jim tvarem podrážky uzpůsobena.

Podle velikosti

U běžeckých bot musíte k délce svého chodidla připočítat ještě centimetr navíc, abyste si při běhu nohy neodřeli.

Běžecké tretry

Tretry jsou specifickou skupinou obuvi, kterou ocení běžci zaměření na určité disciplíny. Předností treter je velice nízká váha, minimum tlumení (téměř žádné) a především využití hřebů v podrážce boty pro maximálně efektivní odraz. Dobře je využijete na dráze nebo v terénu.

Hřeby

Hřeby v tretrách jsou vyrobeny z kovu nebo keramiky. Zlepšují běžcovu stabilitu, přenos energie a minimalizují možné uklouznutí. Většina hřebů na tretrách má délku od 5 mm do 12 mm. Nejčastěji pak 6 mm. Hřeby se vyrábí ve třech základních tvarech: pyramida, jehla a patrové (tzv. "vánoční stromeček").

Typy treter

Mezi základní patří:

  • Tretry na sprint – mají velmi tuhou desku v přední části podrážky. V ní je uchyceno větší množství hřebů. Pata je maximálně odlehčena, protože sprinteři tráví při běhu většinu času pouze odrážením přední částí chodidla s prsty. Sprinterské tretry jsou maximálně aerodynamické, což se často projevuje i na uspořádání hřebů a krytí tkaniček.
  • Tretry na delší tratě – jsou typické ohebnější deskou v přední části podrážky. Mají méně hřebů. Celkově jsou pohodlnější a měkčí, obzvláště na patě. Tretry na delší tratě musí poskytovat dostatečný komfort při zachování důležitých běžeckých vlastností.
  • Krosové tretry – mají mnoho shodných znaků s tretrami na delší tratě. Obvykle nejsou vybaveny více jak šesti hřeby. Jejich podrážka je trvanlivější, aby odolala i v náročnějších terénních podmínkách. Poskytují větší tlumení na patě a celkovou stabilizaci chodidla, což jsou vlastnosti, které u treter určených na dráhu nejsou zapotřebí.

 

Ochrana zdraví- Ortézy, bandáže

- Tejpovací materiál

 

Ortézy, bandáže

‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Ortéza nebo bandáž?

Spousta lidí se stále ptá, zda koupit bandáž či ortézu a zda vlastně nejde o to stejné. Kdyby šlo o laický pohled, tak by se dalo říct, že jde o synonyma. Z mírně odbornějšího hlediska je základní rozdíl hlavně ve fixaci.

Bandáže jsou většinou z neoprenového materiálu bez jakékoliv fixace.

Ortéza je naopak opatřena pokročilým systémem stahování a často jsou součástí různé výztuhy pro maximální zpevnění. Ortézy jsou samy o sobě mnohem pokročilejšími pomůckami, které se používají také v pokročilé medicíně.

Důvody používání ortéz

Sportovci používají ortézy z několika důvodů:

  • prevence před zraněním
  • podpora po zranění (stabilizace vazů či kloubů)
  • fixace a znehybnění postiženého místa
  • termoschopnost ortézy připravit kloub na sportovní vytížení

Jak vybrat ortézu?

Důležitým faktorem při výběru vhodného typu je uvědomit si fakt, že sportovní ortézy primárně nezaručí vyléčení daného zranění, ale představuje možnost prevence či podpory po zranění. Nejčastějšími uživateli těchto pomůcek jsou sportovci všech výkonnostních kategorií, kteří mají dlouhodobé problémy s pohybovým ústrojím anebo jsou po operačním zákroku.
Náš jednoduchý průvodce pomuže vybrat ten správný typ, který vám zajistí lepší pocit při sportovní aktivitě.

Výběr velikosti

Většina ortéz se vyrábí v různých velikostech a jejich označení je stejné jako u textilu (XS - XXXL). Někteří výrobci uvádějí velikost jako velikost obuvi v EUR nebo UK velikosti.

Pokud je velikost ortézy udána v cm je potřeba velikost změřit.

Jak změřit velikost ortézy?

Naměřený údaj by se měl nacházet uprostřed rozsahu velikosti. Pokud jste na hraně zvolte raději velikost větší.

  • Koleno- Rozměr zjistíme změřením obvodu kolene zhruba 5 cm pod středem kolenní čéšky.
  • Kotník- Rozměr zjistíme změřením obvodu kotníku zhruba 2,5 cm nad středem hrotu kotníkové kosti.
  • Zápěstí- Rozměr zjistíte změřením obvodu zápěstí.
  • Loket- Rozměr zjistíme změřením obvodu předloktí zhruba 5 cm pod hrotem loketní kosti.
  • Rameno- Rozměr zjistíme změřením obvodu hrudníku přes prsní svaly.
  • Záda- Rozměr zjistíme změřením obvodu pasu.

Převodní tabulka bandáží a ortéz- HOCK, LAFE, CANIS, RASK:

Tabulka velikosti zn. HOCK
Velikost S M L XL
Rozměry 35-30 cm 32-37 cm 33-38 cm 35-40 cm
Tabulka velikosti zn. LAFE
Velikost S M L XL
Rozměry 28,5-31,1 cm 30-33,6 cm 32-35,1 cm 34,5-39,2 cm
Tabulka velikosti zn. CANIS
Velikost S M L XL
Rozměry 28,5-31,1 cm 30-32,6 cm 35,1-34,4 cm 34,5-39,2 cm
Tabulka velikosti RASK
Velikost S M L XL
Rozměry 18,2-21,3 cm 20,6-22,4 cm 21,5-24,7 cm 22,3-26,7 cm

 

 

Tejpovací materiál

‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Taping, česky „tejping" je již několik desítek let stará metoda, která pomocí speciálních nalepovacích pásek zajišťuje stabilitu a fixaci kloubů či svalů. Hlavním cílem tejpování je poskytnout podporu, snížit otok, ulevit od bolesti, tejpovací páska by měla zamezit dalšímu poranění.

Tejpy existují ve většině případů v bílé barvě, v poslední době však přichází na trh i barevné varianty a spousta lidí je tak zaměňuje za kinesiotejpy- modernější verze terapie svalů, která se objevila v 80. letech minulého století. Oproti klasickému tapingu kinesio neomezuje hybnost postiženého místa a navíc podporuje jeho hojení.

Na trhu existují také tzv. podtejpy, což je molitanová podložka, na kterou se samotný tejp lepí. Ta zajišťuje větší komfort při samotné aktivitě a také při odlepování tejpu.

Funkce tejpu:

  • Zlepšení funkce svalů
  • Podpora funkce kloubů
  • Ochrana proti cirkulačnímu omezení
  • Aktivace endogenního analgetického systému

Taping-

✔ výhody- pevná fixace, nižší cena

✘ nevýhody- vyšší omezení pohybu, Nemá léčebný účinek, krátkodobé nošení

 

 

Sportovní výživa

‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

BCAA- proč je užívat?

BCAA - větvené aminokyseliny L-Leucin, L-Isoleucin a L-Valin tvoří významnou část všech aminokyselin tvořících svalovou tkáň. Pod vlivem intenzívní fyzické zátěže se vyčerpává energetická zásoba tvořená glykogenem a nastupuje tvorba energie z větvených aminokyselin. Této nepříznivé situaci lze zabránit podáváním větvených aminokyselin - BCAA. Podávání v doplňkové formě je zcela nezbytné pro sportovce a fyzicky zatěžované jedince a pro osoby s nedostatečným příjmem bílkovin, případně pro ty, kdo redukují nadváhu snížením příjmu potravy a zvýšenou fyzickou aktivitou.

Větvené aminokyseliny (BCAA) L-leucin, L-isoleucin a L-valin, patří mezi esenciální - nepostradatelné aminokyseliny (lidské tělo si je neumí samo vyrobit) a tvoří třetinu svalových bílkovin. V průběhu sportovního výkonu, ať již aerobního nebo anaerobního, dochází ke ztrátám BCAA a následkem je devastace aktivní svalové hmoty. Podáváním větvených aminokyselin v období před zahájením fyzické aktivity je chráněna svalová hmota před devastací.

BCAA jsou v těle důležité pro

  • zvýšení kvality a množství svalové hmoty
  • obnovení síly a urychlení regenerace
  • podporu novotvorby svalové hmoty
  • ochranu svalové hmoty před poškozením namáhavým fyzickým výkonem
  • ochranu svalové hmoty před devastací v průběhu snižování nadváhy
  • dostatek volných větvených aminokyselin pro tvrdý trénink
  • zvyšování absolutní síly
  • spalování tuků a redukci nadváhy

BCAA v potravinách

Největší množství BCAA se vyskytuje v mléčných výrobcích a červeném mase. Dalšími přirozenými zdroji BCAA jsou všechny potraviny s obsahem proteinů. Strava většiny lidí obsahuje dostatečné množství BCAA, které je přibližně 25-65 mg na 1 kg tělesné hmotnosti. Sportovci v intenzivním tréninku obvykle užívají 5 g leucinu, 4 g valinu a 2 g isoleucinu denně. Ochrání se tak před svalovými ztrátámi a zvýší nárůst svalové hmoty.

Gainer - proč jej užívat?

Sacharido - proteinové koncentráty typu Gainer slouží k dosažení správné tělesné váhy jak u všech sportovců, tak u běžné populace. Díky svým vyváženým nutričním hodnotám lze jimi dočasně nahradit jedno jídlo denně. Sportovcům slouží díky zvýšení energetického zisku k vyšším výkonům a získání síly, která je nezbytná pro nárůst svalové hmoty. Doplňují glykogenové zásoby ve svalech, které pak podporují vyšší výkonnost a výdrž zatěžovaného organismu.

Gainer je v těle důležitý pro:

  • dostatečný energetický příjem pro zvýšení objemu svalové tkáně
  • efektivní zvýšení zásob svalového glykogenu
  • omezení tvorby tukové tkáně
  • tvorbu poškozených membrán svalových buněk
  • budování síly
  • zlepšenou regeneraci organismu po těžkém tréninku
  • ochranu svalové hmoty před poškozením v důsledku fyzické zátěže

Gainer - jaké má složení

Gainer je tvořen sacharidy, bílkovinami (13-30%) a tuky, doplněný minerály, vitamíny a speciálními doplňky pro lepší metabolické využití těchto základních živin, zvýšený přísun energie a lepší psychickou odolnost. Sacharidová složka je ve formě jednoduchých cukrů (glukózy a fruktózy) a polysacharidů (maltodextrinu), které pozvolna uvolňují glukózové jednotky a příznivě ovlivňují uvolňování anabolického hormonu inzulínu. Bílkovinná složka je tvořena směsí nejkvalitnějších zdrojů lehce stravitelných proteinů, které obsahují vysoké množství všech nejdůležitějších (nepostradatelných) esenciálních aminokyselin. Tukové složky jsou v minimálním množství a to pouze ve formě esenciálních (nepostradatelných) polynenasycených mastných kyselin, které příznivě působí na regeneraci poškozených membrán svalových buněk a nezpůsobují nežádoucí přírůstky tukové tkáně.

Gainer - jak se používá

Sacharido-proteinové koncentráty se používají v objemovém tréninku při zvyšování tělesné váhy, svalové hmoty a síly. Výběr a množství přizpůsobíme v závislosti na tělesné váze a požadovaným přírůstkům aktivní svalové hmoty. Po ukončení tréninku jsou vhodné pro doplnění glykogenových zásob a tím snížení únavy. Speciální kombinace potravních doplňků přípravkům přináší zlepšení metabolických funkcí organismu a urychlení regenerace.

Kreatin- proč jej užívat?

Kreatin je svalový energizér, který přímo zvyšuje výkon svalů a podporuje regenerační procesy. Zlepšuje silové i dynamické parametry výkonu. Výtečné výsledky s kreatinem dosahují kulturisté při zvyšování svalových objemů. Kreatin přirozeně podporuje růst čisté svalové hmoty a nepřímo též snížení hladiny podkožního tuku. Široce užívá i v lékařství, pomáhá kardiakům, osobám s akutními dechovými potížemi a lidem v energetické krizi. Kreatin není návykový nebo toxický ani při větších dávkách.

Kreatin - jak to funguje

Kreatin je přírodní, tělu vlastní látka, která společně s ATP (adenosintrifosfát) tvoří energii ve svalech. Tato energie je při svalové práci rychle vyčerpána a stačí jen na velmi krátkou dobu. Následně se opět obnovuje působením kreatinu. Suplementací kreatinu pomocí doplňků výživy zvýšíme kreatinové rezervy ve svalu a tím podstatně urychlíme tvorbu ATP energie. Větší silové výkony a lepší regenerace znamenají i vynikající výsledky v budování svalové hmoty.

Kreatin monohydrát proniká do svalových buněk. Obsažená voda v molekule kreatinmonohydrátu vede ke zvětšení objemu svalové buňky a zlepšení metabolických procesů uvnitř svalové buňky. Umožňuje tak celkové zlepšení svalové činnosti, dovolí trénovat déle a s větší intenzitou. Více kreatinu ve svalech znamená více energie ve formě ATP- hlavního zdroje energie pro svalovou práci. Svaly mají dostatek energie a nemusí ji získávat nežádoucím rozkladem vlastních svalových proteinů (katabolický děj ). Působení kreatinu se pozitivně projevuje i v pohotovém naplňování svalových buněk svalovým glykogenem a omezuje vznik kyseliny mléčné. Svaly jsou větší, plnější a mají více energie.

Kreatin je v těle důležitý pro:

  • jako zdroj chemické energie pro svalovou kontrakci
  • hydrataci svalových buněk
  • společně s ATP (adenosintrifosfát) tvorbu energie ve svalech
  • zlepšení metabolických procesů uvnitř svalové buňky
  • budování svalové hmoty
  • naplňování svalových buněk svalovým glykogenem
  • omezení vzniku kyseliny mléčné

Iontové nápoje - proč je užívat

Za horkých letních dnů mnohokrát slyšíme kolik lidí podlehlo následkům veder a hlavně stále stejné fráze o dodržování pitného režimu. Věřte, nejsou to prázdná slova. Během fyzického výkonu (a ve velkých vedrech obzvláště) ztrácí naše tělo někdy až těžko uvěřitelné množství vody. A co hůře, nejen vody, nýbrž i značné množství iontů, čímž se celý organismus může dostat do silné nerovnováhy, což může mít za následek i kolaps. Představte si vaše tělo jako motor, který ženete do vysokých otáček. Pokud jej nebudete dostatečně promazávat a chladit, tak se vám buď přehřeje, nebo zadře. A to se stane i s vaším těle. V lepším případě (např. pokud se nevěnujete vytrvalostním sportům, ale třeba bodybuildingu, budete dostávat křeče do patřičných svalů a sníží se váš jak silový, tak vytrvalostní výkon). Tomu se dá poměrně snadno zabránit. A to sice užíváním vhodných iontových nápojů.

Iontové nápoje jsou v těle důležité pro:

  • doplnění ztraceného množství tekutin
  • doplnění minerálů a iontů, které odcházejí z těla společně s tekutinami
  • dodání potřebného množství energie (někdy)
  • udržení konstantní hladiny výkonu
  • zabránění negativních projevů (např. křeče)
  • zabránění kolapsu organismu

Inotové nápoje- druhy

Tak jako všechny produkty i iontové nápoje můžeme rozdělit do několika skupin. Dělíme je podle toho, jaký mají obsah osmoticky aktivních látek (tedy především iontů). To se taky někdy nazývá tonicita. Tyto koncentrace potom porovnáváme s krevní plazmou (přesněji s tonicitou krevní plazmy). Pokud mají stejný obsah osmotických látek jako plazma, a tedy stejnou tonicitu, nazýváme je- izotonické nápoje. Mají-li nižší tonicitu, říkáme jim- hypotonické nápoje. No a ve třetím případě (s vyšší tonicitou) se jedná o hypertonické nápoje. Tak, jako se liší jejich složení a koncentrace, tak se liší i jejich použití.

Hypotonické nápoje

Hypotonické iontové nápoje jsou nejpoužívanější, a to především při aktivitách, kdy z vás doslova lije voda (běh, cyklistika). Přesněji řečeno pot, který je ale velmi málo koncentrovaný a jeho majoritní složkou je tedy voda. Možná vám přijde divné, proč nepoužívat nápoje izotonické, o kterých se všude tak horečnatě mluví. Je to z toho důvodu, že nápoje jsou porovnávány s krví, a vy opravdu krev nepotíte. Vy potřebujete do těla dostat to, co z vás „teče". A právě onomu řídkému potu nejlépe odpovídá hypotonický nápoj. Jedná se tedy především spíše o doplnění tekutin, než o nějakou zásadní manipulaci s ionty.

Izotonické nápoje

Naleznou uplatnění spíše tam, kde sice dochází k velkému pocení, ale výkon netrvá tak dlouho (obvykle ne déle než hodinu), ale pot je podstatně koncentrovanější a nedochází k tak extrémním ztrátám tekutin. To nastává u sportů, které jsou sice vytrvalostní, ale je třeba velké množství svalové síly (např. squash, tenis apod.). Při svalové práci je třeba větší množství iontů (hlavně Na, K, Ca, Mg).

Hypertonické „nápoje"

Mají opravdu velmi vysoké koncentrace iontů a při sportu uplatnění prakticky nenacházejí. Jsou to spíše léčebné roztoky a většinou se ani nepodávají ústně, ale aplikují se nitrožilně.

Mnohé nápoje zároveň nejsou pouze koktejly iontů s nějakou tou příchutí. Podle určení v něm dále můžeme najít jednoduché cukry, jako pohotovostní palivo pro svaly při velkém výkonu. Nápoje určené pro dlouhodobé aktivity (cyklistika), navíc obsahují dávku kreatinu, který napomáhá získávání energie z tuků a tím pokrývá energetickou spotřebu. Jindy můžeme najít i bílkoviny či aminokyseliny, které zabrání rozpadu svalové hmoty v průběhu výkonu.

Protein-proteiny- co je to?

Tak jako většina látek, i proteiny se skládají z určitých stavebních kamenů. V tomto případě se jedná o aminokyseliny, které se spojují do různě (a většinou značně) dlouhých molekul, čítajících až několik desítek tisíc aminokyselin. Protein je pro život nepostradatelný. Je totiž základním stavebním kamenem prakticky všeho, co se v těle vyskytuje. Od enzymů přes mezibuněčnou tekutinu až po opěrný a pohybový systém (tedy především svaly - ty jsou v podstatě prakticky samý protein). Protein se neukládá do zásoby, proto je potřeba je pravidelně dodávat tělu ve stravě.

Protein- proteiny - jsou v těle důležité pro:

  • podporu novotvorby svalové hmoty
  • výživa a růst svalů, šlach, kůže, kostí
  • ochranu svalové hmoty před poškozením namáhavým fyzickým výkonem
  • ochranu svalové hmoty před devastací v průběhu snižování nadváhy
  • spalování tuků a redukci nadváhy
  • zkrácení doby regenerace

Proteinové koncentráty - proč je užívat?

Základní funkcí proteinových koncentrátů je získání kvalitní svalové hmoty a kvalitnější regenerace svalových vláken. Jsou ideální při intenzivním tréninku pro výživu svalů na zvýšení jejich objemu, zvýšení výkonnosti a zkrácení doby regenerace. Tyto proteinové přípravky jsou obohacené různými doplňky ke snížení nežádoucích katabolických dějů ve svalové tkáni (ztráta vybudované svalové hmoty).

Proteinové koncentráty - jaké mají složení?

Proteinové koncentráty jsou tvořeny nejkvalitnějším proteinem, doplněné minerály a vitamíny pro jejich lepší metabolické využití. Proteiny jsou tvořeny směsí lehce stravitelných proteinů, jejichž základ převážně tvoří speciální kombinace dvou nejkvalitnějších zdrojů proteinu - 90% sójového izolátu a 80% koncentrátu syrovátkového proteinu (Whey Protein Concentrate WPC). WPC obsahuje všechny nejdůležitější (nepostradatelné) esenciální aminokyseliny a až 26% tvoří aminokyseliny s rozvětveným řetězcem BCAA (svalová tkáň jich obsahuje celou jednu třetinu). Sójový izolát je nejkvalitnější zdroj rostlinných bílkovin s vysokým obsahem antioxidačně působících isoflavonů působících proti škodlivým kyslíkovým radikálům vznikajících při svalové námaze. U profesionálních i kondičních sportovců se sklonem ke zvýšené hladině cholesterolu je sójový izolát svojí funkcí nejvhodnější řešení zdroje proteinů.

Jaké množství proteinů tělu dodávat?

U běžné populace a rekreačních cvičenců, je to denně asi 1 gram bílkovin na kilogram tělesné hmotnosti. Takovéto množství je reálné dodat tělu v denní dávce jídla. Nejkvalitnější z hlediska výživy je protein obsažený v bílcích vajec, mléce, mléčných výrobcích (tvaroh), a mase. O kvalitě proteinu asi nejlépe vypovídá tzv. PER (protein efficiency ratio) hodnota, která nám udává, kolik gramů svalové tkáně se vytvoří z jednoho gramu přijatého proteinu. Pomyslným vítězem dle tohoto hodnocení je syrovátkový protein. Proteiny by měly být obsaženy ve 2-3 porcích jídla denně.

U sportovců je doporučovaný příjem 2 - 3 gramy na kg tělesné hmotnosti denně - dle potřeby a také fáze tréninku. Takovéto množství ale již není příliš příjemné pro lidský organizmus zpracovávat formou přijmu v potravinách. Proto je vhodné používat potravinové doplňky. Pozor! - nadměrný přísun proteinu nepřiměřeně zatěžuje metabolismus, zpomaluje proces regenerace po zátěži a zvyšuje riziko poškození ledvin. Proto se při dávkování řiďte návody a příbalovými letáky. Každý přípravek obsahuje různé množství proteinů. Výběr a množství přizpůsobíme podle příjmu dalších doplňků s obsahem proteinů (aminokyselin) a podle fáze tréninku, abychom přijali celkové požadované množství proteinu.

 

Hry a zábava- Šipky

- Petanque

- Stolní fotbal

 

Šipky

‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Jak vybrat šipky?

Velmi důležité je, jaký máte terč. Na moderní elektronické terče se používají šipky s plastovými hroty, tzv. soft, na klasické (sisálové) terče se používají hroty ocelové, tzv. steel.

Nejdůležitější částí šipek je tzv. tělíčko, hlavním atributem je váha. Ta je daná použitým materiálem, nejméně kvalitní a nejlevnější je mosaz, pak se používá slitina niklu a stříbra. Nejkvalitnější a nejdražší je slitina wolframu a niklu. Čím menší tělíčko je skvělé pro co nejvíce místa v terči pro ostatní šipky.

Jednotlivé časti šipky:

Hrot:

  • ocelový hrot (klasické šipky):

délka hrotu - micro (18mm), nejpoužívanější midi (25mm) a maxi (36mm)

uchycení hrotu - pevné hroty a pohyblivé hroty (při náraze na pletivo terče se hrot trochu zasune, šipka se kolem hrotu může otáčet)

  • plastový hrot (elektronické šípky):

rozděluje se podle rozměru závitu, kterým se hrot napojuje k šipce - je to 2BA(rozšířenější) a 1/4'' (palce)
Tělo:

Materiál: v minulosti (ještě lépe v historii) byly šipky vyráběny ze dřeva. V součastnosti se k výrobě těla šipek používá mosaz, slitina niklu a střííbra či wolframu a niklu. Důležitá je přitom měrná hmotnost slitiny (tedy čím těžší, tím lepší), která se odráží v průměru těla (čím tenčí šipka, tím více a snadněji se jich více vejde do jednoho místa.

Mosaz: levná, dobře opracovávatelná slitina s nejmenší měrnou hmotností. Šipky z této slitiny jsou nejtlustší. Mosaz je také dost měkká, a proto sa snadněji opotřebuje. Mosazné šipky jsou vhodné pro začátečníky. Jsou levnější a větší rozměr v začátcích nepřekáží.
Nikl/stříbro: dražší slitina s trochu lepšími vlastnostmi než mosaz. Větší měrná hmotnost i tvrdost.
Wolfram/nikl: nejtěžší, nejtvrdší a nejpoužívanější slitina využívaná na výrobu šipek. Poměr prvků ve slitině je vyjádřený procentuelním zastoupením wolframu napr. 80%, 90%, 95%. Čím více tím lépe, to obvykle také znamená tím dražší.

Tvar:existují tři základní tvary, od kterých se potom odvíjejí různé variace. Klíčové pro výběr je umístění těžiště.

barrel: těžiště je uprostřed a největší váha je soustředěná u těžiště
torpedo: těžiště je vpředu
straight: těžiště je uprostřed a váha je rozložená rovnoměrně po celé délce

Násadka:

Materiál-

plastové (polykarbonát) - levnější, mohou se lámat konce držící letku, drží dobře v těle šipky.
ocelové (hliníkové, titanové) - dražší. závit je vhodné zpevnit gumičkou, aby nedocházelo k samovolnému vytáčení.
kombinované - nejčastěji se kombinuje plastový spodek se závitem a hliníkový vrch násadky, ale na trhu jsou i kombinace obrácené

délka: extra short (28mm), short (38mm), medium (48-50mm)
Letka:

materiál- v minulosti byly používané letky z peří, později letky papírové. V současnosti se na výrobu letek používají polyestery, nylony a různé plastové fólie. Takže existuje mnoho druhů - např. dimplex, ribtex, polyester a pod.
Terče

Používá se více druhů terčů. Avšak pravidla většiny soutěží uznávají kulatý terč s průměrem 18'' (palec = 2,54cm), s hrací částí s průměrem 13 1/4'' a rozdělený na 20 částí (výsečí).
Elektronické šipky: Terče jsou vyrobené z plastu. Na povrchu terče je umělé síto z malých otvorů, do kterých se šipka s plastovým hrotem může zapíchnout, aniž by terč jakkoliv poškodila. Obvykle jsou tyto terče vybaveny elektronikou, která umožňuje volbu hry, počítání skóre apod. Tím se výrazně zvětšuje škála nabízených her a jejich variant, jelikož bez elektronického počítání by řada her byla obtížně hratelná. Takovéto terče jsou buď nástěnné - vhodné pro domácí využití nebo stojanové, které jsou k vidění především v hernách a restauracích. Na těchto terčích je obvykle hra zpoplatněna tzv. kreditem.

Klasické šipky: Terče pro šipky s ocelovým hrotem jsou vyráběné z různých materiálů. V současnosti se občas objeví dřevěné terče, jsou však tvrdé a náročné na údržbu (je třeba je namáčet). Opakem dřevěných terčů jsou terče papírové, které se velmi rychle ničí. Nejlepší a nejvyužívanější jsou terče sisalové. Jsou tvořeny ze štětin agave sisalana. Rostliny rostoucí v Mexiku a Africe, používané k výrobě lan a provazů. Dlouhá tenká vlákna této rostliny se stočí do tzv. koláčů, pokládají se do oválné formy a slisují se. Potom se brousí a barví. Tyto terče jsou kvalitní a především trvanlivé. Ovšem nesmí přijít do styku s vodou.

 

 

Petanque

‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Petanque je venkovní společenská hra vhodná převážně na léto na písečné pláže, či travnaté povrchy.

Podle čeho vybrat kouli na Petanque?

Tvrdost-

V případě tvrdostí soutěžních koulí platí, že čím je koule měkčí, tím méně odskakuje na tvrdém povrchu a má menší zpětný ráz při vysokém lobu. Snadněji se ale otlouká. Naopak tvrdá koule je vhodná na měkký povrch a má také delší životnost.

Pokročilí hráči a zejména dobří odstřelovači preferují měkké koule. Pro amatérské hráče jsou nejlepší volbou polotvrdé koule. Jsou univerzální, vhodné jak pro odstřelovače, tak pro umisťovače na všech typech povrchů.

Průměr-

průměr koule by se měl odvíjet od tvaru a velikosti ruky a délky prstů.

Nejčastější průměry:

  • Pro muže: 74-75 mm
  • Pro ženy: 72-73 mm

Hmotnost

Nejčastější hmotnosti:

  • Muži: 700 – 730 g
  • Ženy: 680 – 710 g

Kvalita oceli

Koule pro pétanque se vyrábějí z oceli ve dvou podobách – čistá nerezová ocel a uhlíková ocel.

Čistá nerezová ocel je produktem nejvyšší kvality. Koule z tohoto materiálu se vyznačují dlouhou životností, poskytují měkký „pocit" nerezové oceli a vyžadují pouze občasnou údržbu.

Koule z uhlíkové oceli poskytují hrubší „pocit", chromový a černý povrch se rychleji opotřebovává a kvůli předcházení koroze vyžadují tyto koule občasné čištění olejem.

 

 

Stolní fotbal
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Stolní fotbal, nebo fotbálek je skvělá zábava pro partu lidí v hospůdce, nebo v domácí herně. Nestojí mnoho a legrace si s ním užijete víc než dost.
Stolní fotbal, nebo multifunkční stoly, si můžete pořídit i domů, a naučit se hrát fotbálek jako mistr.

Jak vybrat stolní fotbal

Při výběru stolního fotbalu se řiďte několika tipy:

  • pro domácí využití vám bude stačit základní model
  • zvažte, zda si nepřiplatit za multifunkční hrací stůl, na kterém si zahrajete nejen fotbálek, ale i mini billiard, nebo stolní tenis
  • pro komerční využití poptávejte stolní fotbal s mincovníkem, nebo na žetony
  • důležitým aspektem je také hmotnost stolního fotbálku. Obecně platí, že čím těžší stůl, tím kvalitnější hra. Díky vyšší hmotnosti se do odpalu míčku budete moci opřít s větší silou a stolní fotbal se vám při hře nebude hýbat z místa.

 

Outdoor- Stany

- Spací pytle

- Trekingové hole

- Houpací sítě a křesla

 

Stany

‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Ideální „outdoorový" stan by měl být nepromokavý, měl by jít postavit/sbalit během několika málo minut a to i v jedné osobě, měl by dokonale odolávat poryvům větru a při tom všem by jeho hmotnost měla být co nejmenší. Výrobci většinou vyrábí stejný typ stanu v několika materiálových variantách podle toho v jak náročných podmínkách bude stan používán.

I v těch nejméně náročných podmínkách by se nepromokavost tropika měla pohybovat od 2 000 mm vodního sloupce výše. Při typické bouřce (v našich klimatických podmínkách) postačí vodní sloupec i 1 500 mm. Často je rozdíl v tom, jak který výrobce tuto hodnotu měří. U odpovědného prodejce se ale nesetkáte s promokavým stanem. U podlážky je ideální hodnota od 5 000 mm. Podlážka je vystavena vysokému tlaku třeba tehdy, když na ní klečíme. Většina výrobců tyto limity splňuje již v základních řadách. Pro běžné kempování a klasickou turistiku proto postačí stany již z těchto nejnižších řad. Slabinou těchto stanů bývá jejich hmotnost. Takže pokud budete nosit stan na zádech, sáhněte raději po vyšším modelu s nižší hmotností.

Výška a hmotnost

Výrobci udávají, pro kolik osob je stan určen. Jedna osoba zabere minimálně 55 až 60 cm na šířku a stan by měl být nejméně o 25 cm delší než výška postavy. U dvouplášťových stanů jsou brány v úvahu rozměry stanu vnitřního. Výška rozhodne o tom, zda ve stanu budeme moci stát, sedět či klečet, nebo jen ležet. Nejlehčí jednomístné stany v současnosti váží kolem 1 kg, dvoumístné v přepočtu na jednu osobu mezi 0,5 až 1,5 kg. Také tří a vícemístné stany vycházejí také mezi 0,5 – 1,5 kg na osobu.

Rozdělení stanů dle provedení

Jednoplášťové stany- jsou lehčí a sbalitelnější do menšího objemu, ale trpí svou špatnou prodyšností.

Dvouplášťové stany- tyto stany mají dvě vrstvy. Vrchní vrstvě, která zabraňuje pronikání srážek, se číká tropiko a vnitřní se nazývá vnitřní stan. Vnitřní stan je zpravidla tvořen nepropustnou podlážkou a velmi dobře větrající kopuli s moskytiérou.

 

 

Spací pytle

‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Správný výběr spacího pytle je důležitý pro pohodlné nocování během turistiky a kempování.
Teplota spacího pytle vychází z jeho izolačních vlastností: úkolem spacáku je udržení co největšího
množství tepla vytvořeného tělem člověka. Toho je dosaženo díky mikropoduškám vzduchu vznikajícími mezi vlákny výplně. Čím víc pružnější a nepravidelných linek uspořádané (načechrané) vlákna, tím víc Polštářku vzduchu, lepší izolace a větší pohodlí a teplo.

Duté vlákno nebo peří?

umělá vlákna, nebo peří? Umělá vlákna jsou dnes už natolik kvalitní, že pokud neplánujete zimní expedici v mrazivých teplotách, obejdete se bez dražších péřových spacáků, které jsou navíc náročné na údržbu. Spací pytle z umělých vlákem jsou velmi odolné, snesou časté praní i méně šetrné zacházení.

Péřový spacák

  • Zahřeje (izoluje) víc než jakákoliv syntetika, proto je spacák z peří do dané teploty vždy lehčí než spacák z dutých vláken.
  • Peří si déle uchová své původní vlastnosti (pomaleji stárne). Péřák si člověk kupuje na 5 a více let.
  • Peří snadno navlhne a výhřevnost spacáku prudce klesá s vlhkostí. Pokud tedy vyrážíte na více nocí za sebou, počítejte s tím, že budete určitě potřebovat teplejší spacák, než je předpokládaná nejnižší teplota.

Spacák z umělých vláken

  • Je výrazně levnější
  • Hřeje (izoluje) i když je vlhký
  • Je vhodný i pro alergiky
  • Je objemnější a těžší
  • Oproti péřovému má spacák z dutých vláken výrazně kratší životnost (po 4 letech používání je v podstatě zničený)

Jak pečovat o spací pytel

Abychom co nejvíce prodloužili jeho životnost, základem je správné skladování spacáku, kterému rozhodně nesvědčí dlouhý pobyt v obalu (kde jej bohužel řada lidí nechává). Spacák raději pověste (v garáži, ve skříni) nebo nechte alespoň volně stočený.
Spacák větráme a vysušujeme nejen po probuzení pod stanem, ale také po návratu domů, a to důkladně. Teprve pak je možné jej uložit.
Spací pytel můžeme čas od času vyprat při dodržení doporučené teploty.

 

Trekingové hole

‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Trekingové hole vhodné pro Nordic Walking, hůlkovou nebo severskou chůzi. Trekingové hole pomáhají při chůzi zapojit celé tělo a tak má chůze s trekingovými holemi mnohem pozitivnější vliv na tělesnou kondici než běžná chůze. Chůzi s trekingovými holemi je možno provozovat celý rok, kdekoliv a v každém věku, protože svou chůzi vždy přizpůsobíte svých možnostem.

Na co si dát při výběru pozor?

Rukojeť hole musí mít vhodný tvar pro držení, být z příjemných materiálů (kombinace plastu, korku, kaučuku, popř. pěny). Dobrá rukojeť minimalizuje vibrace, působící na paži.

Speciální poutko (podobné jako u běžeckých holí). Mělo by být pevné, měkké, anatomicky tvarované, konstrukčně jednoduché a lehce nastavitelné tak, aby se neodírala kůže a neomezoval krevní oběh. Zároveň musí i při lehkém sevření rukojeti držet hůl pevně v ruce - při odpichu z hole se dlaň otevírá a poslední moment síly je přenášen právě přes poutko). Mělo by být nastavitelné podle velikosti dlaně, která bude například v zimě zvětšená o rukavici, a mělo by umožňovat maximální rozsah pohybu.

Důležitá je hmotnost, při chůzi bychom hůl v rukou téměř neměli vnímat.

Plastový vyměnitelný talířek nad hrotem hole zabraňuje hlubokému zaboření hole do země nebo mezi kameny.

Výška holí

Zjistit správnou výšku holí můžete pomocí tabulky:

Výška postavy (cm) Výška hole (cm)
140 95
145 100
150 100
155 105
160 110
165 110
170 115
175 120
180 125
185 130
190 135
195 135

Nebo podle vzorečku: výška postavy (cm) x 0,68 = výška hole

Materiál

Hliník: hůl z tohoto materiálu je nejtěžší, pokud nemá v sobě nějaké tlumení nárazů, tak všechny otřesy jdou do vašeho těla. Hliníkové hole jsou většinou levné, proto se hodí pro nenáročného uživatele, který ví, že nechce chodit příliš dynamicky a hole mu slouží spíše jako opora, než pomocník při sportovní aktivitě. V případě že mají hole nějaké to tlumení, jsou většinou ze dvou, popřípadě tří kusů a záleží na kvalitě výrobce, jak dlouho spoje vydrží.

Sklolaminát (kompozitní materiály): tyto hole jsou o poznání lehčí než hliníkové, mají ten samý problém s tlumením nárazů, jako hole hliníkové. Doporučili bychom je pro ty z vás, kteří víte, že budete chodit s hůlkami jen po měkkých površích a nechtějí s holemi běhat. Cena sklolaminátových holí je opět nízká, lze je doporučit pro nenáročného uživatele, který chce buď od hůlek oporu a lepší stabilitu, nebo občasné chození do terénu.

Karbon: čím více karbonu se nachází v holi, tím je hůl lehčí, tvrdší, dobře vede a otřesy nepřechází do vašeho těla. Karbonové hůlky se vyrábí od 20% až po 100% karbonové hole. Kolik karbonu se v každé holi nachází udává CI, což je carbon index. Např. CI 750 znamená, že v holi je 75% karbonu. Hole karbonové bych doporučila pro každého, kdo se rozhodne chodit s holemi častěji a vylepšovat si s nimi kondici a zdraví. Procento karbonu volte podle vaší váhy (čím více máte kilogramů, tím více karbonu byste měli mít, aby vás hůl dobře podržela a odpružila). Při nadváze volte hole minimálně s 40% karbonem. Jestli se rozhodnete s holemi běhat, tak také šáhněte po vyšší hodnotě karbonu, minimálně 40%. Jestliže máte problémy s krční páteří nebo s ramením kloubem, je také dobré mít, alespoň 40% karbon a výše. Zbytek hole je také většinou sklolaminát, když se nejedná o 100% karbonovou hůl.

 

 

Houpací sítě a křesla

‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Houpací síť či závěsné křeslo?

Je v tom rozdíl? Samozřejmě, pokud si pořídíte houpací síť, počítejte s tím, že v ní budete usínat, a není se čemu divit. Dříve totiž lidé používali houpací sítě místo postelí. Proto jsou široké, pohodlné a zavěšují se na obou koncích, jsou tedy ideálním místem pro spánek.

Kdežto závěsná křesla se vyrábějí především pro sezení a ne ležení, mají tedy podstatně menší rozměry oproti sítím a lze je proto zavěsit i do menších prostorů, ať již na zahradě či v bytě. Oproti houpacím sítím se závěsná křesla vyrábějí i z umělého nebo přírodního ratanu.

Kam houpací síť či závěsné křeslo umístit?

Neexistuje zase tolik možností. Reálně lze houpací síť i závěsné křeslo umístit jak do exteriéru, tak do interiéru. Do bytových interiérů jsou praktičtější spíše závěsná křesla, protože nepotřebují tolik místa. K téměř každé houpací síti i závěsnému křeslu je zapotřebí dokoupit zvlášť uchycení, díky kterému lze snadno zavěsit sítě do interiérových prostorů i ven.

Stojany na houpací sítě a křesla lze používat v exterieru i interieru. Všechny typy stojanů lze pro snazší uskladnění rozložit.

 

Oblečení - Obuv-cvičky

- Rozlišovací dresy

- Zimní rukavice

- Termoprádlo

 

Obuv- Cvičky
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Porovnávací tabulka čísel velikostí obuvi Botas:

 

Dětská
Mondopoint (mm)
155
160 165 170 172 175 180 185 190 195 197 200 202 205 210 215 217 220 225 230
Anglická (UK) 7,5 8 8,5 9 9,5 10 10,5 11 11,5 12 12,5 13 13,5 1 1,5 2 2,5 3 3,5 4
Francouzská (EUR) 24,5 25 26 27 27,5 28 29 29,5 30 31 31,5 32 32,5 33 33,5 34 34,5 35 36 37
Americká (US) 8,5 9 9,5 10 10,5 11 11,5 12 12,5 13 13,5 1 1,5 2 2,5 3 3,5 4 4,5 5
Dámská
Mondopoint (mm) 205 210 215 217 220 225 230 235 240 245 250 255 260 265 270 275 280 285 290 292 295
Anglická (UK) 1 1,5 2 2,5 3 3,5 4 4,5 5 5,5 6 6,5 7 7,5 8 8,5 9 9,5 10 10,5 11
Francouzská (EUR) 33 33,5 34 34,5 35 36 37 37,5 38 38,5 39 40 41 41,5 42 42,5 43 44 45 45,5 46
Americká (US) 2,5 3 3,5 4 4,5 5 5,5 6 6,5 7 7,5 8 8,5 9 9,5 10 10,5 11 11,5 12 12,5

Pánská

Mondopoint (mm) 215 220 225 230 235 240 245 250 255 260 265 270 275 280 285 290 292 295 297 300 305 310 320 325 330
Anglická (UK) 2 3 3,5 4 4,5 5 5,5 6 6,5 7 7,5 8 8,5 9 9,5 10 10,5 11 11,5 12 12,5 13 14 14,5 15
Francouzská (EUR) 34 35 36 37 37,5 38 38,5 39 40 41 41,5 42 42,5 43 44 45 45,5 46 46,5 47 47,5 48 49 50 51
Americká (US) 3 4 4,5 5 5,5 6 6,5 7 7,5 8 8,5 9 9,5 10 10,5 11 11,5 12 12,5 13 13,5 14 15 15,5 16
Pánská XXL Mondopoint(mm) 340 350 360
Anglická(UK) 16,5 17,5 18,5
Francouzská(EUR) 52,5 54 55,5
Americká(US) 17,5 18,5 19,5

Systém Mondopoint(MM) - základní jednotka 5 mm
Anglická soustava(UK) - základní jednotka 1/3 inche = 8,4 mm (půlčíslo 4,2 mm)
Francouzská soustava(EUR) - základní jednotka 1 steh = 6,67 mm
Americká soustava(US) - základní jednotka 1/3 inche = 8,4 mm (půlčíslo 4,2 mm)

Všeobecná doporučení

  • Délka chodidla odpovídá číslu velikosti systému Mendopoint(mm) v porovnávací tabulce velikostí.
  • Převodní tabulky velikostí lze použít pouze jako orientační vodítko. Nelne podle tabulek určit vždy správnou velikost.
  • Při výběru ubuvi je nuté dbát, aby velikost-šíre, střih a provedení odpovídalo potřebám uživatele a obuv "sedla" na obě jeho nohy.
  • Každý člověk má individuální tvar nohou a může se lišit pravá od levé nohy.

 

 

Rozlišovací dresy
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Rozlišovací dresy umožňují perfektní přehled na hřišti a je dobře periferně viditelný. Rozlišovací dresy pomohou k tomu, aby vaše přihrávka vždy nalezla svého adresáta. Vhodné pro školy, kluby i trénink.

Dresy jsou vyrobeny ze 100%polyesterového materiálu. Síťovina zajistí lehkost a optimální prodyšnost.

Velikostní tabulka rozlišovacích dresů SHINNY:

Velikost Délka Šířka
S 63 cm 55 cm
M 65 cm 57 cm
L 67 cm 60 cm
XL 69 cm 63 cm

 

 

Zimní rukavice
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Velikostní tabulka rukavic W-Tec:

Velikost XS S M L XL
Obvod dlaně 16-18 cm 18-20 cm 20-22 cm 22-24 cm 24-26 cm

 

 

Termoprádlo
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Termoprádlo patří mezi oblíbené sportovní funkční oblečení. Disponuje specifickými vlastnostmi jako je schopnost odvodu potu, udržení optimální tělesné teploty, u některých schopnost chlazení.

Zajišťuje dokonalý odvod potu, příjemný pocit při cvičení a chlazení svalů. Termoprádlo koupíte v mnoha variantách, pro dospělé i děti.

Jak vybrat termoprádlo?

Při výběru uvažujte:

  • pro jaký typ sportu, pohyb, na jaký účel
  • vybírejte samozřejmě podle kvality provedení, značky a ceny

Jak funguje termoprádlo?

  • zakladem jsou 2 vrstvy, termoprádlo je běžně bezešvé
  • použitý materiál je obvykle antialergenní a odolný proti plísním
  • zajišťuje termoregulaci

Typy termoprádla

Na trhu je velká nabídka termoprádla a oblečení.

  • termo spodní prádlo a ponožky
  • fitness a sportovní termoprádlo
  • outdoorové termoprádlo, termoprádlo pro motorkáře
Rozměry termoprádla-pánské
Rozměr
M (44-46) L (48-50) XL (52-54) 2XL (56-58)
Výška
170-175 175-180 180-186 185-190
Obvod hrudníku
88-94 94-100 100-106 106-112
Obvod boků
85-90 90-95 95-100 100-105
Rozměry termoprádla-dámské
Rozměr
XS (34-36) S (36-38) M (38-40) L (40-42)
Výška
155-160 160-165 165-170 170-178
Obvod hrudníku
78-84 84-90 90-96 96-102
Obvod boků
88-92 92-96 96-100 100-104

Tabulka pánské velikosti zn. Brubeck:

Velikost S M L XL XXL
Výška postavy (cm) 170-176 176-182 182-188 188-194 194-200
Obvod hrudníku (cm) 88-94 94-100 100-106 106-112 112-122
Obvod v pase (cm) 80-84 84-88 88-92 92-96 96-100
Obvod přes boky (cm) 90-94 94-100 100-104 104-108 108-121

Tabulka dámské velikosti zn. Brubeck:

Velikost S M L XL
Výška postavy (cm) 158-164 164-168 168-172 172-176
Obvod hrudníku (cm) 88-92 92-96 96-102 102-108
Obvod v pase (cm) 64-68 68-72 72-78 78-84
Obvod přes boky (cm) 92-96 96-100 100-104 104-108